Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znamy plan prac międzyresortowego zespołu ds. osób niepełnosprawnych i ich rodzin

28.09.2016
Autor: Mateusz Różański, fot. Adam Ciesielski/Freeimages.com, Mateusz Różański
Ręka stawia flamastrem czerwony wykrzyknik

Za nami pierwsze posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin. Miało ono charakter przede wszystkim organizacyjny. Ustalono m.in. tematy, którymi będzie się on zajmował w ciągu najbliższych miesięcy. Znamy plan prac do stycznia.

Podstawą pracy zespołu jest 29 postulatów, zgłoszonych premier Beacie Szydło przez opiekunów osób z niepełnosprawnością w maju tego roku. Wówczas też zapowiedziano powstanie tej grupy roboczej. Ostatecznie decyzja o powołaniu zespołu została wydana w sierpniu.

Jego przewodniczącym zespołu został, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, pierwszym wiceprzewodniczącym – Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia, a drugą wiceprzewodniczącą – Teresa Wargocka, wiceminister edukacji.

Finansowanie edukacji na stałe do ustawy

28 września 2016 r., podczas krótkiej konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu, poinformowano o planie pracy zespołu na najbliższe miesiące.

- Na następnym posiedzeniu, 26 października, będziemy dyskutować o działalności ustawodawczej Sejmu, która dotyczy postulatów zgłaszanych przez opiekunów – mówił minister Krzysztof Michałkiewicz. – W tej chwili są procedowane trzy ustawy – jedna dotycząca finansowania edukacji dzieci z niepełnosprawnością i dwie dotyczące ich opiekunów. Do ustawy o systemie oświaty ma być wpisane na stałe finansowanie edukacji dzieci z niepełnosprawnością. Do tej pory, na skutek oczekiwań i sygnałów ze strony opiekunów, to finansowanie było wpisane do ustawy okołobudżetowej.

Pełnomocnik wyraził nadzieję, że ten projekt wkrótce zostanie przez Sejm uchwalony.

- Na następnym posiedzeniu będziemy dyskutować, czy jego zapisy odpowiadają opiekunom dzieci z niepełnosprawnością – dodał.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz przemawia przez mikrofon

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz podczas pierwszego spotkania zespołu ds. osób niepełnosprawnych i ich rodzin

Wsparcie opiekunów

Dwie pozostałe ustawy, nad którymi niedługo będzie obradować zespół, dotyczą systemu świadczeń wypłacanych opiekunom. Jedna z nich, która jest już na końcowym etapie uchwalania, dotyczy tego, by w rodzinie dwie osoby mogły zrezygnować z pracy i sprawować opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Druga zaś dotyczy sytuacji opiekunów po śmierci podopiecznego.

- Chodzi o to, by opiekun, który zrezygnował z pracy i miał długą przerwę w karierze zawodowej, miał szansę na odpowiednie świadczenie z urzędu pracy i przygotowanie do zmiany zawodu – wyjaśniał Krzysztof Michałkiewicz. – Chodzi więc o to, by miał możliwość godnego życia pod śmierci podopiecznego.

System orzecznictwa – plany ambitne, ale...

Minister przypomniał też o przygotowywanym projekcie przeglądu systemu orzecznictwa. Projekt ma zakończyć się w ciągu dwóch lat konkretnymi propozycjami docelowego systemu orzekania i jego wdrożeniem pilotażowym.

- Równolegle chcemy w ministerstwie prowadzić dyskusję na temat tego, jak system orzekania powinien wyglądać, by uwzględniać m.in. opiekunów osób starszych i opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnością – mówił minister Michałkiewicz. – Chodzi tez jednak o to, aby nie było sprzeczności między orzeczeniami z ZUS a orzekaniem Powiatowych Zespołów.

Plany na przyszłość

To najbliższe plany zespołu. Co dalej?

- W listopadzie chcemy zająć się edukacją i rehabilitacją zawodową osób z niepełnosprawnością – informował Pełnomocnik. – W grudniu, razem z Głównym Urzędem Statystycznym, będziemy przygotowywać diagnozę sytuacji osób z niepełnosprawnością. W styczniu zajmiemy się natomiast dostępem do rehabilitacji, świadczeń zdrowotnych i do zaopatrzenia medycznego.

Zadaniem zespołu będzie tworzenie rekomendacji, które będą przekazywane premier Beacie Szydło.

- Mamy nadzieję, że za rok – jesienią 2017 – przedstawimy rządowi raport z pracy zespołu – podsumował minister Michałkiewicz.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • co z takimi jak ja
    Pateycja
    06.07.2017, 20:50
    Wychowuje dwoje dzieci niepełnosprawnych żaden nie ma punktu 7 mam tylko 153zl samotnie ich wychowuję nie mogę podjąć pracy bo szkoly lekarze dowożenie terapie ...panie prezydencie pani premier pomocy takim jak ja...
    odpowiedz na komentarz
  • Wsparcie opiekunów
    Alicja Zwańska
    06.03.2017, 00:59
    W proponowanym projekcie zmian do ustawy należałoby wziąć pod uwagę zagadnienie wymiaru urlopu osób pracujących i jednocześnie samotnie wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. Zapewnienie opieki dziecku z niepełnosprawnością w okresach wolnych od zajęć w placówkach szkolno - wychowawczych zmusza rodzica do organizowania, zazwyczaj płatnej opieki na czas jego pobytu w pracy. Pracujący rodzic samotnie wychowujący dziecko z niepełnosprawnością dysponuje 26-ma dniami urlopu, podczas gdy dwoje rodziców tych dni ma 52. Niewielu pracodawców stosuje jakiekolwiek ułatwienia dla rodzica dziecka z niepełnosprawnością, jak np. udzielanie dłuższego urlopu w czasie wakacji, ferii ( preferencyjnie w stosunku do innych pracowników) gdy dziecko nie zapewnionej opieki w placówce szkolno-wychowawczej. Nie spotkałam się również z propozycją ze strony gmin organizacji akcji" lato/zima w mieście" dla dzieci z niepełnosprawnością. Rodzice dzieci niepełnosprawnych wydają się być bardziej zaradni i nie oczekują od administracji publicznej wsparcia w tym zakresie. Jeszce większy problem stanowi zorganizowanie opieki dla dorosłej, młodej osoby z niepełnosprawnością, która wymaga pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Brak miejsc w w Warsztatach Terapii Zajęciowej jak i brak zainteresowania tym problemem jednostek administracji publicznej, nierealizujących obowiązku ustawowego lub realizujących ten obowiązek w stopniu niewystarczającym, niepokrywającym zapotrzebowania w starostwie stanowi czynnik zwiększania osób pozostających na utrzymaniu państwa. Rodzic samotnie opiekujący się osobą dorosłą z niepełnosprawnością w przypadku braku miejsc w placówce dziennego pobytu lub WTZ jest zmuszony zrezygnować z pracy i korzystać z renty lub emerytury na koszt państwa.
    odpowiedz na komentarz
  • Wykluczeni opiekunowie
    Skowron
    01.12.2016, 22:12
    Nie mają nawet ubezpieczenia.A prezydent obiecał ,że się tym problemem zajmie.
    odpowiedz na komentarz
  • dofinansowanie
    irek
    03.11.2016, 19:50
    chcilbym zeby to pani premier i pani minister Rafalskiej spotkalo tego typu sytuacja i wtedy mogly by cos powiedziec naten temat bo latwo mowic gorzej realizowac to tylko poto sie robi by kosciol mial mozliwosc zarobku przy chrzcie i pogrzebie niewazne co czuja rodziny
    odpowiedz na komentarz
  • BEZ PRZESADY....
    wdowa
    02.11.2016, 23:35
    ............dla jednych wszystko dla drugich NIC .Duży gest dla dwojga rodziców Jak rozumiem mowa tu o rodzicach dzieci gdzie do tej pory jeden z rodziców uzyskiwał 1300zł /m plus wszystkie świadczenia w tym opłacone składki ZUS ...No no proszę ...ale co zespół PRZEWIDUJE dla RODZICÓW DOROSŁYCH JUŻ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH od DZIECIŃSTWA ...CO DLA RODZICÓW -OPIEKUNÓW DRUGIEJ KATEGORII.. DLA KTÓRYCH JAK WIDAĆ NADAL NICZEGO się NIE PRZEWIDUJE .CO Z RENTAMI RODZINNYMI GDY JEDEN Z RODZICÓW ODEJDZIE ...NADAL RENTY RODZINNE BĘDZIE DOZGONNIE DZIELONE 50 % NA NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO I 50 % POZOSTAŁEGO RODZICA ??
    odpowiedz na komentarz
  • Urlop dla rodziców pracujących posiadających Dzieci z orzeczeniem na wizyty u lekarza specjalisty
    mama
    09.10.2016, 18:03
    a może ktoś by pomyślał o urlopach opiekuńczych dla rodziców Dzieci niepełnosprawnych, którzy pracują zawodowo. Ja w dniu rozpoczęcia wakacji zostałam z 5 dniami urlopu wypoczynkowego, ponieważ musiałam odbyć wizyty lekarskie z dzieckiem w poradniach. Dodam, że poważny problem stanowiły wakacje, co zrobić z dzieckiem. Kolonie, obozy nie ma dla dzieci niepełnosprawnych. Babcie pracują, musiałam iść na zwolnienie lekarskie na dziecko, aby mu zapewnić opiekę. Całe szczęście, że nie zostałam zwolniona, ale pracodawca zapowiedział, ze to ostatni raz. Więc może ukłon w stronę rodziców pracujących i dodatkowe 10 dni urlopu tak jak dorosłym niepełnosprawnym?
    odpowiedz na komentarz
  • Wykluczeni opiekunowie
    Skowron Jadwiga
    03.10.2016, 00:30
    Co dalej z wykluczony mi opiekunami .
    odpowiedz na komentarz
  • Stare problemy- nierozwiązane
    Antek Proca
    02.10.2016, 09:41
    Dyskryminacja ludzi-bo sa Niepełnosprawni W kraju Tuska rencista niepełnosprawny jest obywatelem II kategorii..!% rencistów w tym systemie pracuje w starej unii 60-80% ,/ amputanci rak i nóg-po wypadkach / Dlaczego w Polsce jest tak żle?.Ponieważ stworzyliśmy system, nie zachęt do pracy ale dla tych,którzy zechca pracować -będą dyskryminowani i szykanowani przez hycli tuska- Derdziuka,Dude ,Kosiniaka-Kamusza.-trio prześladowców Naszych.Dorobisz 70% najniższego uposażenia -hycle zabiorą Ci w nagrodę połowe renty,zarobisz więcej- hycle zabiorą cała rente.Najgorsze jest to, ze państwo ,zadem się od Nas odwróciło.Dotacje na sprzęt ortopedyczny od czasów Prezydenta Jaruzelskiego jest niezmienna i wynosi 1200 zł.Koszt protezy dzisiaj to koszt 20000 zł-30000zł.Tusku-jak żyć ?
    odpowiedz na komentarz
  • walka z patologią
    Realistka
    30.09.2016, 10:08
    Czy zespół zajmie się też zmniejszeniem liczby opiekunów uprawnionych do otrzymywania świadczeń? Dlaczego 1300 zł dostaje rodzic dziecka, które cały tydzień mieszka w internacie, a do domu przyjeżdża tylko na weekendy czy rodzic studenta mieszkającego w akademiku? Co uniemożliwia im podjęcie pracy? Moim zdaniem to jest wyłudzanie państwowych pieniędzy.
    odpowiedz na komentarz
  • rezygnacja z pracy
    Hania
    30.09.2016, 09:53
    Uważam, że możliwość zrezygnowania z pracy aż przez dwie osoby w celu zapewnienia opieki niepełnosprawnemu członkowi rodziny to fatalne rozwiązanie prowadzące do izolacji i wykluczenia. Należy tworzyć ośrodki rehabilitacyjne, a niepełnosprawnym dorosłym dać możliwość zatrudnienia asystenta i wyboru, kto nim będzie.
    odpowiedz na komentarz
  • Pułapka rentowa----cd,
    Antek Proca
    30.09.2016, 09:29
    Cuda w Polsce dzieja sie na naszych oczach.Po dorobieniu 130%przychodu najnizszego uposazenia Dygnitarze ZUS,KRUS,Ministerstwa P.P.I Ubez. SPOL,Tusk i jego Hycle,Pelnomocnik Duda,PFON nie widza w nas osob Niepelnosprawnych/ich rozowe okulary gdy na nas patrza nie widza czlowieka w protezie lecz zdrowego jak rydz supermena/Tak jak w sztuce -Krol jest nagi.Moze ktos ma mozliwosci namowic satyrykow na skecz,monolog smieszny o w/w rozwiazaniach prawnych-dyskryminujacych Amputantow rak i nog w Polsce.Kto sie dolozy do pozwu zbiorowego przeciw dyskryminacji niepelnosprawnych.Ostatnio kupilem proteze za 6500zl.Pefron nic nie dolozy bo przekroczylem limit 130%przychodu.Co mam robic?.Wybrac sie z granatem po prosbie do Tuska? ...czy do ...........?
    odpowiedz na komentarz
  • kolejny zespół...
    witek
    30.09.2016, 03:00
    kolejna komisja... kolejne przelewanie z pustego w próżne... a gdzie jest PFRON, który powinien się zajmować właśnie takimi sprawami i im podobnymi?
    odpowiedz na komentarz
  • komentarz
    GRAŻYNA JAKUBOWSKA
    30.09.2016, 00:13
    Jestem opiekunem, mamą dorosłego syna niepełnosprawnego. Jak do tej pory nikt w Polsce nie pomaga takim rodzinom jak nasza. Mój syn jest na tyle niesprawny, że nikt go nie zatrudni. To co jest opisane powyżej jest ŻENUJĄCE. Ci wszyscy rządzący przedtem i obecnie nic nie zrobią dla nas opiekunów a tym bardziej dla naszych dzieci. Obecnie Michał ma 37 lat. Przez cały ten czas ma zapewnione godne życie, bez niczyjej pomocy. Pozdrawiam Wszystkich Rodziców podobnych jak ja i życzę Wam wszystkiego co najlepsze. Czyli zdrówka, szczęścia,gotówki i humoru.
    odpowiedz na komentarz
  • Tyle w temacie.
    Borzoi
    29.09.2016, 22:17
    1. Minister przypomniał też o przygotowywanym projekcie przeglądu systemu orzecznictwa - znowu kilka tysięcy w sposób cudowny zostanie uleczonych. Zlikwidowano III stopień można zlikwidować II. 2. Równolegle chcemy w ministerstwie prowadzić dyskusję na temat tego, jak system orzekania powinien wyglądać, by uwzględniać m.in. opiekunów osób starszych i opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnością - a co z osobami niepełnosprawnymi jak ich w tym systemie uwzględnić. bo na razie mówi się głównie o opiekunach. 3. W listopadzie chcemy zająć się edukacją i rehabilitacją zawodową - jak poinformowałem w pracy, że mam orzeczenie zaraz mnie wylali na zbitą mordę - (zlikwidowano etat w urzędzie państwowym). Trzeba by najpierw mocno edukować i rehabilitować nasze polityczne elity.
    odpowiedz na komentarz
  • ciekawe
    ciekawa
    29.09.2016, 10:04
    Mam nadzieję, że w tym powołanym i już działającym zespole jest ktoś niepełnosprawny bo jak nie to tylko płakać jak nic!
    odpowiedz na komentarz
  • Iwona
    Iwona
    29.09.2016, 09:10
    Sama wychowuję niepełnosprawnego dorosłego syna , który jest niepełnosprawny intelektualnie , dlaczego dorosłe już dzieci nie są jednakowo traktowane jak młodsze
    odpowiedz na komentarz
  • Dzieci!
    Blanka Rudy
    29.09.2016, 00:49
    Dzieci, dzieci, dzieci. Jakaś obsesja na tle tych dzieci? A co z opiekunami osób dorosłych? Co z wykonaniem wyroku TK w sprawie K 38/13, wydanego na wniosek posłów PiS? Zresztą co za różnica: i tak gówno zrobią.
    odpowiedz na komentarz
  • Joanna Urban
    Joanna
    28.09.2016, 20:04
    A czy współmałżonek będzie uprawniony do świadczenia opiekuńczego nad mężem lub żoną z niepełnosprawnością niezależnie od dochodu (emerytury) osoby niepełnosprawnej?
    odpowiedz na komentarz
  • Barbara
    Barabara
    28.09.2016, 16:19
    Bardzo wazny i ciagle istotny jest problem osob dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie zwłaszcza w stopniu znacznym i glebokim- po skończeniu edukacji.Sprawa rehabilitacji nie jest jedyna, problemem jest organizowanie codziennego zycia, wypelnienia każdego dnia aktywnoscia, organizowanie funkcjonowania i finansowanie warsztatow terapii zajęciowej.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas