Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Akcja „Niech koperty będą darmowe!”. Apelujemy o zmianę prawa

20.09.2016
Autor: Redakcja
grafika symbolu parkingu dla osób z niepełnosprawnością, napis: bez?płatna "koperta" parkingowa

Jakiś czas temu zaproponowaliśmy Wam dołączenie do akcji „Niech koperty będą darmowe!”. Artykuł zgromadził wiele ciekawych komentarzy, z głosami poparcia dla tego pomysłu, dlatego zdecydowaliśmy się drążyć ten temat i spróbować coś zmienić. Wysłaliśmy w tej sprawie pisma do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa, Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz Grzegorza Schreibera, przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury.

Poniżej zamieszczamy pełną treść wysłanych pism.

„Coraz więcej Polek i Polaków z niepełnosprawnością podróżuje – w celach prywatnych, zawodowych, turystycznych. To ogromnie cieszy, ponieważ kwestia mobilności nie jest dla nich tak oczywista, jak w przypadku osób pełnosprawnych. Duża część osób z niepełnosprawnością przemieszcza się po kraju samochodami. Jednak wizyty w innych miastach nie zawsze kończą się dla nich przyjemnie; bywa, że mandatem lub nawet odholowaniem pojazdu.

Przyczyną jest chaos, jaki panuje w kwestii uprawnień osób z niepełnosprawnością, czy precyzyjniej: posiadaczy kart parkingowych, o których mowa w art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, do nieponoszenia opłat w strefach płatnego parkowania.

Nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, organizacja non-profit, od 13 lat prowadzi portal Niepelnosprawni.pl. Dziś jest on największym i najpopularniejszym serwisem dla osób z niepełnosprawnością, miesięcznie korzysta z niego ok. 250 tys. internautów. Na portalu od lat publikujemy artykuły, w których staramy się uporządkować wspomniany wyżej chaos i tłumaczyć, w którym mieście jakie panują zasady dotyczące ww. kwestii. Za każdym razem artykuły te wzbudzają żywy odzew Czytelników, którzy domagają się ujednolicenia zasad w całym kraju.

Obecnie Ustawa o drogach publicznych decyzję co do zwolnienia osób z niepełnosprawnością z opłat w strefach płatnego parkowania pozostawia radom gmin i miast (art. 13b ww. ustawy). W katalogu pojazdów zwolnionych z opłat w strefach płatnego parkowania (art. 13 ust. 3 ww. ustawy) próżno szukać tych zaopatrzonych w kartę parkingową.

Samorządy nie zawsze jednak zwalniają użytkowników kart parkingowych z opłat za parkowanie w ww. strefach. Bywa więc tak, że nie płaci się tylko na tzw. kopertach, czyli stanowiskach postojowych dla pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową. Inne miasta decydują, że posiadacze kart parkingowych mogą parkować bezpłatnie także na pozostałych miejscach. Czasem trzeba w tym celu wyrobić specjalny dodatkowy identyfikator. Zdarza się i tak, że bezpłatne na „kopercie” są tylko pierwsze godziny.

Powoduje to chaos informacyjny głównie wśród przyjezdnych, którzy nie wiedzą, jakie zasady panują w miejscowości, do której przybyli. Do informacji o zwolnionych z opłat w strefach płatnego parkowania nie jest łatwo dotrzeć. Jeśli są one zamieszczane na stronach internetowych urzędów, to często w formie niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością lub są tak ukryte, że naprawdę trudno je znaleźć.

Dlatego pozwalamy sobie wystąpić z apelem o podjęcie działań w kierunku ujednolicenia zasad na terenie całego kraju. Zacznijmy od tego, by „koperty” w strefach płatnego parkowania były zawsze darmowe dla posiadaczy kart parkingowych. W tym celu wystarczyłoby dopisać do listy pojazdów zwolnionych z opłat w strefie płatnego parkowania (art. 13 ust. 3 ww. ustawy) pojazdy zaopatrzone w kartę parkingową.

Po ostatnich zmianach przepisów liczba osób uprawnionych do posiadania kart parkingowych znacząco zmalała. Jeszcze niedawno szacowano, że dokumentów tych jest „w obiegu“ nawet 600-900 tys. Tymczasem według nowych przepisów do 1 lipca br. wydano ich niecałe 385 tys. Miasta nie stracą więc na proponowanej przez nas zmianie. Zyskać mogą zaś mieszkańcy i podróżni z niepełnosprawnością.

Liczę na przychylność z Pańskiej strony. Jestem do dyspozycji, jeśli konieczne będzie doprecyzowanie wnioskowanej sprawy.

Z poważaniem,

Piotr Pawłowski

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Redaktor naczelny portalu Niepelnosprawni.pl”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • weź moją niesprawność i miejsce na parkowanie
  Żak Renata
  27.11.2016, 19:45
  jestem niesprawna i w mojej małej mieścinie Wąbrzeźno nie ma problemu z osobami blokującymi miejsca wydzielone jak to bywa w dużych aglomeracjach ale problemem jest że nikt z radnych w Powiecie przez lata nie wpadł na pomysł byśmy za parkowanie nie płacili . Czy ta ciężko pojąć że nie jest problemem dla niepełnosprawnego zapłacić np. 5 zł. ale przejść po bruku do parkometru wziąć bilet wrócić umieścić go za szybą to wyczyn dla nas jak [wyprawa na biegun ] i nie jest problemem kasa ale kupienie biletu .a jak jeszcze parkometr jest popsuty to jak dojść do sąsiedniego na drugiej ulicy bo tak z oszczędności je umieścili czy ktoś mądry pomyślał o tym . Gdybym była sprawna pędziła bym po bilet nawet na trzecią ulicę ale nie mogę . I tak wciąż niepełnosprawny walczy z barierami życia
  odpowiedz na komentarz
 • koperty darmowe
  bk
  12.11.2016, 19:28
  brac przyklad z europy-wszedzie Bezplatne Koperty
  odpowiedz na komentarz
 • Koperty winny być bezpłatne.
  Henryk
  11.11.2016, 10:51
  Dla mnie jest to sytuacja w ogóle niezrozumiała by niepełnosprawny kiedy zamierza udać się do jakiegoś miasta to powinien zapoznać się z przepisami co do parkowania na kopercie w danej miejscowości bo okazuję się, że w tym mieście płacisz, w innym nie . Mało tego nie ma przepisu zmuszającego do oznakowania czy miejsce na kopercie jest płatne czy nie. Jeśli miejsce w jakiś sposób jest oznaczone na znaku pianowym to parkując wieczorem można oznaczenia nie zauważyć. Jeśli miejsce na kopercie jest płatne to włodarze danego miasta nie zdają sobie sprawy , że niepełnosprawny zapłaci na pewno więcej niż osoba sprawna , powód niepełnosprawny porusza się dużo wolniej niż osoba sprawna i załatwienie tej samej sprawy w tym samym miejscy przez osobę niepełnosprawna będzie trwało dłużej ( ja np. poruszam się z prędkością około 0,9 km na godzinę) a przecież zawsze płacimy za czas parkowania . Uważam , że sprawa winna być uregulowana przepisem państwowym a nie lokalnym . Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych winny być bezpłatne a jeśli samorządowcy chcą zarabiać na niepełnosprawnych to naprawdę brak zrozumienia osób z niepełnosprawnością.
  odpowiedz na komentarz
 • parodia
  bk
  10.11.2016, 17:21
  nieslychane aby prywaciarze napelniali sibie kase-widocznie prezydent nie jest,,kaleka,,????
  odpowiedz na komentarz
 • Uwolnijmy koperty pd stałych użytkowników
  Piotr Wittenberg
  09.10.2016, 16:22
  Jeżeli opłaty po kilku godzinach zajmowania przez jedną osobę (symboliczne) mają szansę uwolnić koperty od "stałych użytkowników" zajmujących koperty praktycznie bez przerwy i uniemożliwiający korzystanie z nich innym uprawnionym użytkownikom to niech i tak będzie. Problem polega na tym, aby osoba niepełnosprawna mogła mieć swobodny dostęp do miejsc parkingowych a nie szukać innych miejsc, bo ktoś postanowił zawłaszczyć kopertę na stałe swoje użytkowanie. W swoim czasie wywalczyłem na parkingu pod moim blokiem powstanie trzech kopert dla niepełnosprawnych, niestety nie mamy prawie możliwości korzystania z nich bo zostały zawłaszczone przez sąsiadów jedna z nich zajęta jest przez większość roku bez przerwy przez ten sam pojazd właściciel rzadko używa samochód. Pozostałe oddalone od miejsc takich jak poczta i sklep częściej bywają wolne. Tak więc problem polega nie w odzyskaniu kopert dla osób potrzebujących miejsc parkingowych właśnie na czas załatwiania sprawy lub na okres kiedy nie ma innego wolnego miejsca parkingowego potrzebnego osobie niepełnosprawnej choćby chcącej wrócić do domu po pracy. W tym układzie myślę że jeśli ceną za uwolnienie koperty ma być opłata za kilku godzinne zajęcie koperty to może i nie jest to złe, ale jeden warunek osoby poruszające się na wózkach muszą mieć miejsca indywidualne dostępne tylko dla nich w najgorszym przypadku w określonych godzinach.
  odpowiedz na komentarz
 • Wrocław - klinika, lotnisko - koperty płatne
  Mistrz
  23.09.2016, 12:06
  Niech to wreszcie ujednolicą ustawą - wystarczy jedno zdanie w ustawie.
  odpowiedz na komentarz
 • darmowe koperty
  niepełnosprawny z opola
  23.09.2016, 09:35
  Kiedyś mówiło się co kraj to obyczaj a u nas co miasto to obyczaj. W chwili obecnej jak niepełnosprawny zamierza udać się do jakiegoś miasta to powinien zapoznać się z przepisami co do parkowania na kopercie w danej miejscowości bo okazuję się, że w tym mieście płacisz, w innym nie a w jeszcze innym to nie wiadomo co i jak. Koperty mają nam ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie a często przysparzają problemów i narażają na koszty. Nawet jak wiemy, że w danym mieście parkowanie na kopertach jest płatne, to pojawia się problem bo parkomat jest w znacznej odległości od miejsca gdzie parkujemy. Np. w Opolu kilka lat do tyłu, będąc niepełnosprawnym, bezpłatnie można było parkować tylko na kopertach dla niepełnosprawnych jak się było do tego upoważnionym. Kolejnym krokiem było wprowadzenie abonamentu umożliwiającego parkowanie niepełnosprawnym w jakimkolwiek miejscu strefy płatnego parkowania. Wykupowało się roczny abonament, na konkretny numer rejestracyjny samochodu, była odpowiednia karta, którą wraz z karta parkingową umieszczało się za szybą. Od paru ostatnich lat nie ma już takiego wymogu i niepełnosprawny może parkować bezpłatnie w każdym miejscu strefy płatnego parkowania jeśli jest do tego upoważniony i posiada stosowną kartę parkingową.
  odpowiedz na komentarz
 • PATOLOGIA
  Borzoi
  22.09.2016, 17:41
  PATOLOGIA. Koperty płatne przed szpitalami i przychodniami albo całkowity ich brak bo parkingami zajmują się pseudo biznesmeni - czyli normalni złodzieje. A z czyich podatków były budowane te szpitale i parkingi. Jest ustawa mówiąca ile miejsc dla niepełnospranych powinno być na parkingu - ale kto ruszy złodzieja.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie! opłatom za parkowanie niepełnosprawnych.
  Bogdan
  21.09.2016, 20:07
  Co do tego nie mam żadnych wątpliwości, opłaty parkingowe dla osób niepełnosprawnych uprawnionych do parkowania na tzn. kopertach po winne zostać zniesione.
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem za darmowymi kopertami
  bolek
  21.09.2016, 10:12
  Oczywiscie racja,niech koperty beda darmowej i tak jest ich stanowczo za mało i ciezko i tak zaparkowac na kopercie ale to juz przygiecie jelsi jade codziennie na zabiegi do tarnowskiego szpitala a tam koperty platne i codziennie musze placic za parking po 3zl za godzine a wiadomo zabiegi i cwiczenia trwaja ok 2,5godzi wiec za clay miesiac na parking uzbiera sie niemala suma i skad mam wziac kase z tych niecale 800zl renty ktora mam?a chetnie bym pojechal autobusem i olal bym sprawe ale neistety bedac na wozku ciezko jest korzystac z komunikacji miejskiej.Czy my niepelnosprawni az tak wiele wymagamy?a tak naprawde panstwo polskie bardzo nam utrudnia to i tak ciezkie zycie.I co mam zrobic zeby poprzec ten apel?
  odpowiedz na komentarz
 • Niech koperty będą darmowe
  123
  20.09.2016, 21:20
  panie pawłowicz nie dość że macie wolne miejsca na kopertach to jeszcze chcecie darmochy.Każdy płaci za parkowanie ,a w szczególności powinno dotyczyć to pana i panu podobnych.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas