Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiany w przepisach - renty, świadczenia, działalność gospodarcza

15.01.2009
Autor: Anita Siemaszko, Fot.: www.sxc.hu

Nowy rok jak zwykle obfituje w nowinki prawne (najwięcej zmian dotyczy zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, ale o nich innym razem). Jeszcze w 2008 r. pojawiły się ważne, lecz wciąż mało znane przepisy. Od 1 stycznia 2009 r. wyższe świadczenia otrzyma ok. miliona osób.

ZUS przeliczy na nowo renty, emerytury i kapitał początkowy.
Od 1 stycznia 2009 r. będzie miała miejsce znacząca zmiana dla tych, którzy nie mieli możliwości udowodnić, ile zarabiali w poszczególnych latach. Często powodem braku dowodów było to, że zlikwidowano firmy, zaginęły lub zostały zniszczone dokumenty płacowe, a nie istniał, tak jak obecnie, długi (50 lat) obowiązek ich archiwizowania.

W takich przypadkach ZUS przyjmował, że dochód za takie lata był zerowy. Od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie z własnej winy nie mogą udowodnić wysokości zarobków z poszczególnych lat pracy, będą mogły wystąpić o ponowne przeliczenie świadczeń. ZUS zamiast dochodu zerowego za podstawę wymiaru składek za dany rok przyjmie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku. Zasada ta będzie dotyczyć wszystkich osób, które posiadają świadectwa pracy potwierdzające fakt zatrudnienia w danym okresie. Skorzystać z nowych możliwości mogą nie tylko ci z zerowym dochodem za poszczególne lata, lecz także ci, którzy mają już wyliczone świadczenie, ale wybierali do ustalenia jego wysokości mniej korzystne okresy ubezpieczeniowe po to tylko, by uniknąć okresów zerowych. Osoby zainteresowane mogą składać wnioski do ZUS od 1 stycznia 2009 r. przez 12 miesięcy. ZUS ma na wydanie decyzji 60 dni. Szacuje się, że podwyżka świadczenia wyliczonego w nowy sposób wyniesie ok. 50 zł.

Dwie podwyżki dla emerytów i rencistów w 2009 r.
Pierwsza, choć raczej niewielka, podwyżka będzie już od stycznia. Związana jest ona z tym, że obniża się stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 19 do 18 proc., w związku z czym świadczenia emerytalne, rentowe, a także płace będą wyższe. W 2009 r. w marcu będzie miała miejsce waloryzacja rent i emerytur. Szacuje się, że świadczenia wzrosną o średnio kilkadziesiąt zł.

 


Zmiany w zasiłkach:  
   
Zasiłek pielęgnacyjny
Do końca 2008 r. zasiłek pielęgnacyjny wypłacano dopiero wtedy, gdy zainteresowany złożył komplet dokumentów. To oznaczało, że w trakcie oczekiwania na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoba wnioskująca nie otrzymywała zasiłku. Od 2009 r. zasiłek pielęgnacyjny będzie wypłacany od miesiąca, w którym zainteresowany złoży wniosek o ustalenie niepełnosprawności (w ciągu trzech miesięcy od uzyskania orzeczenia musi je dostarczyć gminie wypłacającej świadczenie).

Świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne otrzymywać będzie nie tylko rodzic, ale także inni: osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (np. dziadkowie wobec wnucząt lub odwrotnie, rodzeństwo), a także faktyczni opiekunowie. Oznacza to mniej sformalizowane uzyskiwanie świadczeń pielęgnacyjnych.

Zawieszenie działalności gospodarczej
Od 20 września 2008 r. prowadzący firmę mogą zawiesić działalność gospodarczą. Najkrótszy okres zawieszenia to miesiąc a najdłuższy – dwa lata. Od tego dnia przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić działalność i nie płacić ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, wypadkowego i zdrowotnego.

Od dnia zawieszenia przedsiębiorca nie może osiągać przychodów i prowadzić bieżącej działalności. Może jednak regulować zaległe pensje, spłacać kredyty czy faktury z odroczonym terminem płatności. Fakt zawieszenia trzeba zgłosić w ewidencji działalności gospodarczej i w ZUS-ie. Zgłoszenia są bezpłatne.

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie podlega ani obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, ani obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Do korzystania z darmowych świadczeń i usług medycznych ma prawo przez 30 dni od zgłoszenia zawieszenia. Ponieważ od tego momentu nie jest objęty ochroną zdrowotną, do ubezpieczenia zdrowotnego powinien go zgłosić jako członka rodziny np. mąż lub żona. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że biznesmen nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego np. etatu, zlecenia, emerytury lub renty. Problem powstaje, jeśli takiego tytułu brak, a członek rodziny nie może z jakichś powodów zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego. W tym wypadku pozostaje zawarcie dobrowolnej umowy z NFZ. Jeśli zechce, ma prawo także dobrowolnie regulować składki emerytalną i rentową.

Co wolno podczas zawieszenia?
- wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
- przyjmować należności powstałe wcześniej,
- zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
- uczestniczyć w postępowaniach sądowych w sprawach firmy,
- nie jest konieczne likwidowanie strony internetowej.

 


Zadośćuczynienie za straty moralne
Nowy art. 446 par. 4 kodeksu cywilnego przewiduje: sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Do tej pory odszkodowań za straty moralne nie zasądzano. Rodzina tragicznie zmarłego mogła jedynie liczyć na zwrot kosztów pogrzebu, alimenty czy rentę. Odszkodowanie za cierpienie psychiczne dostać można było po udowodnieniu strat materialnych, utraty zarobków. Obecnie wystarczy sam fakt krzywdy moralnej. O zadośćuczynienie mogą się starać nie tylko krewni ofiar, ale też osoby pozostające z nimi w związkach nieformalnych (będą jednak musiały udowodnić silne więzi emocjonalne ich łączące). Możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie dotyczy zdarzeń, które wydarzyły się po 3 sierpnia 2008 r.

Jak w każdym pozwie cywilnym, wysokość roszczenia określa sam zainteresowany. Od tej kwoty wnosi opłatę. W uzasadnionych przypadkach może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Na kwoty takich odszkodowań  jak w USA nie ma co liczyć, podobnie jak na szybkie rozstrzygnięcie przez sąd. Ustalając kwotę zadośćuczynienia, sąd będzie rozpatrywał każdy przypadek indywidualnie, z uwzględnieniem różnorakich czynników, tj. : stopień cierpienia psychicznego, stopień krzywdy wynikający z utraty pomocy i opieki osoby bliskiej, poczucie osamotnienia, stopień zażyłości, bliskości, jakie zachodziły pomiędzy zmarłym a najbliższym członkiem rodziny, wpływ straty osoby bliskiej na samopoczucie i zdrowie uprawnionego.

Na koniec zmiany, których… nie będzie?

Zmiany w rentach:
Od 1 stycznia 2009 r. rencistów miały czekać dwie nowości.
Jedna z nich to:
Zarobki rencistów bez limitów
Nowe przepisy przewidywały, że renciści, bez względu na to, czy świadczenie mają obliczone na starych czy nowych zasadach, będą mogli pracować i zarabiać bez ograniczeń. Przewidziano, że także rolnicy pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy z KRUS nie będą musieli obawiać się jej zawieszenia, nawet jeśli podejmą działalność zarobkową podlegającą ubezpieczeniu w ZUS.

Zniesienia limitów zarobkowych nie przewidziano dla pobierających renty rodzinne czy też specjalne renty przyznane przez prezesa ZUS. To samo dotyczyć miało pobierających wcześniejsze emerytury.

Drugą zmianą, znacznie mniej znaną, jak również mniej dla rencistów korzystną, miała być:
Zmiana sposobu obliczania renty
Podstawą ustalenia wysokości renty od 1 stycznia 2009 r. miały być środki zgromadzone na koncie emerytalnym ZUS oraz kapitał początkowy za lata przepracowane przed 1999 r. Zasady naliczania renty: jeśli osoba ubiegająca się o rentę nie przepracuje 30 lat, to na jej rentę złożą się tzw. hipotetyczne składki ubezpieczeniowe, brakujące do osiągnięcia 30-letniego stażu pracy. Uzyskana w ten sposób kwota zostanie podzielona przez prognozę dalszego trwania życia osoby w wieku 60 lat.

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (czyli, upraszczając, świadczenie dla osoby z  I i II grupą) wynosiłaby 100 proc. obliczonej kwoty, a dla osoby z częściową niezdolnością (III grupa) - 75 proc. Zdaniem ekspertów nowe renty miały być znacznie niższe od obecnych. Nowy system premiuje bowiem tych najlepiej zarabiających z długim stażem pracy. Aby zniwelować szok rencistów, przewidywano, że nowe renty będzie się obliczać stopniowo wprowadzając zmiany. I tak w 2009 r. tylko 20 proc. renty miało być liczone po nowemu. Z każdy rokiem ten udział miał się zwiększać, aby w 2014 r. cała renta była już liczona na nowych zasadach.

Uwaga: stare świadczenia rentowe miały pozostać bez zmian, o ile osoby, które uzyskałyby je przed 2009 r., miałyby przedłużane prawo do renty lub gdyby przyznane im ono zostało na stałe. W sytuacji gdy osoba zostałaby przez komisję lekarską uznana za zdolną do pracy, a następnie przed upływem 18 miesięcy okazałoby się, że ponownie są podstawy do przyznania renty, zostałaby ona obliczona po staremu. Jeśli zaś przesłanki do przyznania renty pojawiłyby się po 18 miesiącach od uznania osoby za niezdolną do pracy, renta zostałaby obliczona na nowych zasadach.

 


Powyższe przepisy uchwalone przez parlament zostały zawetowane przez prezydenta (prezydent motywował swoje veto niespójnością przepisów, które z jednej strony przewidują przyznanie świadczenia rentowego wyłącznie osobie z niezdolnością do pracy, a z drugiej strony umożliwiałyby uzyskiwanie nieograniczonych dochodów poprzez pracę; wskazywał także, że przewidziany w nowych przepisach sposób obliczania renty powodowałby, że nowe świadczenia byłyby znacznie niższe od dotychczasowych).

18 grudnia 2008 r. Sejm nie zdołał odrzucić prezydenckiego veta (przyczynili się do tego głównie posłowie SLD, stwierdzając, że nowe przepisy spowodują, iż renty staną się bardzo niskie). W związku z tym, że veto nie zostało odrzucone, uchwalone przez Sejm zmiany w przepisach rentowych nie mają szansy na realizację. Być może jednak koalicja rządząca będzie usiłowała po wprowadzeniu zmian urzeczywistnić swój plan, szczególnie jeśli chodzi o zmianę sposobu naliczania rent, ponieważ, jak tłumaczy, obecnie może dojść do paradoksu, że nowe emerytury mogą być niższe od rent, co spowodować może, że zwiększy się liczba osób ubiegających się o renty. Tajemnicą poliszynela jest też to, że rząd przy okazji wprowadzania nowego sposobu obliczania rent założył, że w ten sposób zaoszczędzi wiele na wydatkach. Jednak przy dzisiejszej konfiguracji politycznej trudno by było o poparcie klubu SLD, który jest takim języczkiem u wagi. Choć przy okazji innych głosowań okazało się (patrz emerytury pomostowe), że zdobycie poparcia posłów lewicy jest możliwe.

Reasumując, po pierwsze - rencista nadal będzie ograniczony limitami zarobków, a po drugie - renty będą liczone jak dotychczas, dopóki nie zmienią się przepisy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Renta socjalna
    Jolanta
    07.12.2009, 18:11
    Czy planowane zmiany w obliczaniu rent i emerytur od 1stycznia 2010 dotyczą też renty socjalnej? Chodzi mi o te zerowe okresy.Czy córka może złożyć wniosek o wyrównanie?
    odpowiedz na komentarz
  • Padaczka
    Marco
    02.04.2009, 18:09
    Czy padaczka nie jest chorobą upośledzającą czynność mózgu ? Czy po 20 latach jest do wyleczenia skoro przez tyle lat nik nie potrafił tego dokonać. Do dnia dzisiejszego nie ma takiego lekarza który by tego dokonał. Istnieją metody operacyjne tzw. inwazyjne. Ale powodzenie takiego zabiegu jest różne. W końcu mamy doczynienia z mózgiem. JAk w takim razie ZUS mógłby nie przyznać renty na ewidentną chorobę jaką jest padaczka. Oczywiście mowa o stwierdzonej i stale leczonej padaczce.
    odpowiedz na komentarz
  • padaczka
    zainteresowana
    24.03.2009, 16:08
    mam padaczke po 20 latach wtym czasia zachorowalam na raka piersi czy moge sie starac o rete socjalna padaczka wystepowala w dziecinstwie mam znaczny stopien niepelnosprawnosci dlatego bo zachorowalam na raka slyszalam ze renty nie przyznaja jak jest sie chory na padaczke
    odpowiedz na komentarz
  • zdrowi cukrzycy ?
    emerytka
    09.03.2009, 19:37
    Choremu na cukrzyce od 17 roku życia z DHD, przebytym zapaleniem opon mozgowych (z następstwem uszkodzenia komórek mózgowych) i astma, po 2 latach otrzymywania renty socjalnej (ok 400 pl) odebrano tę jałmużnę. Komisje uznały, ze młody człowiek z takimi chorobami jest zdrowy i moze pracowac. Moze ustawodawcy ustala gdzie taki czlowiek moze pracowac? bo nikt Go nie przyjmie do pracy. Hitler niepełnosprawnych likwidował, nasza władza zostawia tych ludzi na łasce losu - niech zywią sie na śmietnikach albo umieraja z braku mozliwosci wykupienia insuliny bez której nie mozna przezyć kilku dni, nie mówiąc juz o koniecznosci stosowania odpowiedniej diety. Troszczą sie o embriony zamiast o juz żyjących. Są pieniądze na bale, samoloty, kler, kościoły (coraz ich więcej i więcej), rozrasta sie administracja prezydencka z wysokimi płacami. A może by tak Minister pomyslał o nowych przepisach które określały by z jakimi schorzeniami ludzie sa inwalidami bez tych uznaniowych skorumpowanych komisji. Ładnie piszą i przemawiają o tym jak to się Pańtwo troszczy o obywateli a może tak zagazować chorych i starych to Państwo wyjdzie na prostą.
    odpowiedz na komentarz
  • Jest jak jest ...
    jakon
    09.03.2009, 11:27
    i nic się nie zmieni. Gdy homoseksualistom trzeba było poparcia dla swoich wyuzdanych zachcianek , popychali wózki z niepełnosprawnymi na swoich manifach. Poprośmy ich teraz żeby zorganizowali manifestację w celu podniesienia nam głodowych rent.Na pewno odmówią bo nie daje się pieniędzy za nic w kraju gdzie panuje kapitalizm o takim zabarwieniu jak w Polsce. Szczególnie kiedy nie wysługiwałeś się władzy nie donosiłeś nie byłeś sbekeiem a byłeś jedynie zwykłym człowiekiem Moja rada to wsiądźcie na wózki weźcie kule i pojedżmy (pokuśtykajmy) pod sejm.Może "słońce peru" i nam w końcu zaświeci. Gdyby ktośkolwiek był na serio zainteresowany tym pomysłem to proszę na natakonop@wp.pl Działacze partii rencistów i emerytów proszę o niepisanie
    odpowiedz na komentarz
  • Podwyżki i świadczenia -Kłamstwo , obłuda
    zbigniew
    08.03.2009, 14:01
    Dlaczego i Wy powtarzacie te bzdury , dwie podwyżki . Pierwsza to regulacja wynikające z prawa podatkowego , podwyżka 5 złotych . A dlaczego nie dopiszecie że posał dostał podwyżkę 1000 złoych , różne media to wyisują jakby tylko emeryci i renciści - niepełnosprawni dostali od stycznia , a jak to się ma te 5 zł do 1000 posła . Tego wam zabronili pisać . Po co to wprowadzenie w błąd . A może byście zajęli się zasiłkiem pielegnacyjnym dla osób niepełnosprawnych , który od trzech lat nie podwyższano , a może świadczeniem pielegnacyjnym dla osób , które opiekują się niepełnosprawnym , od trzech lat 420 złotych . Czy Wy działacie na rzecz niepełnosprawnych , czy rządzących , aby im schlebiać , a tak naprawde to tylko dla siebie . Dlaczego poseł na wózku - tak wypasionym nie porusza tematu zasiłku pielegnacyjnego 153 zł a zus wypłaca 173 zł . Gdzie równość względem prawa , ta sama nazwa zasiłku , a rózne wysokości. Może na tym poryalu dość obłudy , tylko zrobić coś dla osób niepełnosprawnych . Pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • Podwyżki są, ale za prąd, gaz, itd
    Wiesiek
    06.03.2009, 14:18
    a "podwyżki" rent i emerytur? to nieudana próba wyrównania strat jakie poniesiemy z tytułu podniesienia kosztów utrzymania. Tak naprawdę, to dostaniemy w plecy:-) Dzięki dla "cudotwórców"
    odpowiedz na komentarz
  • Podwyżki są, ale za prąd, gaz, itd
    Wiesiek
    06.03.2009, 12:09
    a "podwyżki" rent i emerytur? to nieudana próba wyrównania strat jakie poniesiemy z tytułu podniesienia kosztów utrzymania. Tak naprawdę, to dostaniemy w plecy:-) Dzięki dla "cudotwórców"
    odpowiedz na komentarz
  • renta socjalna
    bardzo prosze o odpis
    05.03.2009, 22:39
    jestem usobo niepelno sprawno z grupo 2 umiarkowanym moja renta wyno 475,ile bede teraz bede miala podwyszone a muj Moz ma rente zusowko 2 grupe ktura wynosi 636zl ile bedzie mial teraz ponowemu mam na imie IWONA aMUJ MOZ Andrzej
    odpowiedz na komentarz
  • pozbawienie zasiłku pielęgnacyjnego
    nirjam
    04.03.2009, 08:41
    To jak zwykle w NASZYM UKOCHANYM PAŃSTWIE POLSKIM kolejny pomysł na "obdarcie ze skóry niepełnosprawnych i wyrwanie z psich groszy chociaż jeszcze jednego", przecież podobno zasiłek pielęgnacyjny nie stanowi dochodu a ma być pomocny np. na leki, czy może benzynę do samochodu, bo to są "nasz nogi" ciekawa jestem czy, ktoś tzw. zdrowych, widzi różnicę,iż samochód dla niepełnosprawnych ruchowo to nie luksus, cóż dużo jeszcze upłynie wody np. w Wiśle, zanim polscy rządzący to zrozumieją, czego przykładem było pozbawienie nas dotacji na zakup samochodu a może to lepiej, bo miałabym samochód a zabraliby na benzynę a ja i wielu moich znajomych,również chcieli podjąć pracę, pomimo,iż wielu z nas ma długie starze pracy. Teraz będę odpoczywać i przestanę się bać, iż znów coś będą chcieli uciąć a może swoje łapy niech se wsadzą do...kieszeni?
    odpowiedz na komentarz
  • podwyzki
    grazka
    02.03.2009, 22:37
    Ja po 31 latach pracy dostaje zasiłek stały w wys.440zl bo za młoda jestem na rente ZUS ,a dostałam umiarkowany stopien niepełnosprawności na komisji ale z racji wieku nie nalezy mi sie renta ...teraz głoduje ,nie lecze sie bo nie mam za co .....
    odpowiedz na komentarz
  • renty
    Boni
    18.02.2009, 21:17
    W porownaniu z krajami UE nasze renty sa glodowe.Nie wyobrazam sobie co bedzie z nami kiedy zostanie wprowadzone euro .W kraju jak zwykle duzo sie mowi i dla normalnych szarych ludzi nic sie nie robi.Klamstwo goni klamstwo ...mydlenie oczu i tyle!!!.Juz w nic nie mozna wierzyc i na nic liczyc.Szkoda bo to taki piekny kraj!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • dlaczego tak piszecie.
    Krystyna 72
    18.02.2009, 15:59
    Dlaczego podawane jest, Ze emeryci otrzymuja 2 podwyżki. Zmiana stopnia opodatkowania nie tylko dotyczy emerytów. Dotyczy wszystkich płacących podatki. Nie można tego traktować w kategorii podwyżki tylko emerytur.
    odpowiedz na komentarz
  • To nazywacie podwyżkami?
    nirjam
    15.02.2009, 21:31
    Mino wrodzonej chroby - zwichnięcia obu stawów biodrowych, 8-mio krotne operacje w rezultacie obustronne endoprotezy, cały czas pracowałam i prawie sama wykształciłam - studia magisterskie- ma 25-letni okres pracy a kosztowało mnie to całe moje zdrowie, obecnie mam do operacji kręgosłup szyjny i lędźwiowy a renty mam 640 zł. Znam osoby, które przepracowały 3-5 lat i cały czas są na rencie oraz osoby co po znajomości otrzymały II grupe najpierw nie płatną a teraz płatną, może by tak zająć się znajomościami a mającym długi staże odpowiednio zapłacić za te dla mnie lata mordęgi, bo tym była dla mnie praca lub aby minister finansów zamiast nagród kolegom, te 17 milionów właśnie przeznaczył np. na podwyżki rent lub dopłat do leków aby nie wybierać leki czy jedzeni, co Wy na to?
    odpowiedz na komentarz
  • Dwie podwyżki - przestancie kłamać
    Zbigniew
    13.02.2009, 09:56
    Przestancie ogłupiać że emeryci i renciści dostaną dwie podwyżki . Tą w styczniu dostali wszyscy obywatele. Różnica polega na tym , że emeryt / rencista dostał średnio 10 złotych , poseł dostał 1000 złotych . Powtarzenie za mediami i rządem tej wiadomsci jest poprostu niegodziwością . Natomiast może napisali - zajeli się sprawą dlaczego obecny rząd jak i poprzedni nie podniósł zasiłku pielegnacyjnego od 2006 roku obecnie 153 zł , a zus wypłaca nielicznym 163,15 zł . Skąd taka nierówność traktowania osób niepełnosprawnych . Podobnie ma się z swiadczeniem pielegnacyjnym 420 zł , od 2006 niepodwyższany - wypłacane osobą opiekującymi się osobami niepełnosprawnymi . Proponuje żebyście ty sie zajeli i zapytali rządzących - jest to nierówne traktowanie obywateli . Pozdrawiam -rencista z dzieckiem niepełnosprawnym.
    odpowiedz na komentarz
  • Dwie podwyżki - przestancie kłamać
    Zbigniew
    13.02.2009, 09:10
    Przestancie ogłupiać że emeryci i renciści dostaną dwie podwyżki . Tą w styczniu dostali wszyscy obywatele. Różnica polega na tym , że emeryt / rencista dostał średnio 10 złotych , poseł dostał 1000 złotych . Powtarzenie za mediami i rządem tej wiadomsci jest poprostu niegodziwością . Natomiast może napisali - zajeli się sprawą dlaczego obecny rząd jak i poprzedni nie podniósł zasiłku pielegnacyjnego od 2006 roku obecnie 153 zł , a zus wypłaca nielicznym 163,15 zł . Skąd taka nierówność traktowania osób niepełnosprawnych . Podobnie ma się z swiadczeniem pielegnacyjnym 420 zł , od 2006 niepodwyższany - wypłacane osobą opiekującymi się osobami niepełnosprawnymi . Proponuje żebyście ty sie zajeli i zapytali rządzących - jest to nierówne traktowanie obywateli . Pozdrawiam -rencista z dzieckiem niepełnosprawnym.
    odpowiedz na komentarz
  • podwyżki
    gr
    13.02.2009, 08:44
    Podwyżki?jakie ta jałmużna "parenaście złotych (5-10 zł)",o kyótrej trąbią media to tylko wielkie oszustwo ,chętnie oddam 700 zł jałmużny kazdemu zdrowemu niech płaci miesięczne rachunki,żyje i leczy się w tym .......kraju.pielęgnairki 1000zł ządają a renciści 10 zł dostają.
    odpowiedz na komentarz
  • mam pytanie
    mirka
    09.02.2009, 18:35
    Jestem matką niepełnosprawnej córki ,która pobiera rentę socjalna 478pln na rękę ,a ja otrzymuję zasiłek pielęgnacyjny plus dodatki ,w sumie 720pln i jesteśmy rozczarowane,że od kilku lat te świadczenia zmieniły się o kilkadziesiąt złotych ,osiągając obecny poziom.Umówmy się że koszmarnie niski-moje pytanie jest jak długo niepełnosprawni w Polsce będę traktowani jak niechciane osoby ,które muszą żyć za głodowe zasiłki ,bo zdrowie i kalectwo w tym stopniu nie pozwala na pracę.
    odpowiedz na komentarz
  • jakie podwyżki??????
    09.02.2009, 18:15
    ktoś chyba nie rozumie co znaczy podwyżka, a dziwię się że pisze wrtykuły w masmediach, czy obniżenie podatku do 18% mozna nazwać podywżką, podyżka to waloryzacja świadczeń, a a to że emeryt dostaje od stycznia średni o 5 złotych więcej świadczenia związane jest z obnizką podatków, i każdy zarabiający będzie płacił ciut mniej podatku, więc przestańcie głosić o dwukrotnej podwyżce dla świadczeniobiorców w 2009 r, bo szlag mnie trafia jak czytam takie bzdety,
    odpowiedz na komentarz
  • A co z wypadkami przy pracy
    mirek2812
    25.01.2009, 20:03
    Wprowadza się nowe przepisy,a za rządów Pani Suchockiej osoby które pobierają świadczenia powypadkowe(wypadki w pracy)zawiesiła na czas nieokreślony 20% świadczenia był to rok 1999 mija dziesięć lat a ZUS nie zamierza nam tego odwiesić chyba czas najwyższy może ktoś ma wiedzę na ten temat
    odpowiedz na komentarz
  • Dodatek pielęgnacyjny a limity zarobków
    Basia
    15.01.2009, 19:04
    Mam pytanie, czy ktoś z Was w rozliczeniu z ZUS-u przy przekroczeniu limitów zarobków i zwrocie świadczenia rentowego musiał zwrócić do ZUS dodatek pielęgnacyjny. ZUS uważa, że renta wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym stanowi całe świadczenie rentowe i przy rozliczeniu przy przekroczeniu limitów zarobków należy zwrócić również dodatek pielęgnacyjny przysługujący osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas