Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dekalog samocewnikowania, czyli…

30.09.2016
Autor: Magdalena Gajda, fot. sxc.hu
uproszczone znaki osób: mężczyzny, kobiety, osoby z niepełnosprawnością

… o czym powinien pamiętać chory z problemami w opróżnianiu pęcherza moczowego.

  1. Zaleganie lub zatrzymanie moczu w pęcherzu moczowym mogą być mogą być groźne i dla zdrowia i dla życia. Tego rodzaju problemy, jeśli nie są leczone prowadzą do niewydolności nerek.  
  2. Gdy zawodzi naturalny mechanizm - najlepszym, rekomendowanym przez specjalistów sposobem opróżniania pęcherza z moczu jest samocewnikowanie.
  3. Samocewnikowanie musisz rozpocząć, gdy zaleganie moczu w pęcherzu jest większe niż 150 ml.
  4. Pierwsza procedura samocewnikowania przeprowadź pod nadzorem osoby znającej zasady samocewnikowania. Najlepiej, aby taką osobą był lekarz lub pielęgniarka. Ale może też być inny pacjent, z doświadczeniem w stosowaniu tej metody.
  5. Do samocewnikowania możesz używać kilku rodzajów cewników. Podpowiadamy, że zdaniem specjalistów cewnik hydrofilowy gotowy do użycia w największym stopniu zmniejsza ryzyko infekcji oraz urazu cewki moczowej.
  6. Koniecznie przestrzegaj zaleconej przez lekarza częstości samocewnikowania w ciągu doby. Tylko wtedy ta metoda jest skuteczna.
  7. Systematycznie prowadź kartę mikcyjną, która pozwoli ustalić ilość procedur samocewnikowania w ciągu dnia.
  8. Regularnie wykonuj badania kontrolne dróg moczowych.
  9. Obecność bakterii w układzie moczowym jest naturalna. Leczeniu musisz się poddać wtedy, gdy dojdzie do infekcji dróg moczowych.
  10. Jeśli zauważysz u siebie objawy infekcji dróg moczowych: gorączkę ponad 38 st. C., ból pęcherza i cewki moczowej, krwiomocz, niemożność wprowadzenia cewnika, pojawienie się popuszczania moczu – pilnie zgłoś się do lekarza!

Tekst powstał na podstawie informacji z poradnika dla pacjentów pt. „Co robić, gdy opróżnianie pęcherza sprawia kłopoty?” – autor: prof. Piotr Radziszewski 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas