Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak powinno wyglądać dostępne mieszkanie? O tym w programie „Misja Integracja”

29.09.2016
Autor: Magdalena Dąbek
dziewczyna w kuchni przy niskim, dostępnym blacie

Schowane nisko przy podłodze kontakty, włącznik światła, do którego nie dosięgnie się z poziomu wózka, wąska łazienka, wysoki próg przy wejściu na balkon, niestabilne krzesło. Zwykłe z pozoru mieszkanie z czasem może okazać się pułapką, którą zastawiliśmy sami na siebie, będąc jeszcze osobami zdrowymi i w pełni sprawnymi. Jak zaprojektować wnętrze, żeby służyło nam całe życie? O tym w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Gościem Piotra Pawłowskiego będzie dr inż. Agnieszka Cieśla, architekt i pomysłodawczyni projektu Wzorcowego Mieszkania Seniora. Premiera odcinka w sobotę 1 października o 8.40 na TVP3.

Dziś 15 proc. polskiego społeczeństwa stanowią osoby po 65 roku życia. Za 30 lat co trzeci Polak będzie seniorem. Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby, także te związane z zagospodarowaniem przestrzeni. Żeby móc jak najdłużej pozostać niezależnym, warto zaprojektować tę przestrzeń tak, żeby mogła nam służyć także w podeszłym wieku.

Piotr Pawłowski i dr inż. Agnieszka Cieśla

Piotr Pawłowski i gość programu „Misja Integracja” dr inż. Agnieszka Cieśla

- Firmy prześcigają się w różnych rozwiązaniach. Ciekawym produktem jest toaleta z funkcją mycia i suszenia. Są koncepcje elastycznej łazienki, gdzie wszystkie elementy są regulowane – mówi Agnieszka Cieśla. – Jeśli chodzi o krzesła, ważne są podłokietniki. Są modele z wbudowanymi kółeczkami, które ułatwiają ich przesuwanie.

W Polsce idea dostosowywania mieszkań do potrzeb osób starszych lub z niepełnosprawnością nie jest jeszcze zbyt popularna. Jako, że proces starzenia się społeczeństwa na Zachodzie trwa od dłuższego czasu, tamtejsi projektanci wypracowali już pewne standardy, a państwo – wspiera takie działania.

- Na przykład w Niemczech przyznawane są dość znaczne dotacje na tego typu remonty – zaznacza gość programu. 

materac we Wzorcowym Mieszkaniu Seniora

W tym odcinku „Misji Integracja” pokazujemy Wzorcowe Mieszkanie Seniora – showroom, w którym można zobaczyć najciekawsze rozwiązania architektoniczne i projektowe wprowadzające udogodnienia dla osób starszych i tych z niepełnosprawnością. Bezprogowe przejścia, regulowana wysokość szafek czy zlewu w kuchni to tylko niektóre z prezentowanych tam rozwiązań. Więcej o projekcie w materiale filmowym na Niepełnosprawni.pl.

W programie prezentujemy również wyjątkowy dom, którego pomysłodawcą jest brytyjska Fundacja Flat Spaces. To przestrzeń zaprojektowana tak, by osoba z niepełnosprawnością ruchowo mogła samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi potrzebami dnia codziennego.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek ok. godz. 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach: NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Niebezradni
  Bogusław Charabin
  29.10.2016, 15:47
  By poprawić życie osobom w wieku senioralnym i z problemami w swobodnym poruszaniu się, najpewniej można zrobić jeszcze bardzo dużo. I należy, jak też potrafili udowodnić to Państwo Agnieszka i Jan Cieśla. Należy jednak pamiętać, aby nie pozostali samotni, pośród tych dobrodziejstw dzisiejszej techniki.
  odpowiedz na komentarz
 • PIeniądze :(
  Mika
  30.09.2016, 10:22
  Osoby niepełnosprawne zazwyczaj nie mają kasy na takie fajne rozwiązania, a PFRON/MOPS nie udziela pełnych dofinansowań. Szkoda.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Toro
  30.09.2016, 10:19
  Czy pani Cieśla zwykle korzysta z wózka inwalidzkiego, czy ta poza (na zdjęciu) jest tylko na pokaz?
  odpowiedz na komentarz
 • U nas w Ciechanowie powstało wiele nowych bloków mieszkalnych tylko osoba na wózku
  RR
  29.09.2016, 19:05
  się do nich nie dostanie. Zostały odebrane przez Inspektora Nadzoru B.z pominięciem prawa tj. Ustawy z 7.07.1994 r. i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 r. Brak podjazdów tylko jakiś wylewki na schodach, brak wind, podjazdów, platform schodowych na parter i do garażu. Jednocześnie jest blokada ŚRODKÓW z PFRON, ponieważ powinny być bez barier jako NOWE twierdzi FUNDUSZ i powołuje się na ww przepisy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas