Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie zasiłek dla czekających na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności

30.08.2016
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com
Pomocna dłoń jednej osoby trzymająca drugą

Osoby z niepełnosprawnością, które oczekują na wydanie orzeczenia, a uprawnione są do pobierania zasiłku stałego z ośrodka pomocy społecznej, będą go mogły otrzymać już od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności. W okresie oczekiwania na orzeczenie przysługiwał im będzie także zasiłek okresowy. Tak zakłada projekt nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej. Konsultacje publiczne potrwają do 14 września 2016 r.

Jest to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 października 2015 r., który uznał, że przyznanie zasiłku stałego osobie całkowicie niezdolnej do pracy, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, bez innych środków utrzymania, od miesiąca złożenia wniosku o zasiłek jest niekonstytucyjne.

„Trybunał zwrócił uwagę, że jeżeli osoba wystąpiła o stwierdzenie niepełnosprawności, a następnie ze względu na tę niepełnosprawność, powodującą brak środków utrzymania, występuje o zasiłek stały, świadczenie to powinno zostać jej przyznane od dnia stwierdzenia niepełnosprawności uniemożliwiającej podjęcie pracy (po stwierdzeniu, że ta niepełnosprawność jest źródłem braku dochodu)” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Pieniądze wstecz

Nowela zakłada, że osoba, która nie posiada ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a złoży wniosek o zasiłek stały wraz z wymaganą dokumentacją i potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, otrzyma zasiłek wstecz, od daty wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

Oczekując na wydanie orzeczenia, osoba ta będzie mogła otrzymać zasiłek okresowy, bez składania wniosku, konieczne zaś będzie spełnianie wymogów ustawowych, również dochodowych, do jego otrzymania.

„Wysokość zasiłku stałego wypłacanego wstecz zostanie ustalona z uwzględnieniem przyznanego wcześniej zasiłku okresowego, aby uniknąć dublowania się świadczeń” – czytamy w uzasadnieniu.

Zgłoś uwagi do projektu

Szacuje się, że nowelizacja może dotyczyć 2860 osób. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Więcej o zasadach otrzymywania zasiłków stałych i celowych z pomocy społecznej przeczytasz na naszym portalu.

Uwagi w ramach konsultacji publicznych projektu nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej można do 14 września br. przesyłać adres Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, Departament Pomocy i Integracji Społecznej – lub na adres e-mail: anna.prekurat@mrpips.gov.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • aga
    agnieszka
    26.09.2016, 14:57
    Dniem stwierdzenia niepełnosprawności jest dzień składu orzekającego - komisji, nie rozumiem jednak dlaczego osoba może starac się o tego rodzaju swiadczenie już od momentu zlozenia wniosku w zespole orzekającym...zasadnym byłoby to w przypadku kiedy na posiedzenie składu orzekającego osoba czekała np. 3 miesiące i otrzymala stopien niepełnosprawności uprawniający do skorzystania z takiego świadczenia. Wtedy świadczenie mogłoby być wypłacane wstecz. Ale żeby złożyć wniosek i od razu przyznawać świadczenie? ??? A czy nasze władze przewidziały sytuacje kiedy osoba wcześniej uprawniona do takiego zasiłku może nie otrzymać orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności????zapewne nie!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas