Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby niesłyszące będą wkrótce mogły prowadzić ciężarówki?

30.09.2016
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Michal Zacharzewski/Freeimages.com
Ciężarówka

Mariusz Nowak uważa za niedorzeczne i niezrozumiałe obowiązujące w Polsce przepisy uniemożliwiającą osobom niesłyszącym ubiegania się o prawo jazdy kat. C. Złożył więc petycję w Sejmie. Komisja ds. Petycji przychyliła się do jego uwag.

Prawo jazdy kat. C uprawnia do kierowania samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu). Daje też ono uprawnienie do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Zdaniem wnoszącego petycję, nie ma przeszkód, by osoby niesłyszące nie miały prowadzić ciężarówek. Argumentuje to tym, że osoby głuche, jako uważni wzrokowcy, są świetnymi kierowcami i mają predyspozycje do otrzymania prawa jazdy na samochody ciężarowe. Zaznacza, że w krajach Europy Zachodniej i USA osoby niesłyszące mogą takie prawo jazdy otrzymać. W swojej petycji Mariusz Nowak prosi także o zmianę przepisów, wedle których osoby niesłyszące same muszą finansować asystenta-tłumacza języka migowego w czasie egzaminu na prawo jazdy.

Ograniczenia czy uprzedzenia?

Posłowie sejmowej Komisji ds. Petycji 14 września br. przychylili się do podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie możliwości otrzymania prawa jazdy kat. C przez osoby niesłyszące.

- Warto byłoby skorelować te prace z certyfikacją tłumaczy języka migowego, co powinno się stać w ciągu roku. Ale i bez tego taka inicjatywa jest potrzebna – mówił Mirosław Przewoźnik, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Zastanawiam się, na ile dotychczasowy brak przepisów, który umożliwia otrzymanie prawa jazdy kat. C osobom niesłyszącym, jest kwestią naszych uprzedzeń, a na ile faktycznych ograniczeń w tym zakresie tych osób. Ja też, kiedy zaczynałem kierować wiele lat temu, spotykałem się ze zdziwieniem – mówił przewodniczący sejmowej Komisji, Sławomir Piechota.

Według niego, dobrze byłoby kompleksowo rozwiązać kwestię uprawnień do kat. C prawa jazdy oraz tłumaczy języka migowego podczas zdobywania prawa jazdy. W tej sprawie ma zostać skierowany przez Komisję dezyderat do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ciężaróki z moze głuchy przez prawo jazdy to Kat. B , Kat. C+E
    Lewandowski
    15.01.2017, 16:19
    prawo jazdy kat. C , kat. C+E , ale widziałem ze vlog youtube tez facebook o głuchy z francja wow
    odpowiedz na komentarz
  • Alicja
    Alicja
    15.01.2017, 15:53
    Też miasto 50-70 tysiacy moge dla niesłyszacych do pracy sklep .Np.warszwa gdanska białystok szczecin poznan wrocław kraków ma swoboda praca sklep a 50-70 tysiacy miasto nie mozliwe bo obawiac o osoba niesłyszacy oj masakra.
    odpowiedz na komentarz
  • I jeszcze dla osób slaboslyszacych na autobusy i na tramwaje
    Michał
    01.10.2016, 15:28
    !!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Dyskryminacja niedosłyszących w Polsce to fakt!
    Grzegorz Świebodzice
    30.09.2016, 18:10
    W Polsce jako słabosłyszący nie mogę zrobić prawa jazdy gdyż w 2011 minister zdrowia E. Kopacz podpisała się pod nowelizacją ustawy który zakazuje prowadzenia pojazdów samochodowych przez niedosłyszących i głuchych. Żaden kraj UE ( ŻADEN!!!) nie zakazał tej grupie ludzi prowadzenia samochodów , Polska jest jedynym krajem UE który wprowadził takie bezsensowne restrykcje. Wstyd dla pani Ewy Kopacz która tą nowelizacją ustawy dyskryminuje niedosłyszących i głuchych. Mam nadzieję że , obecny minister zdrowia Pan Radziwiłł zmieni te uprzedzeniowe przepisy i naprawi błędy pani Kopacz . Cieszę się że Pani Kopacz utraciła wszelkie stanowiska ministerialne po przegranych przez PO wyborach bo pani Kopacz NIE POSIADA kompetencji do takich ważnych funkcji!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas