niedziela, 26 października 2014 r.
Magazyn Integracja
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Magazyn Integracja >> Dodatki Magazynu >> Rehabilitacja >> Rehabilitacja - sprzęt dla osób niesłyszących i niedosłyszących
SONDA
Z którego z udogodnień wyborczych skorzystasz w nadchodzących wyborach samorządowych? 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Rehabilitacja - sprzęt dla osób niesłyszących i niedosłyszących
Autor: Piotr Stanisławski, Fot.: Piotr Stanisławski, Oticon, Medicus, Panasonic, Audio SA, Źródło: Dodatek Rehabilitacja

Przyczyną izolacji osób głuchych i niedosłyszących jest brak warunków sprzyjających ich rozwojowi. Brak słuchu nie musi jednak na nią skazywać, gdyż istnieje sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością tego zmysłu.

Światłem i wibracją
Urządzenia wspomagające są dla osób niesłyszących i słabosłyszących szansą na przełamanie własnych ograniczeń oraz na rozwój. Umożliwiają dostęp do informacji, edukacji, telepracy i wielu usług, z których korzystają osoby pełnosprawne. W kontaktach międzyludzkich pozwalają na wymianę myśli, poznawanie i porozumiewanie się. Mówiąc wprost: zmniejszają bariery komunikacyjne, co pozwala im żyć wśród ludzi słyszących. Wielkie możliwości daje osobom niesłyszącym internet, a zwłaszcza poczta elektroniczna oraz telefon komórkowy, pozwalający komunikować się poprzez SMS-y. Działanie urządzeń przeznaczonych dla tej grupy odbiorców opiera się głównie na komunikatach świetlnych lub wibrujących.

Na zdjęciu aparat słuchowy. Fot.: arch. Oticon
Na zdjęciu aparat słuchowy. Fot.: arch. Oticon

Aparat słuchowy
Podstawowym urządzeniem wspomagającym komunikację u osób z niedosłuchem jest aparat słuchowy. Składa się z odbiornika (miniaturowego mikrofonu), układu elektronicznego przetwarzającego i wzmacniającego sygnał oraz nadajnika (miniaturowego głośnika). Aparaty słuchowe wyposażane są w coraz bardziej zaawansowaną cyfrową technologię z układami sztucznej inteligencji. Reagują na dźwiękowe zmiany otoczenia, aby użytkownik mógł optymalnie słyszeć swych rozmówców: na ulicy, mimo wiatru czy w pomieszczeniu. Niektóre aparaty oferują opcjonalne piloty umożliwiające regulację wzmocnienia i wybór odpowiedniego programu słuchania. Wybór najodpowiedniejszego aparatu zależy od rodzaju i głębokości niedosłuchu, a także budowy kanału słuchowego. Wyboru powinien dokonać specjalista laryngolog, który dopasuje najlepszy aparat.

Na zdjęciu implant ślimakowy. Fot.: arch. Medicus
Na zdjęciu implant ślimakowy. Fot.: arch. Medicus

Implant ślimakowy
Dla osób całkowicie niesłyszących lub niemal całkowicie niesłyszących, którym aparaty słuchowe już nie pomagają, przeznaczony jest implant ślimakowy. Wszczep ślimakowy zastępuje czynność uszkodzonego ucha wewnętrznego i w sztuczny sposób pozwala odbierać dźwięki. Nie przywraca jednak pełnego komfortu słyszenia. Zasada działania implantu ślimakowego polega na odpowiednim podrażnianiu nerwu słuchowego prądem o małym natężeniu. Implant przekazuje wrażenia dźwiękowe - nie drogą akustyczną, jak to jest w przypadku aparatów słuchowych - lecz drogą elektryczną. Lekarz ocenia, kto kwalifikuje się do wszczepienia implantu ślimakowego. Dobór odpowiedniego implantu opiera się na indywidualnej ocenie pacjenta, uwzględniającej rodzaj jego niedosłuchu, przyczynę i wiek. Pacjenci z wszczepionym implantem przechodzą jeszcze rehabilitację, podczas której rozwija się u nich zdolność wykrywania i identyfikowania dźwięków z otoczenia.

Na zdjęciu budzik. Fot.: arch. Medicus
Na zdjęciu budzik. Fot.: arch. Medicus

Budzik
Dla osób niesłyszących i słabosłyszących stworzono specjalne budziki migające mocnym światłem oraz wibrujące. Dodatkowo wyposażone są w funkcję głośnego alarmu dźwiękowego. Budziki z alarmem wibracyjnym mają klips, który łatwo można przypiąć do poduszki bądź ubrania. Są zasilane dwoma bateriami typu paluszki, można je także podłączyć do kontaktu. Budzikiem może być również poduszka. Niektóre budziki mają w zestawie urządzenie wibrujące, które kładzie się pod poduszkę. Istnieją także poduszki, które mają wewnątrz zainstalowane urządzenie wibrujące. Coraz większą popularnością cieszą się zegarki na rękę wyposażone w alarm wibracyjny.

Na zdjęciu urządzenie wibrujące. Fot.: arch, Medicus
Na zdjęciu urządzenie wibrujące. Fot.: arch. Medicus

 

... ciąg dalszy na następnej stronie. Strony: 1, 2, 3
Data opublikowania dokumentu: 2009-01-21, 10.01

Skomentuj na forum Wydrukuj

Komentarze

Rządowa ,,droga przez mękę"dofinansowania sprzętu dla niepełnosprawnych.

Daremne żale i utyskiwania na traktowanie w naszym kraju nas -osob ni...

Niepełnosp...
16:12 09.05.2012
Aparat sluchowy w okularach na przewodnictwo kistne obuuszne.pl

Od wczesnego dzieciństwa mam problemy ze słuchem ,w latach 1955 otrzym...

Halina len...
13:12 26.09.2011
aparaty sluchowe

Od dziecinstwa cierpie na znaczny niedosluch(pamiatka po zapaleniu usz...

Gość
23:08 11.02.2011
rehabilitacja polska

w Polsce, aby mieć to wszystko co umożliwia lepsze samodzielne funkcjo...

meduza
07:39 30.03.2009
Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji