Dyscypliny Rio 2016: kolarstwo szosowe

05.09.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Rafał Wilk leży na handbike

Kolarstwo szosowe zadebiutowało na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1984 roku w Nowym Jorku/Stoke Mandeville. W programie znajdowały się konkurencje dla zawodników z mózgowym porażeniem dziecięcym. Cztery lata później w południowokoreańskim Seulu dołączono konkurencje dla zawodników z amputacjami. Sportowcy niewidomi i niedowidzący o medale na Paraolimpiadzie rywalizują od Igrzysk w Barcelonie w 1992 roku.

Zasady kolarstwa szosowego osób z niepełnosprawnością

Do rozdania w Brazylii będą aż 33 komplety medali w czterech kategoriach niepełnosprawności, wśród kobiet i mężczyzn. Zawodnicy wezmą udział w wyścigach ze startu wspólnego, w tym w drużynówce, oraz w indywidualnej jeździe na czas.

Kategorie niepełnosprawności w kolarstwie szosowym

Kolarstwo szosowe na Igrzyskach Paraolimpijskich uprawiają osoby z czterema rodzajami niepełnosprawności:

• Kat. H oznacza rywalizację w handbike'ach, czyli tzw. kolarstwie ręcznym. Osoby jeżdżące na handbike’ach dzielą się na pięć grup: H1, H2, H3, H4 i H5. Do grupy H1 i H2 należą osoby z porażeniem czterokończynowym (tetraplegią), grupa H3 to uszkodzenia kręgosłupa na poziomie piersiowym, grupa H4 – uszkodzenia na poziomie lędźwiowym, a w grupie H5 są zazwyczaj osoby ze zdrowym kręgosłupem, ale po amputacjach nóg. W pozycji leżącej ścigają się osoby z grup H1-4, a osoby z grupy H5 jeżdżą w pozycji klęczącej.
  • Kat. T skupia kolarzy z niepełnosprawnością motoryczną, jeżdżących na tricyklach.
  • Kat. B to osoby niewidome i niedowidzące, które startują na tandemach razem z pilotami.
  • Kat. C przeznaczona jest dla zawodników z niepełnosprawnością ruchową, od C1 (najpoważniejszej) do C5 (najlżejszej). Do rywalizacji zawodnicy używają standardowych rowerów kolarskich.

Dwaj polscy kolarze jadą tandemem

Polskie sukcesy

Polski debiut w kolarstwie szosowym przypadł na Igrzyska Paraolimpijskie w Atenach. W 2004 r. Krzysztof Kosikowski wraz z Robertem Płotkowiakiem zajęli 12. miejsce w „czasówce”.

Cztery lata później do stolicy Chin udała się większa reprezentacja naszego kraju, która zdobyła dwa medale,w tym ten najcenniejszy, złoty. Tandem Andrzej Zając i Dariusz Flak sięgnęli po pierwsze miejsce w wyścigu ze startu wspólnego, zaś Kosikowski wraz z Arturem Korcem zajęli piątą lokatę. W jeździe na czas duet Kosikowski-Korc sięgnął po brąz, zaś dziesiątą lokatę zajęli nasi pierwsi złoci medaliści w kolarstwie. Nasze panie, Ewa Wiśniewska i Wioleta Ostrowska, zakończyły zmagania na piątym miejscu w wyścigu ze startu wspólnego oraz siódmym w „czasówce”.

Jeszcze większe emocje przyniósł nam Londyn. W Wielkiej Brytanii podwójnym mistrzem paraolimpijskim został Rafał Wilk startujący w handbike'ach. W kat. H3 reprezentował nas również Arkadiusz Skrzypiński, który był piąty w wyścigu ze startu wspólnego i ósmy w czasówce. Dwa srebra zdobyła z kolei Anna Harkowska, która w połączonych kat. C4-5 przegrywała jedynie z Brytyjką Sarą Storey. Na najniższym stopniu podium w wyścigu ze startu wspólnego uplasowali się Kosikowski i Korc. W jeździe na czas zajęli siódmą lokatę. Dwa razy na piątym miejscu uplasowała się Monika Pudlis w kat. H4.

Jak będzie w Rio?

Największe nadzieje związane są z Rafałem Wilkiem, który od podwójnego zwycięstwa w Londynie sięga systematycznie po medale w swojej kategorii niepełnosprawności podczas mistrzostw świata i Pucharów Świata. Nasz zawodnik wygrał również tegoroczną klasyfikację Pucharu Świata.

Tego samego dokonała również Renata Kałuża, jednak występująca w kat. H3 Polka zmierzy się z bardziej sprawnymi rywalkami z kat. H4 w obu konkurencjach.

Bardzo dobry sezon mają również męskie tandemy Michał Ładosz i Marcin Polak oraz Przemysław Wegner i Artur Korc oraz kobiecy Aleksandra Wnuczek i Iwona Podkościelna. Dobrze wypada także Anna Harkowska. Wyżej wymienieni zawodnicy to ścisła czołówka swoich kategorii niepełnosprawności.