Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyscypliny Rio 2016: wioślarstwo

08.09.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Freeimages.com
Leżące na trawie wiosła

Jest to jedna z młodszych w programie Igrzysk Paraolimpijskich dyscyplin. Zadebiutowała dopiero w Pekinie, gdzie sportowcy rywalizowali w czterech konkurencjach.

Były to:

  • LTAMix4+ – czwórka ze sternikiem osób z niepełnosprawnością ruchową i wzroku
  • TAMix2x – dwójka podwójna osób z niepełnosprawnością ruchową
  • ASW1x – jedynka kobiet z niepełnosprawnością ruchową
  • ASM1x – jedynka mężczyzn z niepełnosprawnością ruchową

Liczba startujących sportowców od zawodów w Chinach wynosi 96 (48 kobiet i 48 mężczyzn). Pozostała ona niezmienna zarówno w Londynie, jak i teraz w Rio.

Zasady wioślarstwa osób z niepełnosprawnością

W każdej z wymienionych konkurencji zaprezentuje się po dwanaście państw. Najpierw zostaną rozegrane wyścigi eliminacyjne, których zwycięzcy awansują bezpośrednio do finału. Pozostałe dziesięć osad weźmie udział w repasażach.

Zawody osób z niepełnosprawnością rozgrywane są na dystansie 1000 m, podczas gdy na Igrzyskach Olimpijskich sportowcy do pokonania mają 2000 m.

Kategorie niepełnosprawności w wioślarstwie

  • AS – kategoria przeznaczona jest dla zawodników ze sprawnymi ramionami i barkami. Kategoria ta obejmuje zawodników sparaliżowanych od pasa w dół (paraliż prostego mięśnia brzucha, skrót bierze swoją nazwę z angielskiego „arms and shoulders” – „ramiona i barki”). Siedzisko w łódce jest z oparciem, zawodnicy mają zaś przypiętą pasem klatkę piersiową oraz miednicę.
  • TA – Skrót od „trunk and arms”, a więc „tułów i ramiona”. Udział mogą brać osoby po amputacjach nóg, mogą mieć jeden sprawny mięsień prosty brzucha. W łódce siedziska są przymocowane na stałe, a zawodnicy są przypięci pasem na kolanach, aby nie przesuwać nóg i bioder. Załoga składa się z jednego mężczyzny i jednej kobiety.
  • LTA – w osadzie startuje czterech zawodników plus sternik. Wioślarze to dwie osoby z niepełnosprawnością ruchową i dwie ze wzrokową. W przypadku tych pierwszych, może być to minimalna niepełnosprawność, np. sztywny staw skokowy, bardziej surowe wymagania są co do osób niewidomych i niedowidzących (jedna z kat. B3, zaś druga z B2). Sternikiem może być osoba z niepełnosprawnością lub pełnosprawna.

Polskie sukcesy

Na Igrzyskach Paraolimpijskich najlepszym do tej pory miejscem jest szóste, wywalczone podczas debiutu tej dyscypliny w Pekinie przez Piotra Majkę oraz Jolantę Pawlak. Nasza zawodniczka ze swoim przyszłym mężem awansowała do finału A, jednak zakończyła start na ostatniej pozycji. Cztery lata później razem z Michałem Gadowskim była czwarta w finale B.

W jedynkach na Igrzyskach Paraolimpijskich 2008 i 2012 reprezentowała nas również Martyna Snopek, jednak po Londynie dostałą ofertę pracy jako nauczycielka i zrezygnowała z wioślarstwa. Szansę na wzbogacenie historii polskich startów w Rio ma Jolanta, już nie Pawlak, lecz Majka, wspólnie z Michałem Gadowskim. Nasza dwójka jako jedyna przebrnęła trudne eliminacyjne sito.

Jak będzie w Rio?

Zdaniem trenera kadry, Tomasza Kaźmierczaka, naszych zawodników stać na medal. Zapytany przez nas po Pucharze Świata w Poznaniu stwierdził, że Michała Gadowskiego oraz Jolantę Majkę stać na nawiązanie walki z czołówką. W ważnym sprawdzianie na torze regatowym Malta, biało-czerwoni medalistom czempionatu globu 2015 ulegli minimalnie. Warto odnotować fakt, że nasza dwójka zakupiła nową łódkę, sfinansowaną za blisko 60 tys.zł przez PFRON. Naszej dwójce należy życzyć, aby obiekt Lagoa Stadium był bardziej szczęśliwy od Eton Dorney.

Czy wiesz, że...

wioślarze rywalizujący na dystansie 1000 metrów mają tętno 190-200 uderzeń na minutę? Po Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio głosowane będzie, aby wydłużyć dystans do 2000 metrów, jak u sportowców pełnosprawnych, co pozwoli nieco obniżyć tętno startujących zawodników.

Informacje praktyczne

Obiekt

Lagoa Stadium

Liczba kompletów medali

4

Terminarz

  • 9 września, piątek – sesja w godz. 13:30-16:10
  • 10 września, sobota – sesja w godz. 13:30-16:10
  • 11 września, niedziela – sesja w godz. 13:30-16:10

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas