Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja 4/2016

08.09.2016
Autor: Agnieszka Sprycha
Okładka magazynu Integracja. Na niej 8 zdjęć przedstawiających osoby z niepełnosprawnością i tytuł: 25 lat systemu

Najnowszy numer „Integracji” – jak można od razu zauważyć – w głównej mierze poświęcony jest 25-leciu polskiego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej. W magazynie analizujemy, co udało się już zrobić, a co jest jeszcze do poprawy. I zachęcamy Czytelników do tego samego, przypominając, że do 15 września można zgłaszać propozycje poprawek do ustawy o rehabilitacji (konsultacje społeczne) poprzez stronę PFRON.

Na początek proponujemy lekturę kilku materiałów z „Integracji” 4/2016. Jednym z nich jest analiza – metaforycznie i wprost – zebrana w abecadło. Autorzy: szef Integracji, Piotr Pawłowski, i sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl, Tomasz Przybyszewski, zapraszają Czytelników na wędrówkę od „Ameryki” poprzez „Ciechocinek”, z uwzględnieniem „Bruku” i „Tramwaju”, mijając po drodze m.in. „Mętlik”, by zakończyć na „Zasiłku pielęgnacyjnym” (s. 18-21).

Drugi tekst, Mateusza Różańskiego, jest zaproszeniem do poznania 25-letnich działań człowieka, organizacji pozarządowej, pracodawców i mediów – jako ilustracji tego, ile, co, jak i u kogo zmieniło się przez ostatnie ćwierć wieku (s. 22-27).

Trzeci materiał dotyczący 25-lecia systemu to Informator PFRON, pełen liczb, sum pieniędzy i dat, w których zawarta jest przeszłość i teraźniejszość Funduszu – równolatka polskiego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością (s. 59-60).

Polecamy także:

 • rozmowę z Ewą Błaszczyk, aktorką i prezes Fundacji „Akogo?”, m.in. o klinice Budzik, nowatorskiej operacji w Olsztynie i córce Oli przebywającej od 16 lat w śpiączce ( s. 10-11).
 • zapowiedź wywiadu z Łukaszem Szeligą, prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – o szansach medalowych Polaków, pieniądzach na sport paraolimpijski i o tym, jak zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę mimo niepełnosprawności (s. 16-17). Cała rozmowa jest również na Niepełnosprawni.plZapraszamy oczywiście na portal do śledzenia relacji z Rio i lektury mnóstwa informacji na temat dyscyplin paraolimpijskich, sportowców i historii igrzysk.
 • kolejną część cyklu „Jak żyć…”. Tym razem o osobach z MPD („Nie niemowy?”, s. 28-31), z perspektywy Agnieszki Bal, „Człowieka bez barier 2015”. Przypominamy przy okazji o zgłoszeniach do tegorocznej edycji konkursu (do 24 października).
 • opowieść o krakowskim Pensjonacie U Pana Cogito, w którym pracuje 25 osób z chorobami psychicznymi (s. 36-38).
 • oczywiście porady, dobre praktyki i rozwiązania, poradniki i informatory – dotyczące podróży, zdrowia, ulg i udogodnień, rent, edukacji, ale i nowinek technologicznych.

Miłej lektury, dużo wrażeń sportowych podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio i słonecznej jesieni!

 

Komentarz

 • 25 lat trwania systemu 'niepelnosprawnej elity'
  ostry107
  20.10.2016, 16:54
  Co tu komentowac?,skoro od 25 lat elita' reprezentujaca inwalidow/celowo takie,a nie nowomodne-europejskie- slownictwo/dba jedynie o interesy wlasne,a srodowisko wg sovieckiego prawa;dziel i rzadz ,ustanowionego w PRL od 1956 roku!,nie ma nic do powiedzenia,bo tak to sobie 25lat temu wymyslila 'elita niepelnosprawnych'!No comment.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas