Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ojciec pije, czepia się mnie. Co robić?

30.08.2016
Autor: R.

Mam ojca, który co dzień pije, nie zajmuje się mną i rodzeństwem, cały czas się mnie czepia o wszystko, mam 14 lat, myślę, że jestem gejem, on to odkrył, co mogę zrobić, aby on przestał pić, gdzie mam zgłosić się z moim problemem inności, jestem teraz u mojej cioci na wakacjach, ale jutro wracam do [miejscowość do wiad. red.] i gdzie mogę się zgłosić, ciocia mi podpowiedziała, abym was poprosił, nie mam już sił, najadłem się kiedyś tabletek, chciałem ze sobą skończyć, nikt z rodziny nie chciał mi wierzyć, mama broni ojca, dlaczego?

Szanowny Panie,

Problem, który Pan przedstawił, jest bardzo poważny i niestety złożony. Dobre jest to, że szuka Pan pomocy. Na łamach naszego portalu trudno jednak o właściwą diagnozę, poradę, jak i wskazanie racjonalnego i najwłaściwszego rozwiązania w tak złożonej sprawie. Aby było to możliwe, konieczna jest rozmowa ze specjalistą, w tym wypadku najlepiej z psychologiem, który będzie umiał nakierować na rozwiązanie problemu związanego z ojcem, jego nałogiem i zaniedbaniem wychowawczym. W tej sytuacji odpowiednią osobą byłby również pracownik socjalny, który zbiera wywiad środowiskowy i kieruje sprawę do odpowiedniego postępowania z urzędu, czyli instytucji takiej jak MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) lub w zależności od miejsca zamieszkania może to być również MOPR/PCPR (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie). Z takimi instytucjami współpracują właśnie psycholog, terapeuta, pracownik socjalny, asystent rodziny, mediator, prawnik.

Zupełnie inną kwestą, o której Pan wspomniał, jest Pana tożsamość seksualna, która dopiero się kształtuje, a której, jak sądzę, obawia się Pan i nie jest Pan pewien swoich odczuć, zachowań, emocji, reakcji, a przede wszystkim czy są takimi, za jakie je Pan uważa? Jest Pan w wieku dorastania, który dotyczy procesu zmian zarówno fizycznych, psychicznych, emocjonalnych, jak i sfery płciowości. Dla dorastającego chłopaka wsparciem powinien być ojciec, w którym jednak nie odnajduje Pan pomocy, proszę jednak spróbować porozmawiać o tym problemie z mamą. Jeżeli rozmowa z bliską osobą nie pomoże, warto skorzystać z pomocy psychologa (np. psycholog/ psychiatra, który zajmuje się terapią dzieci i młodzieży lub poradnictwem dla osób homoseksualnych). Warto by porozmawiał Pan ze specjalistą, a nie z przypadkową osobą, o swoich odczuciach, barierach, by można było ocenić i nazwać właściwie obawy, a przede wszystkim by wiedział Pan, jak postępować, aby było możliwe zrozumienie, jak to sam Pan określił „swojego rodzaju inności”. Samo określenie problemu przez Pana sygnalizuje, że nie do końca akceptuje Pan to, co przeżywa, swoje odczucia i stanowi to dla Pana ogromne wyzwanie w funkcjonowaniu na co dzień, również na płaszczyźnie rodzinnym. Istnieje wiele poradni psychologicznych, gdzie mógłby Pan skorzystać ze wsparcia bezpłatnie.

Na początek zachęcam do kontaktu anonimowego z Centrum Interwencji Kryzysowej (CIK), które znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania. Z Centrum Interwencji Kryzysowej mogą kontaktować się osoby znajdujące się w kryzysie, które potrzebują pomocy, nie wiedzą, jak wybrnąć z problemu, którego doświadczają, co mogą zrobić, jak zadziałać i gdzie się zgłosić.

Zakres usług Centrum Interwencji Kryzysowej:

  • pomoc psychologiczna,
  • pomoc socjalna (praca socjalna),
  • pomoc prawna,
  • pomoc medyczna,
  • psychoterapia,
  • grupy wsparcia,
  • socjoterapia dla dzieci,
  • hostel.

Problemy, w jakich udzielana jest pomoc:

  • konflikty rodzinne,
  • samobójstwa,
  • przemoc domowa,
  • przemoc seksualna,
  • wykorzystywanie seksualne dzieci,
  • agresja.

Specjaliści CIK, po odbyciu rozmowy, spróbują znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu lub polecą właściwy adres placówki, poradni, specjalisty, gdzie mógłby Pan uzyskać najlepszą pomoc.

Poniżej znajdzie Pan informacje o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc:

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas