Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Walczyk z debilem” – czyli dosadna odpowiedź muzyków na słowa pewnego polityka

05.09.2016
Autor: Mateusz Różański, fot. kadr z filmiku Na Górze/youtube.com
dwóch mężczyzn siedzi przy stole, na środku stoi wino z etykietą Debil

„Na ogół jesteśmy grzeczni, lecz teraz śpiewamy tak, żeby nas zrozumiał ten, komu kultury brak” – śpiewają w piosence „Walczyk z debilem” muzycy z zespołu Na Górze. Utwór jest dosadną odpowiedzią na słowa pewnego polityka, znanego ze swobodnego używania słów „idiota”, „debil” w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W teledysku grupy Na Górze, współtworzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, widzimy siedzących za stołem muzyków. Obsługujący ich kelner przynosi po kolei dania i alkohole, opisane słowami: „debil”, „kaleka”, „idiota”, „po*eb” itp. W pewnym momencie zirytowani muzycy rzucają tortem w kelnera, pokazując, co myślą o takim słownictwie. Jeszcze dosadniej ta irytacja jest pokazana w słowach piosenki:

„Podobno jestem debilem,
Tak pewien polityk twierdzi,
Gdy tego słucham, to myślę,
Że on gębą p**rdzi.
Podobno jestem idiotą,
On taki pogląd ma,
Gdy tego słucham, to myślę,
Że on gębą s*a.
Na ogół jesteśmy grzeczni,
Lecz teraz śpiewamy tak
Po to, by nas zrozumiał
Ten, komu kultury brak!

Punkowa siła wyrazu

Skąd pomysł, by w ten bezkompromisowy sposób odpowiedzieć na słowa polityka? Zapytaliśmy Wojciecha Retza, pomysłodawcę i jednego z muzyków grupy Na Górze.

- Sięgnęliśmy po taką kontrowersyjną formę wyrazu, bo kontrowersyjne jest stanowisko polityka, do którego słów się odnosimy – odpowiedział nam muzyk. – Skoro ktoś na tak eksponowanym stanowisku, kto powinien służyć społeczeństwu, w swoich publicznych wystąpieniach mówi, że osoby z niepełnosprawnością są debilami i idiotami, to uznaliśmy, że zespół złożony w większości z osób z niepełnosprawnością intelektualną powinien zabrać głos, i to w dosadny sposób.

Wojciech Retz przyznał, że korzenie grupy tkwią z stylistyce punkowej, stąd poniekąd taka bezkompromisowa forma wyrazu. Nie ma jednak złudzeń co do tego, czy piosenka wpłynie na owego polityka.

- Wątpię, by nasza piosenka cokolwiek zmieniła w mentalności tego pana – podkreślił. – My przede wszystkim chcemy pokazać, że warto się bronić. Nieważne, czy jesteśmy pełnosprawni, czy z niepełnosprawnością, homo- czy heteroseksualni, czy jesteśmy po prostu zwyczajnym człowiekiem, to jeśli ktoś uderza nas w twarz swoimi słowami, mamy prawo powiedzieć, co o tym sądzimy.

Weterani z Gołębiem

Zespół Na Górze to prawdziwi weterani rocka – grają już od 20 lat. W tym czasie towarzyszyli na scenie takim zespołom, jak Voo Voo, Kult, Hey czy Raz Dwa Trzy. Są porównywani do fińskiego zespołu Pertti Kurikan Nimipaivat (PKN). W sierpniu tego roku otrzymali niezwykłą nagrodę – Złotego Gołębia ONZ. Jest to przechodnia statuetka, którą nagradza się ludzi i organizacje zasłużone w walce o prawa człowieka. Po świecie wędruje 30 takich Gołębi – przez pewien czas gościły m.in. u Dalajlamy i Lecha Wałęsy.

Obecnie zespół Na Górze szykuje się do wydania kolejnej już płyty pt. Mieszanka wybuchowa. Pieniądze na ten cel pozyskuje za pośrednictwem zbiórki społecznościowej – więcej na ten temat w opisie do ww. teledysku w serwisie YouTube.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Duma mnie rozpiera
  Dorota Gaudyn Otowska
  05.09.2016, 14:49
  Jestem dumna i zaszczycona znajomoscia chlopakow Na Gorze od tylu juz lat i popieram zwalczanie niefajnych zachowan forma muzyczna dosadna "kazikowa" tak trzymajcie Dorota Gaudyn Otowska artysta plastyk
  odpowiedz na komentarz
 • Oto odpowiedź moja i trzech innych osób
  Joanna Krzysztofik (wada wzroku i problemy z układem kostnym)
  05.09.2016, 13:38
  na m.in. Tamten Pamiętny Temat http://polskatonaszdom.salon24.pl/698168,list-otwarty-w-sprawie-slow-jkm-o-edu kacji-dzieci-niepelnosprawnych-umyslowo (w srodku również wiele linków z przydatnymi informacjami), a tu udział p. JKM w jednym z odcinków audycji Sprawni Wnet, posieczonej głównie tematowi inwalidów http://www.radiownet.pl/publikacje/audycja-z-9-czerwca-2016-z-korwinem-mikke-o -przyjazni
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas