Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy istnieją ulgi w opłatach za prąd?

22.09.2016
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com (5)
Linie wysokiego napięcia na tle zachodu słońca

Energia elektryczna kosztuje coraz więcej. Eksperci prognozują, że jej cena nadal będzie rosnąć. Sprawdziliśmy, czy osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na ulgi w opłatach za prąd.

Niedawna, lipcowa podwyżka cen energii wiązała się z wprowadzeniem nowego składnika rachunku za prąd – opłaty OZE, którą wprowadziła nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Opłata OZE wynosi mniej więcej 1/3 grosza brutto za 1 kWh. Biorąc pod uwagę, że gospodarstwo domowe zużywa w skali roku średnio 2,5-3 tys. kWh, rachunek wzrósł od lipca o ok. 7,5-9 zł rocznie. Wpływy z opłaty OZE – ok. 150 mln rocznie – trafią do wytwórców tzw. zielonego prądu (np. elektrownie wiatrowe i słoneczne).

Taniej nie będzie

Według Aleksandra Śniegockiego z WiseEuropa, dalszy wzrost cen energii jest nieunikniony ze względu na inwestycje w elektrownie, gdyż większość z nich jest przestarzała, ma ponad 30 lat. Inwestycje są konieczne, by zapewnić stabilność dostaw energii.

Znaczek czerwonej błyskawicy, ostrzegający przed wysokim napięciem

- Konkretną ścieżkę wzrostu cen trudno prognozować, bo ona zależy od decyzji regulatora i od chwilowych wahań rynku – ocenił ekspert WiseEuropa dla agencji Newseria. – Jeśli jednak popatrzymy na prognozy dotyczące kolejnych 2-4 lat, to jednak polscy konsumenci będą płacili więcej za jednostkę energii, niż płacą dzisiaj.

Ceny energii regulowane są przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) zazwyczaj co pół roku. Prawdopodobnie zatem nowy cennik zobaczymy od przyszłego roku.

Zniżki? Nie ma reguły

Obecnie każdy odbiorca energii może wybrać niezależnie swojego dostawcę. Osoby z niepełnosprawnością nie są szczególnie traktowane przez dostawców prądu. Mogą się jednak ubiegać o to indywidualnie.

- Nie posiadamy taryf dedykowanych osobom niepełnosprawnym – powiedział Tomasz Topola, Rzecznik Praw Klienta z TAURON Polska Energia. – Natomiast mogą być podejmowane decyzje, na wniosek klienta, polegające na rozłożeniu na raty rachunku.

Wnętrze świecącej żarówki

Podobnie jest w RWE.

- RWE – od 2 września pod nową nazwą innogy – nie dysponuje ofertą cen specjalnie skierowaną do osób niepełnosprawnych – poinformowała nas Aleksandra Smolarska z biura prasowego. – Każdy wniosek o rozłożenie płatności na raty lub obniżenie rachunku rozpatrywany jest indywidualnie.

Rozwiązaniem różne taryfy

O sprawę zniżek zapytaliśmy nawet w PKP Energetyka.

- Spółka PKP Energetyka sprzedaje energię elektryczną przede wszystkim dla klientów biznesowych, takich jak kolej, zakłady przemysłowe, przedsiębiorstwa – powiedział Krzysztof Kiełmiński, zastępca dyrektora Biura Komunikacji PKP Energetyka. – Klienci indywidualni stanowią bardzo niewielką grupę odbiorców. Z uwagi na obowiązujący mechanizm zapewnienia godziwej ceny za energię dla wszystkich gospodarstw domowych, gdzie taryfa jest zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki, marże dla klientów indywidualnych są na poziomie bliskim zeru. Dlatego też nie mamy możliwości udzielenia rabatu klientom z tej grupy. Niemniej spółka udziela regularnego wsparcia osobom tego potrzebującym, m.in. niepełnosprawnym, za pośrednictwem instytucji w tym celu powołanych.

Wtyczka z kawałkiem kabla

Z kolei Energa zastrzega, że jako firma nie ma prawa ani możliwości zbierania informacji o stanie zdrowia czy sytuacji majątkowej swoich klientów. Prąd sprzedaje w ramach taryfy zatwierdzonej przez URE lub w ofertach zindywidualizowanych.

- Proponowane w taryfie warianty – np. godzinowe – mogą przynieść konkretne oszczędności w zależności od ilości energii zużywanej w konkretnych porach dnia – podkreślił Jakub Dusza z biura prasowego. – Dodatkowe oferty bazują także na pozaenergetycznych potrzebach klientów, którzy mogą jednocześnie skorzystać np. z pomocy elektryka, ubezpieczenia przed utratą pracy czy pakietu komputerowego Office. Przygotowaliśmy także dodatkową ofertę dla klientów posiadających Kartę Dużej Rodziny. Skala oszczędności zależy w tym przypadku od wielkości zużycia energii. Odbiorcy wrażliwi mogą natomiast zwrócić się po dodatek energetyczny do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Dysponowanie tym wsparciem nie leży jednak w kompetencjach naszej firmy.

Kim jest odbiorca wrażliwy?

Kwestię regulacji ulg w opłatach za energię dla osób z niepełnosprawnością wyjaśnił nam Urząd Regulacji Energetyki.

- Ustawa Prawo energetyczne nie reguluje kwestii ulg za energię elektryczną dla osób z niepełnosprawnością, uregulowany jest system wsparcia dla „odbiorców wrażliwych” – powiedziała Justyna Pawlińska z Departamentu Strategii i Komunikacji Społecznej URE.

Podkreśliła, że dodatek energetyczny przysługuje odbiorcy wrażliwemu, o którym mowa art. 5c-5g ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. późn. zm.). Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966), która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

- Wysokość dodatku określa minister właściwy do spraw energii i ogłasza w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski corocznie w terminie do 30 kwietnia – dodała Justyna Pawlińska. – Dodatek jest przyznawany w drodze decyzji przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Włącznik prądu wiszący na ścianie

Jak uzyskać dodatek energetyczny?

O dodatek energetyczny w swoim ośrodku pomocy społecznej można ubiegać się od 1 stycznia 2014 r. Wysokość tego dodatku od 1 maja 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. wynosi dla gospodarstwa domowego:

 • prowadzonego przez osobę samotną – 11,29 zł miesięcznie,
 • składającego się z 2 do 4 osób – 15,68 zł miesięcznie,
 • składającego się z co najmniej 5 osób – 18,81 zł miesięcznie.

Aby uzyskać dodatek, należy złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej wraz z kopią umowy z dostawcą energii (oryginał do wglądu).

Jeśli chodzi o inne możliwości uzyskania ulg w opłatach za prąd, nie ma ich wiele.

- Każdy może na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o pomocy społecznej, zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej i wnioskować o zasiłek celowy – podsumowała Agnieszka Pers, rzecznik MOPS w Krakowie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ENERGIA!
  satyr
  12.03.2017, 11:55
  Firmy energetyczne maja tyle pieniędzy ze nie wiedza co z nimi robić bo utrzymują stadiony utrzymują sportowców utrzymują wiele fundacji a moim zdanie nie powinny tego robić bo są przedsiębiorstwem. Płacimy podatki i państwo winno utrzymywać te stadiony o ile są potrzebne znów moim zdaniem czy musimy walczyć o wszystkie dziedziny sportowe ? czy nie możemy jak np. Holandia lżywy i piłka jak francuzi tylko te dziedziny które maja szanse czy sport zawodowy musi być przez nas i bez naszej zgody dotowany? skandal co się dzieje w tej Polsce!!!
  odpowiedz na komentarz
 • kpina
  żenada
  22.09.2016, 22:32
  w marcu br zmniejszono ryczałt o połowę na opał do dodatku mieszkaniowego dla osób które nie maja centralnego ogrzewania (mają gazowe, elektryczne,piecowe) tłumacząc się rzekomą obniżką za kWh. Oczywiście rachunki za prąd nie zmalały a dodatek mieszkaniowy jak i energetyczny zmalały. W Polenerdze nie ma możliwości rozłożenia nawet na raty rachunku ok 500-700zł miesięcznie, nawet w przypadku posiadania elektrycznego ogrzewania, podgrzewacza do wody itd, i nie ma znaczenia czy się jest ON, czy korzysta z OPS itd. Miesiąc spóźnienia i wezwanie do zapłaty, A z czego osoba żyjąca z zasiłku stałego, mieszkająca na lokalu soc ogrzewanym elektrycznie, mająca wszystko wyłącznie na prąd, ma opłacić takie kwoty jeśli rachunki za prąd przekraczają dochody takiej osoby? OPS oczywiście dopłaca częściowo maksymalnie 2 razy do roku, wg własnych wytycznych - damy na prąd na cały rok maksymalnie tyle ile dajemy na węgiel na cały sezon grzewczy - czyli mniej niż jeden rachunek miesięcznie. Idiotyzmem jest liczenie dodatku za prąd od osoby a nie branie pod uwagę tego że ktoś mieszka w lokalu gdzie wszystko jest na prąd. Jak niecałe 12zł ma się do rachunku 700zł/mc? Podniesienie kwoty o 1/3 za kWh dla gospodarstwa domowego, gdzie wszystko jest na prąd to nie będzie te ok 7zł, taka osoba zużywa w sezonie grzewczym min ok 1000kWh miesięcznie, i jak zwykle po tyłku obrywają najubożsi, pewnie ich wina że większość lokali socjalnych nie ma ciepłej wody, gazu, i centralnego ogrzewania ;)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas