Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek, pomoc medyczna, wsparcie w opiece. Jest projekt programu „Za życiem”

02.11.2016
Autor: Mateusz Różański, Tomasz Przybyszewski, fot. P. Tracz/KPRM [Public domain], via Wikimedia Commons
Premier Beata Szydło na mównicy, za nią flagi Polski

4 tys. zł jednorazowego zasiłku, opieka zdrowotna, usługi opiekuńczo-rehabilitacyjne, a także wsparcie asystenta rodziny – na taką m.in. pomoc mogą liczyć matki, które urodzą dzieci z niepełnosprawnością lub nieuleczalnie chore. 2 listopada 2016 r. do Sejmu trafił rządowy projekt Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że celem projektowanych rozwiązań jest „uregulowanie w sposób kompleksowy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”.

Zdaniem autorów projektu, państwo powinno zapewnić rodzinom poczucie bezpieczeństwa – w szczególności, gdy może wystąpić sytuacja nieodwracalnej niepełnosprawności albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka.

Pomoc na różnych etapach życia

Projekt zakłada wsparcie zarówno w trakcie ciąży – w formie m.in. dostępu do badań prenatalnych i wykwalifikowanej pomocy lekarskiej, jak i porodu – objęte nim kobiety będą możliwości przeprowadzenia go w szpitalu III stopnia referencyjności.

Dostępne będzie poradnictwo, dotyczące realizacji indywidualnych potrzeb rodzin. Ich członkowie będą mogli skorzystać m.in. ze wsparcia psychologicznego, z pomocy prawnej oraz „poradnictwa w zakresie przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka”. Poradnictwo koordynowane będzie przez asystenta rodziny.

Bez kolejek

Dzieciom objętym ustawą będzie przysługiwać (do 18. roku życia) opieka paliatywna i hospicyjna poza kolejnością – realizowana także w domu. Rodzina będzie mogła korzystać z opieki psychologicznej. Jeśli jednak nie będzie w stanie zajmować się chorym dzieckiem, będzie mogła skorzystać z hospicyjnej 10-dniowej „opieki wyręczającej” lub umieścić dziecko w hospicjum stacjonarnym lub zakładzie opiekuńczym.

Dzieciom w ramach ustawy przysługiwać też będą refundowane wyroby medyczne bez uwzględnienia okresu użytkowania. Kobiety w ciąży i dzieci będą też miały prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach.

Jednorazowo 4 tys. zł

Rodzice otrzymają też jednorazowy zasiłek w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia żywego dziecka, „u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”. Nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Wszelkie informacje na temat programu „Za życiem” mają być dostępne w formie przystępnych informatorów na stronach urzędów państwowych.

Według jego twórców ustawa ma wejść w życie w od 1 stycznia 2017 r.

Kompleksowy program – do końca roku

To jednak nie wszystko. Zgodnie z projektem ustawy, Rada Ministrów do końca roku przyjmie kompleksowy program wsparcia „Za życiem”. Objęci nim będą „kobiety w ciąży oraz rodziny wychowujące dzieci mające istotne problemy zdrowotne lub będące osobami niepełnosprawnymi”.

Program przewidywać będzie:

 • wczesne wspomaganie rozwoju dziecka,
 • opiekę, w tym paliatywną, lub rehabilitację dzieci,
 • wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej,
 • pomoc w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych, rodzin z dzieckiem.

Program ma obejmować rozwiązania prawno-organizacyjne oraz finansowe.

Projekt Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” jest dostępny na stronie Sejmu (plik PDF, 252 KB).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • PANI PREMIER WIELE OBIECYWALA jAK była asystetka prezydeta r.p.
  inwalida 1 grupy
  06.11.2016, 10:32
  kacelari premier znajduja podpisane pzrez boniego TRAKAT ILCZNE POLECENIA UNIJNE PODWYSZKE ZASIŁKU JAK RZADOW PiS MAMY NAJDROSZE LEKI CALEL UNI SOBIE UCHWALIJI WYSOKIE DIETY BUDOWA DROGI DO GOSPODARSTWA UTWARDZONEJ 1.5 km odsniezaniu za pieniadze calego narodu zadrwila szydlo narodu czego zrobila wyprawke kleryka PIELEGNACYJNEGO i OPIEKUCZEGO SREDNIEJ UNIJNEJ BYLY P{IENIADZE NA KOSCIUL 7MILONOW ZL L=
  odpowiedz na komentarz
 • absurd-brak zabezpieczenia na dalsze lata?
  bk
  05.11.2016, 15:49
  powejsciu 500+brakuje pieniedzy na rehabilitacje dla O/N o stop.znaczyym w PCPR w szamotulach
  odpowiedz na komentarz
 • prawnik zamiast asystenta
  emerytka obserwatorka
  05.11.2016, 15:35
  W-g starej zasady moim zdaniem w tym temacie powinni się głownie wypowiedzieć sami niepełnosprawni. Po pierwsze czy takiego życia oczekiwali od tych co ich powołali do życia. Po drugie jak wyglądała akceptacja ich niepełnosprawności przez otoczenie, rodzinę środowisko i jakie mieli realne wsparcie..... ? Po trzecie jak Rząd zamierza zmienić "żenującą" sprawę możliwości pracy dla ludzi niepełnosprawnych. Sprawa asystenta to jest szczyt "głupoty". To tylko czyszczenie funduszy PEFRON i nic z tego nie ma niepełnosprawny. To że ktoś obcy w prywatnej firmie a głównie takie mamy - przyjmie niepełnosprawnego wraz z asystentem to absurd. Kolejne pytanie - czy wszyscy musimy płacić na nierobów, degenerantów za to że w sposób bez mózgowy lub przepity mnożą dzieci z których żyją. Czy nikt nigdy nie zapyta tych dzieci jakim jest to okupione ich cierpieniem i niepełnosprawnością. Moim zdaniem realna pomoc to nie asystent tylko dobry prawnik który wystąpiłby o dożywotnią rentę dla urodzonych z zespołem alkoholowym, zaniedbanym, poszkodowanym na zdrowiu przez bicie, jazdę po pijaku i inne niewłaściwe zachowania generujące setki tysięcy niepełnosprawności. Z kasy Państwa powinni dostać wsparcie Ci co losowo stali się niepełnosprawni, a wszystkie zawinione niepełnosprawności winny być finansowane z kieszeni tych co zawinili a nie jeszcze dostają w nagrodę za złe lub okrutne traktowanie dzieci pieniądze niby na nich, ale tak naprawdę to na swoje lesersko- pijackie życie.
  odpowiedz na komentarz
 • dorosła osoba która choruje od urodzenia...
  dość
  04.11.2016, 19:41
  jakie jest wsparcie dla osoby dorosłej, która choruje od urodzenia, choroba postepuj i postępować będzie? 153zł zasiłku pielęgnacyjnego 200zł zasiłku stałego - jeszcze rok temu renta soc, (cudowne uzdrowienie po ukończeniu studiów zaocznych) oraaz była renta rodzinna, reszta tego wsparcia to uwaga dodatek mieszkaniowy i energetyczny bo zostałam sama... wsparcie cudowne, nic tylko czekać aż kostucha zapuka...
  odpowiedz na komentarz
 • PANI PREMIER CALOWICIE ZAPOMNIAŁAW RAZ RZADEM LUDZIEPLACA GRUBE SUMY ZA DROGIE IEKI?
  inwalida 1 grupy
  04.11.2016, 11:07
  JAKO MINISTER LAMIA TRAKATY UNIJNE iONZ SWADOMO WYDALA SZEFA MINISTERSTA CO SWIADOMIE OKRADAJA CIEZKO CHORYCH WIELE OBIECYWALA ZEPOMOGRZE NARODOWI OBIETNICE BEZPOKRYCIA JAKO ASYSTETKA PREZYDETA CO ZRALIZOWALA TYLKO5999+ NA ALKOHOL ISTARE PODRECZNIKI TAKI POMOC RZADU JAK LUDZA WALURYZACJE GROSZOWE WALURYZACJA NIE KUPISZ TA SUME ZADNEGO TAK DZAŁA RZAD POD WODZA PiS
  odpowiedz na komentarz
 • Za życiem
  ONKA
  03.11.2016, 21:30
  Płakać mi się chce jak czytam o służbie zdrowia i jej pomocy. Pani Szydło chyba nie rozumie tego co dzieje się w rozumie chorych dzieci, które czasem żyją tyle co pełnosprawny człowiek.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego tylko 4 tyś.
  Borzoi
  03.11.2016, 20:56
  4 tys. zł jednorazowego zasiłku. I nikt nie wie dlaczego. Takie to proste. Trzeba sprawdzić cenniki. Tyle się należy za chrzest i pochowanie. No to więcej już się nie należy. Rządzący znają te ceny chociażby od swoich najbliższych członków rodziny chodzących w czarnych sukienkach.
  odpowiedz na komentarz
 • taka prawda
  maria
  03.11.2016, 15:52
  Dorosły niepełnosprawny a tym bardziej stary nie jest dobrym chwytem propagandowym, gdyż źle się wszystkim kojarz, a dziecko tym bardziej niepełnosprawne wzbudza litosc i współczucie. A pod opieką mamusi nawet jak już bedzie dorosłe i stare zawsze będzie dzieckiem. Także ty Marianno, tak jak i inni, wg rządu generujesz niepotrzebne koszty. I razem z innymi skazana jestes na wymarcie, a czym dłuzej będziesz czekała na lekarza lub rehabilitację to być moze szybciej to nastąpi. A rząd z waszych emerytur i rent będzie mógł sobie kupić poparcie na następną kadencje.
  odpowiedz na komentarz
 • Za jakim życiem?
  stop hipokryzji
  03.11.2016, 15:37
  Czy ktokolwiek i kiedykolwiek pytał niepełnosprawnych głównie z powodu zaniedbania wychowawczego czy są entuzjastami takiego życia? Wszystkie programy są "do bani" bo nadal mnóstwo niewydolnych wychowawczo lub patalogicznych rodzin mnoży dzieci początkowo może nawet zdrowe a z każdym dniem coraz bardziej niepełnosprawne i nie ma w Państwie programu ich ochrony. Czy o to chodzi w Polsce żeby było jak najwięcej niepełnosprawnych, i nigdy nikt nie liczy się z ich cierpieniem. Pytam za co pokutują w kraju o takiej wielkiej obronności życia -tylko jakiego?. Co za hipokryzja? Gdyby Urzędy Opiek zrobiły prawdziwe wywiady i kontrole to setki tysięcy dzieci już narodzonych uratowałyby lub złagodziły ich cierpienia. Niewydolność urzędnicza jak i rodzicielska powinna być zdiagnozowana i odpowiednio ustawami obwarowana. Pięknie brzmi "projekt za życiem" a ja się pytam " za jakim życiem skoro tysiącom dzieci odbierane jest prawo do normalnego wychowania?" Ilu obrońców jest chętnych tak cierpieć jak my?
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni dorośli
  Marianna
  03.11.2016, 12:20
  A co z dorosłymi niepełnosprawnymi. Jak zwykle Państwo Polskie dzieli swoich obywateli. Jesteśmy gorsi od niepełnosprawnych dzieci przecież oni też kiedyś będą dorośli. Zasiłek pielęgnacyjny od 10 lat nie zmieniany. Do lekarzy i na rehabilitację czeka się miesiącami.
  odpowiedz na komentarz
 • ustawa powinna brzmieć "cztery tysiące zapomogi"
  Maria
  03.11.2016, 07:47
  Program - poza zapomogą 4 000 zł zawiera formy wsparcia, które są już realizowane (patrz artykuł "Co przysługuje na dziecko?) O co więc chodzi? Na pewno wszystkie przepisy - obecnie rozrzucone w różnych ustawach - powinny znaleźć się w jednym miejscu, ale nie jest to powód ogłaszania "nowatorskich" rozwiązań. Potrzebne są rozwiązania systemowe, aby rodzice z dzieckiem niepełnosprawnym nie pozostawali sami, ale ta ustawa tego nie gwarantuje. "Opieka paliatywna i hospicyjne - poza kolejnością"- to brzmi jak kiepski żart.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas