Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Eye-tracker obsłuży komputer za pomocą wzroku

22.01.2009
Autor: Bartosz Remin
Źródło: Inf. własna

Naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej skonstruowali urządzenie przeznaczone do śledzenia ruchów gałki ocznej. Umożliwi ono sterowanie kursorem myszy komputera jedynie za pomocą ruchów gałki ocznej.

Zasada działania Eye-trackera, bo tak nazywa się to urządzenie, opiera się na obserwacji ruchów oczu za pomocą kamery internetowej oraz specjalnych diod umieszczanych w rogach monitora. Diody te są podobne do używanych w domowych pilotach.

Kamera wykrywa położenie gałek ocznych, które oświetlane są niewidzialnym dla człowieka światłem podczerwonym. Podczerwień odbija się od oczu i tworzy odbicia - dobrze widoczne w źrenicach refleksy. Można je śledzić przy użyciu kamery. Obserwując odbicia tych diod na gałce ocznej można zidentyfikować miejsce, na które patrzy osoba korzystająca z urządzenia.

Dzięki Eye-trackerowi ruchy oczu mogą być przełożone na ruch kursora myszy komputerowej. A dłuższe spojrzenie czy zatrzymanie wzroku w jednym punkcie będzie oznaczało przyciśnięcie danego przycisku.

Urządzenie będzie wielkim udogodnieniem dla osób całkowicie sparaliżowanych, które dzięki niemu będą mogły korzystać z komputera jedynie przy użyciu wzroku.

- We wszystkich dysfunkcjach tego typu możliwość ruchu gałek ocznych jest zachowana najdłużej - mówi prof. Andrzej Czyżewski z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej.

Możliwe jest też udoskonalenie czy rozszerzenie zakresu działalności Eye-trackera za pomocą dodatkowych aplikacji z użyciem liczb, kolorów, wzorów lub głosu. Każdy z użytkowników będzie mógł w łatwy sposób rozwijać i dopasowywać system do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas