Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie słyszę... nie szkodzi

17.10.2016
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwa producentów
Źródło: Integracja 4/2016
grafika; dziewczyna siedzi przy stoliku, w telefonie wyświetlają się aplikacje, z których korzysta

W kolejnej odsłonie informacji o nowinkach technologicznych i nowych inicjatywach przyjrzymy się tym przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością narządu słuchu.

Aplikacja FiveApp

Swoją premierę miała w maju 2015 r. Zasada jest prosta – porozumiewanie się za pomocą wirtualnego prostego gestu, zrozumiałego w różnych kręgach kulturowych, jak np. podniesiony kciuk czy palce układające się w znak zwycięstwa „V”. Początkowo miała być systemem komunikacji dla osób z kręgu subkultury hip-hopu, ale szybko okazało się, że to strzał w dziesiątkę dla porozumiewania się osób z dysfunkcją słuchu.

Aplikację stworzył Polak, 18-letni Mateusz Mach. Skontaktowała się z nim głuchoniema użytkowniczka FiveApp z Ameryki. Stworzyła podstawowy bank symboli. Początkowo aplikacja miała ich osiem i kreator, gdzie można było tworzyć własne znaki.

Aplikacja dostępna jest na smartfony z Androidem oraz iOS (w tym zegarki Apple Watch). Za jej pomocą możemy także wysyłać wiadomości do znajomych na Facebooku.

alfabet i litery w aplikacji dla osób niesłyszących

Muzeum Emigracji w Gdyni

Do 31 sierpnia br. każdy niesłyszący mógł zgłosić potrzebę tłumaczenia na język migowy spotkań lub wystaw w gdyńskim Muzeum Emigracji. Otwiera się ono na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami w ramach projektu „Muzeum bez Wyjątku 2016”. Oferta dla osób niesłyszących skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Nie dotyczy samego zwiedzania, bo można także wziąć udział w warsztatach oraz spotkaniach z podróżnikami i autorami nowości książkowych, tłumaczonych na język migowy.

Więcej o ofercie dla osób niesłyszących na stronie Muzeum: www.polska1.pl.

turyści w Muzeum Emigracji w Gdyni

System Komunikacji Niewerbalnej

Niektóre firmy decydują się na instalację Systemu Komunikacji Niewerbalnej, czyli usługę on-line tłumacza języka migowego – PJM i SJM. Od początku tego roku niesłyszący mogą skorzystać z tego udogodnienia w sieci sklepów Media Markt. Osoba głucha w punkcie obsługi klienta łączy się z tłumaczem języka migowego za pomocą wideo, a on pośredniczy w rozmowie między niesłyszącym klientem a sprzedawcą.

Usługę tłumacza języka migowego on-line wprowadziła do swojej infolinii także Orange Polska. Osoby niesłyszące mogę skorzystać z niej od poniedziałku do piątku w godzinach 9–17. Połączyć się z tłumaczem można za pośrednictwem strony internetowej www.orange.pl, klikając na odpowiednią ikonę. Aby móc skorzystać z tych udogodnień, trzeba mieć przeglądarkę Google Chrome lub Mozilla Firefox oraz zainstalowaną kamerę internetową.

tłumaczka języka migowego

Park sensoryczny

Do końca 2016 r. przy zabytkowej radiostacji w Gliwicach powstanie park sensoryczny utworzony z 10 urządzeń akustycznych, które umożliwią odczuwanie fal dźwiękowych za pomocą dotyku. Będą to m.in.: ksylofon, organy rurowe, anteny paraboliczne, gongi i armata powietrzna. Park sensoryczny będzie popularyzował zjawiska naukowe i nawiązywał do przeszłości, kiedy radiostacja emitowała sygnał dźwiękowy. Obiekt pochodzi z lat 30. XX w. Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej, znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jednym z trzech budynków kompleksu znajduje się oddział gliwickiego muzeum. Będzie dostępna dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 

Stwórz swoją aplikację

Do stworzenia własnej aplikacji zachęca Fundacja Orange w wydanym przewodniku Apetyt na Aplikację. Jest on dostępny w wersji elektronicznej na stronie Fundacji Orange w zakładce „Strefa wiedzy”.

– To kolejna publikacja, którą postanowiliśmy wydać, aby pomóc Polakom wykorzystywać nowe technologie w sposób pożyteczny i twórczy. Mamy nadzieję, że dzięki tej książce powstanie wiele mądrych aplikacji, które uczynią edukację bardziej atrakcyjną i pomogą ludziom w rozwoju swojego potencjału – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

grafika tabletu i sztućców, obok napis: Appetyt na applikacje. Praktyczny poradnik

Według twórców przewodnika aplikację może stworzyć każdy, a znając szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami, może to łatwo wykorzystać. Poradnik poprowadzi użytkownika od początku, czyli koncepcji, określenia grupy odbiorców, przez wybór technologii i narzędzi, aż po publikację i utrzymanie.

Obecnie mamy dostęp do 1,5 mln aplikacji w AppStore i 1,6 mln w Google Play, a dostęp do nowych mediów i technologii jest powszechny.

Colorcall od Orange

Aplikacja stworzona przez Orange powiadamia o esemesie lub połączeniu migającym sygnałem, wibracją lub kolorem. Colorcall jest bezpłatną aplikacją bez reklam, dostępną dla wersji Android 4.2 i nowszych (do pobrania bezpłatnie z Google Play). Użytkownik sam może skomponować melodie wibrujące i samodzielnie spersonalizować kolory swoich kontaktów. Z aplikacji mogą korzystać osoby niesłyszące, ale także niewidome.

dwie dłonie machają telefonami. napis: Zabawne i kreatywne. Personalizowanie powiadomień o SMSach i połączeniach


Partnerem artykułu jest

logo Orange

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas