wtorek, 21 października 2014 r.
Magazyn Integracja
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Magazyn Integracja >> Dodatki Magazynu >> Rehabilitacja >> Rehabilitacja - urządzenia dla osób niewidomych i niedowidzących
SONDA
Z którego z udogodnień wyborczych skorzystasz w nadchodzących wyborach samorządowych? 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Rehabilitacja - urządzenia dla osób niewidomych i niedowidzących
Autor: Piotr Stanisławski, Fot.: Piotr Stanisławski, Altix, Źródło: Dodatek Rehabilitacja

Urządzenia wspomagające dają osobom niewidomym i niedowidzącym niezbędne wsparcie, aby mogły samodzielnie żyć i funkcjonować wśród innych ludzi. Pomagają w codziennych pracach w domu i w terenie, np. w środkach komunikacji.

Gdy oczy nie widzą...
Istnieją urządzenia, które pozwalają osobom niewidomym i niedowidzącym stać się bardziej samodzielnymi. Wielu z nich umożliwiają korzystanie z dóbr kultury, podjęcie nauki, pracy i realizację zainteresowań. W większości przypadków działanie tych urządzeń opiera się na komunikatach dźwiękowych, elektronice, niekiedy wykorzystują nowoczesne technologie. Z tego powodu niewielu niewidomych bez dofinansowań byłoby na nie stać. Wybór właściwego sprzętu ułatwiającego funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym zależy, poza zasobami finansowymi, od rodzaju schorzenia, wieku i warunków życia. Część z nich zalecić może jedynie lekarz specjalista bądź rehabilitant, a część stanowi dodatkowe wyposażenie, które pomaga na co dzień.

Białe laski. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu biała laska. Fot.: Piotr Stanisławski

Biała laska
Biała laska to podstawowe urządzenie ułatwiające samodzielne poruszanie się. Pozwala orientować się w terenie, pomaga w wykrywaniu przeszkód, ale też sygnalizuje otoczeniu obecność takiej osoby, np. kierowcy muszą zachować ostrożność, a przechodnie mogą zaoferować pomoc i dać wskazówki. Wiele jest rodzajów lasek: mogą być sztywne, składane, teleskopowe, stożkowo-trzpieniowe, wykonane z grafitu, aluminium, a nawet włókna szklanego. Zwykle wyposażone są w znaki odblaskowe, niektóre nawet w lampkę z ostrzegawczym pulsującym światłem. Wybór trzeba skonsultować z lekarzem bądź rehabilitantem.

 Zegarek. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu zegarek. Fot.: Piotr Stanisławski

Zegarek
Wszystkie zegarki: naręczne, kieszonkowe, budziki, zegary ścienne muszą być „obrajlowione" lub udźwiękowione.  Zegarek brajlowski zwykle zaleca się osobom od niedawna ociemniałym, podejmującym proces rehabilitacji. Jest pożądany również tam, gdzie sprawdzenie godziny nie zakłóci np. wykładu, spotkania czy zebrania, pozwalając dyskretnie sprawdzić godzinę. Koperta zegarka jest otwierana, a tarcza cyferblatu ma wypukłe cyfry czterech godzin i punkty pośrednie z minutami. Palcem odczytywane jest położenie wskazówek, które są mocniejsze i grubsze niż w tradycyjnych zegarkach. Coraz popularniejsze są zegarki udźwiękowione, które głosowo podają czas i datę.

 

... ciąg dalszy na następnej stronie. Strony: 1, 2, 3, 4, 5
Data opublikowania dokumentu: 2009-01-16, 08.23

Skomentuj na forum Wydrukuj
Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji