Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowy system dofinansowań podpisany

30.12.2008
Autor: oprac.: redakcja, fot.: East News
Źródło: Rzeczpospolita, PAP

Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Od 1 stycznia 2009 r.
obowiązuje nowy system dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością.

Od początku stycznia dofinansowanie wynagrodzeń i refundacja składek zostają zastąpione przez dofinansowanie wynagrodzeń. Jak na razie brak jest jednak aktów wykonawczych do tej nowelizacji, które określałyby jak rozliczać dofinansowanie z PFRON na nowych zasadach. Przepisy te muszą zostać opublikowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej do końca stycznia skoro już za ten miesiąc pracodawcy mają się rozliczać wg nowych zasad.

Aby nowe przepisy mogły funkcjonować konieczne są jeszcze trzy rozporządzenia: o szczegółowych zasadach rozliczania dofinansowania do wynagrodzeń w zależności od stopnia niepełnosprawności, o rozliczaniu z PFRON podwyższonych kosztów zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz o zasadach zwrotu kosztów urządzenia miejsca pracy dla osoby z niepełnosprawnością. Do czasu wydania nowych aktów wykonawczych mają obowiązywać dotychczasowe przepisy. Niestety jednak, jak mówią pracodawcy osób z niepełnosprawnością, trudno sobie wyobrazić jak miałoby to wyglądać, gdyż stare przepisy nie pasują zupełnie do nowego systemu rozliczeń z PFRON.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że resort pracy zdąży na czas z nowymi przepisami, i że rzeczywiście – jak twierdzą eksperci – przepisy te wymuszą na pracodawcach osób z niepełnosprawnością, szczególnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, podwyższenia ich wynagrodzeń.

Nowelizacja przewiduje m.in.:

  • utrzymanie różnego dofinansowania do zatrudnienia pracownika ze względu na stopień niepełnosprawności: osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności - 160% najniższego wynagrodzenia, osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością - 140%, osoby z lekką niepełnosprawnością - 60%;
  • pomoc będzie należna w okresie rzeczywistego zatrudnienia pracownika, wydłużono termin wypłaty refundacji składek z 7 do 14 dni;
  • pracodawca będzie mógł - na podstawie umowy zawartej ze starostą - uzyskać pomoc na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, adaptację pomieszczeń, a także nabycie urządzeń ułatwiających pracę niepełnosprawnemu pracownikowi;
  • pracodawcy, którzy w zpch zatrudniają co najmniej 50% osób z niepełnosprawnością będą mogli na podstawie umowy z samorządem województwa otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty budowy lub rozbudowy pomieszczeń, koszty będą zwracane ze środków PFRON;
  • nowelizacja uchyla przepis, przewidujący możliwość dofinansowania do wynagrodzenia w wysokości ok. 60% kosztów płacy przez 12 miesięcy;
  • nowela precyzuje także przepisy o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej, ustalając nowe stawki finansowania przez powiaty i przez PFRON.

Przeczytaj treść ustawy

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Co z pracą osoby niepełnosprawnej na niepełnej emeryturze?
    kuba
    14.01.2011, 10:25
    szukam i szukam jakiejs wzmianki o tym. Jestem osoba niepełnosprawna(umiarkowany stopień niepełnosprawności)mam niepełna emeryturę i dotychczas dorabiałem nieco do tej emerytury. Teraz jednak pracodawca zapowiedział mi, że musze odejść z pracy ponieważ jestem EMERYTEM, a nie rencistą i na takiego nie otrzyma z PFRON-u dofinansowania. Nic nie wyczytałem w dzisiejszym art. o takim przypadku. Czy ktos może mi podpowiedzieć?
    odpowiedz na komentarz
  • zatrudnienie osób niepełnosprawnych
    jadwiga
    20.01.2009, 17:36
    A co z cała rzeszą chorych na padaczke którym w myśl buzdurnych ustaw odebrano grupy inwalidzkie i hurtem dano lekki stopień niepełnosprwnosci i odebrano chęc do zycia ,bo nikt ich nie zatrudnio i nie maja szans na renty po co im zyc moze niech oddychaja wysokokalorycznym powietrzem ...
    odpowiedz na komentarz
  • Dofinansowanie.
    Paweł.
    17.01.2009, 09:21
    Niepełnosprawnym,którzy starają się pracować,należy w 200%-ach to ułatwić i umożliwić!Nie wspierać ZPCh,lecz wspierać osoby,które mimo różnego rodzaju defektów, chcą mimo wszystko wytwarzać dobro narodowe.Czy na prawdę jest tak ciężko poszczególnym ekipom rządowym,wystawić nos spoza własnego podwórka i przyjrzeć się w jaki sposób podobne problemy rozwiązują inne narody? Np.Anglia,skąd niedawno wróciłem.Przeżyłem szok,obserwując podejście tego narodu do osób niepełnosprawnych.Osoba taka stanowi dla tamtejszego społeczeństwa dosłownie "świętość"!Poza należytą opieką socjalną,(skąd tak duże zapotrzebowanie na opiekunów i opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych w Anglii?),wszechstronnym wsparciem i zwykłą akceptacją środowiskową,żadna osoba niepełnosprawna nie ma problemów z zaopatrzeniem w podstawowe środki ratujące życie(wykup leków),nie martwi się o opłacenie mieszkania,czy też o środki potrzebne na należyte funkcjonowanie rodziny.500zł.renty-zapomogi dla inwalidy? Niech ktoś zdrowy spróbuje za tę nędzę przeżyć,wychować dzieci i uczyć ich patriotyzmu!?Horror,czy znów nieporozumienie!?
    odpowiedz na komentarz
  • Nowelizacja Ustawy dla Osób NIepełnosprawnych dla Bogaczy!
    12.01.2009, 05:09
    Ustawa promuje PRZEDSIĘBIORCÓW zatrudniajacych Osoby Niepełnosprawne.OTRZYMUJĄ ONI dopłaty do wynagrodzeń i składek ZUS!!!! Jeśli natomiast Osoba Niepełnosprawna,z Umiarko-waną Niepełnosprawnością od dziecka, prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą, to jej tylko przysługuje w MYŚL PRAWA I USTAWY/ PODOBNO dla niepełnosprawnych????/ pomoc w częściowej refundacji składek ZUS.!!!!! Jednoosobowa działalność Osoby NIepełnosprawnej, nie MOŻE BYĆ ZAKŁADEM PRACY CHRONIONEJ!!! Ustawodawca chyba PRZEOCZYŁ lub CELOWO nie widzi PROBLEMU.
    odpowiedz na komentarz
  • jaka oraca?
    f.w.
    09.01.2009, 11:14
    Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: Ale kto pytał inwalidę o to czego oczekuje od tej ustawy. Czy nie lepiej było by przeprowadzić jakiś rozeznanie czego oczekują ludzie których to dotyczy. Moim zdaniem osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności powinny dostać owe 160% do ręki w formie podwyższonej renty. A nie stresować tych ludzi pracą. Bo przecież bardzo często pracodawcy nie chodzi o pracę oferowaną inwalidzie, a o profity które otrzymują. Bardzo często to ta praca to tak zwany pic na wodę. Sam Byłem naocznym światkiem rozmowy kwalifikacyjnej , ( z wyjątkami ) to głównie były ludzie ze znacznym stopniem niepełnosprawnych, których to trzeba było w wieść, na wózkach gdyż osoby te nie są w stanie samodzielnie egzystować nie wspominając o samodzielnej pracy. Natomiast osoby z umiarkowaną i lekką niepełnosprawnością otrzymują pracę w firmach porządkowych i ochroniarskich. Proszę mi powiedzieć w jaki sposób pracodawca przystosuje stanowisko w firmie porządkowej lub ochroniarskiej. Bo do tej pory to inwalidzi nie dostają tego co powinni, a nie wmawiać ludziom że to są usprawnienia z dotacji „PFRON” Bardzo dużo mówi się o pracy, a nie mówi się jak długo inwalida ma pracować. Czy jak górnik? czy do śmierci?
    odpowiedz na komentarz
  • ZAKŁAMANIE...... skrzywione pojmowanie pomocy ????????
    Anna Kowalska
    08.01.2009, 19:57
    Zgadzam się z opinią P. Mirka .Zakłady Pracy Chronionej to naprawdę GETTA. Widziałam jak postępowano z inwalidami zatrudnionymi w drukarni /woj. wielkopolskie/. Pracodawca ciągle przyjmował dowody uznania od władz miasta a władze miasta nie wiedziały co się dzieje wewnątrz tego zakładu ZCHPR . Inwalidzi są wykorzystywani co do nadgodzin. Lekarz jak przyjmował pracownika to nigdy dobrze nie zbadał i nie zapoznał się z historią choroby. Warunki BHP bardzo niedobre. Inwalida był traktowany podmiotowo. Panował lęk strach aby nie utracić pracy. I nie mówcie ,że ZPCHR to wspaniałe zaplecze zatrudnienia osób niepełnosprawnych. To jest zakłamanie i sieją fałszywe opinie ,że jest tak wspaniale. A myslicie ,że Zakłady Aktywności Zawodowej to też dobre wyjście? Tam zatrudniają w większości ludzi z uposledzeniem umysłowym na których żerują ludzie sprawni umysłowo. W Warsztatach Terapii Zajęciowej organizują szkolenia dla ludzi chorych psychicznie -temat; w jaki sposób poszukać pracę ? Ludzie- koszty za szkolenie pokrywają środki z Unii Europejskiej . Tak są rozdysponowane środki . A kto korzysta z warsztatów terapii zajęciowej??/ ludzie ,którzy w większości nie mogą pracować -choroby psychiczne.. Szkolenia są zbyteczne. I tak dalej można mnożyć jak samorząd lokalny , wojewódzki obraca funduszami PFRON, unijnymi na rzecz osób niepełnosprawnych i wyrzuca w błoto.. Inwalidzie jest potrzebna konkretna pomoc -jak żyć w warunkach domowych, jak dotrzec do pracy, szkoły ,przychodni lekarskiej, szpitala , na rehabilitację itp. Wielu inwalidów nie ma środków transportu , mieszka na wyższych piętrach ,nie na parterze, itp. Wielu inwalidów żyje w ubóstwie i nie ma na lekarstwa, na lekarza. A tu marnuje się środki unijne . Programy PFRON - to pogoda dla bogaczy. To Pfron blokuje możliwość uzyskania pomocy z tą swoją biurokratyzacją i fatalnych przepisów. To jest instytucja nie dla pomocy inwalidów.
    odpowiedz na komentarz
  • Niepełnosprawni są dyskryminowani.
    akacja
    08.01.2009, 16:23
    w każdej dziedzinie życia. Nie wiem dlaczego osoba pobierająca rentę niespełna 400 zł. idąca do pracy na stanowisku dostosowanym do swojej niepełnosprawności , z chwilą podjęcia owego zatrudnienia zostaje zabrane jej śkromne świadczenie przez zus, ponieważ jest niby zdolna do pracy. Błędne koło, to dla kogo są zpch czy stanowiska dla osób niepełnosprawnych??????? Z czego ma się żyć, a żyć trzeba uczciwie. Ręce i nogi opadają.
    odpowiedz na komentarz
  • tylko o pracujących
    eligiusz
    04.01.2009, 12:41
    Zabierają głos osoby pracujące dbając o swoje zarobki,i słusznie.Mam pytanie czy pomyślano o osobach ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ile będzie wynosił dodatek z Ośr.Pomocy Społecznej
    odpowiedz na komentarz
  • tylko o pracujących
    eligiusz
    04.01.2009, 12:41
    Zabierają głos osoby pracujące dbając o swoje zarobki,i słusznie.Mam pytanie czy pomyślano o osobach ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ile będzie wynosił dodatek z Ośr.Pomocy Społecznej
    odpowiedz na komentarz
  • praca w zakładach pracy chronionej("gettach" dla inwalidów)
    Mirek
    03.01.2009, 20:27
    Jestem aktywną osoba niepełnosprawną ze Świdnicy(woj.dolnośląskie)i pracowałem we wszystkich ZPCHR,które znajdują się w Świdnicy.Praca w tych zakładach to prawdziwy horror dla inwalidy(karygodne nieprzestrzeganie kodeksu pracy,minimalna płaca,zakładowe fundusze rehabilitacyjne sa "ukryte",inwalida jest wykorzystywany ponad normę itp.)Głowne zyski z pracy inwalidy czerpie nieuczciwy właściciel zakładu,któremu budżet Państwa funduje łatwy pieniądz do zdobycia nie kontrolując na co ten właściciel wydaje nasze pieniądze.Prace ,które proponuje się inwalidom w Świdnicy to tylko sprzatanie i dozorowanie.nowa ustawa o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nic nie zmieni i będzie nadal przyczyniała się do wzbogacania włascicieli tychże zakładów i ich rodzin.
    odpowiedz na komentarz
  • wynagrodzenia i wymagania
    z2grupą
    02.01.2009, 20:48
    w rzeszowie w wielu zpchr są obozy pracy,ale tego nikt nie sprawdza.wymagania w produkcji są ustalone normy godzinowe:pełnosprawny i niepełnosprawny ma taką samą ilość sztuk wykonać,od tego zależy premia,która jest naliczana do najniższej krajowej.jeśli idzie na urlop albo zachoruje z 5 dni miesiąca premii niema.na otwartym rynku pracy traktują lepiej niepełnosprawnych,bardziej są wyczuleni na możliwości niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
  • oby to nie był jeszcze jeden pic na wodę
    aleksander
    02.01.2009, 14:07
    pracowałem ponad 8 miesięcy w jednej z fundacji, dla niepełnosprawnych.Ponad 8miessięcy czekałem na wypłatę wynagrodzeń,sprawę załatwił po kontroli inspektor pracy.Dla mnie to skończyło się zwolnieniem,tak załatwia się niepełnosprawnych.Nam nie wolno podnosić głowy i dopominać się o swoje prawa.A jak ci źle,to fora ze dwora na bruk.A te wszystkie ustawy i przepisy to jeden wielki szwindel i kłamstwo.
    odpowiedz na komentarz
  • płaca
    kuc1960
    02.01.2009, 10:41
    tak pracodawca jak zwykle dostaje. Pracowałem w ZPCHR prcuje się ciężej niż normalne osoby brak przerw wypłacanie częsci wypłaty jako pomoc z pefron nieodprowadzając podatków. Inspektorzy kontroli pracy kontrolują tak żyby wszystko się zgodziło -a wystarczy policzyć godziny działalnosci produkcyjnej a godziny pracy osoby niepełnosprawnej itd.
    odpowiedz na komentarz
  • Nowy system dofinansowań podpisany
    -
    02.01.2009, 09:36
    A ja jak zwykle mam wątpliwości do uczciwych zarządzeń przez zakłady.Przykro mi ale już raz pracowałam i pozbyli się jak psa.Poza tym pracował ze mną jeden ON co przez 3 lata czytał gazetę bo "nie miał go kto przyuczyć" (czyt nie chciał. Życie ON nadal pozostanie szare i smutne!
    odpowiedz na komentarz
  • Szansa w zamysle bardziej niz w rzeczywistości.
    Petroniusz
    02.01.2009, 08:53
    Witam Zapoznałem się z nowa ustawą o zatrudnieniu ON i muszę przyznać, że nadal emituje się zbożne życzenia a nie fakty. U mnie w mojej okolicy nie ma ani ZPCH ani chętnych na zatrudnianie ON. Jestem osoba I gr. Niewidomych jak i osobą poruszającą się na wózku i kulach. Dłuższy czas byłem zarejestrowany w UP jako ON poszukująca pracy. Niestety nie otrzymałem żadnej oferty pracy. Zgłaszałem potrzebę stworzenia stanowisk dla ON w moim mieście w UM Pani Burmistrz i tu również była zainteresowanie bierne. Więc o czym tu mówicie – nie rozumiem. Osób z wszelaka niepełnosprawnością jest mnóstwo w Polsce, lecz nie mieszkają li one tylko w wielkich korporacjach miejskich, które są zwykle zauważane we wszelakich zmianach i dostosowaniach w tym temacie. Lecz ja się pytam, co z tymi, którzy mieszkają w mniejszych skupiskach miejskich? Co z nimi? Wydaje mi się, że ustawa jest tylko cząstką problemu. Prawda jest taka, że pracodawcy, jak i Urzędy Miejskie nie są zainteresowani zatrudnianiem ON, a jeśli już to cała uwaga pracodawców skierowana jest li tylko na ich korzyść w tym temacie a nie na dobro ON. Tak również ON nie są traktowani w pracy tak, jak traktowani być powinni wedle swoich praw, jakie daje im ustawa. Mnóstwo jest głosów w tej mierze ze strony ON lecz nikt jakoś nie słucha tego, co oni mówią a szkoda. Może ci na górze włącznie z tymi co reprezentują interesy ON zaczęli by czytać wypowiedzi ON. Wtedy dowiedzieli by się, jaka jest rzeczywistość. Bo media i informacje w prasie nic z nią nie maja wspólnego. Bynajmniej. Informacje SA często zakłamywane i zacierane. Z jakich powodów można by się tylko domyślać. Zapraszam Panowie decyzyjni do lektury na forach ON.
    odpowiedz na komentarz
  • ?
    01.01.2009, 23:11
    Ok , wszystko ładnie pięknie ale może mi ktoś powie jak ta nowelizacja ustawy ma się do osób niepełnosprzwnych chcących uruchomić własną działalność gospodarczą . Przecież otwierając Działalność gospodarczą podlegam samozatrudnieniu. A swoją drogą dzięki tej ustawie zrodzi się wielu NACIĄGACZY , OSZUSTÓW itp.
    odpowiedz na komentarz
  • ?
    mika19
    30.12.2008, 17:18
    Pracodawcy, u których pracuję na umowę o dzieło i tak mi więcej nie zapłacą bo stwierdzili, że mnie przy pobieraniu renty socjalnej obowiązują limity , nie mogę więcej dorobić i tego trzeba pilnować. Nie opłaca im się starać o dofinansowanie bo przy umowie o dzieło, rencie i moich limitach i tak im się opłaca, nawet jak czasem pracuję więcej to za darmo, bo słyszę, że nie mogą mi zapłacić więcej...bo limity. Jak do tej pory nie znalazłam pracodawców z innym nastawieniem...
    odpowiedz na komentarz
  • Wynagrodzenia
    Niepełnosprawny
    30.12.2008, 14:13
    Marzenia ściętej głowy,żeby niepełnosprawni zarabiali więcej niż najniższa krajowa.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas