czwartek, 30 października 2014 r.
Magazyn Integracja
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Magazyn Integracja >> Dodatki Magazynu >> Rehabilitacja >> Rehabilitacja - urządzenia dla osób niewidomych i niedowidzących
SONDA
Z którego z udogodnień wyborczych skorzystasz w nadchodzących wyborach samorządowych? 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Rehabilitacja - urządzenia dla osób niewidomych i niedowidzących
Autor: Piotr Stanisławski, Fot.: Piotr Stanisławski, Altix, Źródło: Dodatek Rehabilitacja
przejdź do poprzedniej strony. Strony: 1, 2, 3, 4, 5

Powiększalnik. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu powiększalnik. Fot.: Piotr Stanisławski

Powiększalnik
Aby osobom słabowidzącm umożliwić wygodniejsze czytanie, stworzono specjalne elektroniczne powiększalniki wyposażone w kamerę, która wyświetla powiększoną czcionkę na kolorowym wyświetlaczu. Wielkość powiększenia można regulować, a ostrość dostrajana jest automatycznie. Powiększalnikiem można odczytać również nazwę leku na opakowaniu, cenę artykułu w sklepie czy tytuł książki wysoko umieszczonej na regale. Niektóre przenośne powiększalniki mają funkcję „zamrożenia" obrazu, pozwalając dokładniej obejrzeć przywołany obiekt. Istnieją także powiększalniki telewizyjne (łączone przewodem z odbiornikiem TV lub monitorem komputerowym), służące do czytania powiększonego druku na dużym ekranie.

Komputer. Fot.: Piotr Stanisławski
Na zdjęciu komputer. Fot.: Piotr Stanisławski

Komputer z zestawem urządzeń
Komputer to coraz powszechniejsze narzędzie komunikacji, ale i pracy. Osoby niewidome i niedowidzące potrzebują komputera dostosowanego do swoich potrzeb. Podstawowy zestaw (oprócz głównej stacji, oprogramowania i monitora) zawiera:

Monitor brajlowski (zamiennie nazywany linijką brajlowską) jest urządzeniem przypominającym klawiaturę. Podłączony do komputera (lub urządzenia mobilnego) przetwarza tekst z ekranu monitora na postać pisma brajla na linijce. Jest szczególnie zalecany dla studentów, uczniów i nauczycieli oraz wszystkich osób, które mają potrzebę obcowania ze słowem pisanym i chcą czytać książki w brajlu. Przydatny okazuje się też w nauce ortografii i języków obcych.

Syntezator mowy. To urządzenie lub oprogramowanie udźwiękawiające, które przetwarza zapisany tekst na głos. Dzięki niemu osoba niewidoma i słabowidząca może odsłuchać wiadomości, artykuły, e-maile, książki, a także odczytywać  dokumenty pisane brajlem. Działa razem z programem odczytu ekranu (screenreader).

Skaner. Jest urządzeniem umożliwiającym zamianę druku na formę dźwiękową. Dzięki niemu można skanować wszelkie zadrukowane dokumenty, książki, materiały, rachunki bankowe, a następnie dzięki oprogramowaniu zapisywać w formie pliku tekstowego. Plik ten może zostać odsłuchany przez syntezator mowy zainstalowany na komputerze. Wiele skanerów wyposażonych jest jednak w syntezator mowy i na nich można odsłuchać zeskanowany materiał.

Drukarka brajlowska działa podobnie jak zwykła, z tym że drukuje tekst systemem brajla. Idealna jest w czasie nauki, a przydatna także dla osób i instytucji, które chcą osobom niewidomym przekazywać dokumenty, listy i inne informacje brajlem.

 

... ciąg dalszy na następnej stronie. Strony: 1, 2, 3, 4, 5
Data opublikowania dokumentu: 2009-01-16, 08.23

Skomentuj na forum Wydrukuj
Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji