Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bezpłatne zwiedzanie Wieliczki

Małopolski Oddział PFRON zaprasza osoby niepełnosprawne do zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Przygotowano 1000 darmowych biletów.

Trasa Turystyczna dla osób niepełnosprawnych w Kopalni Soli otwarta została 31 maja 2003 r. Realizowana w trzech etapach adaptacja trwała od 2000 roku. Obecnie trasa przystosowana jest dla osób z dysfunkcją narządu ruchu, a w szczególności dla poruszających się na wózkach.

Koszt przystosowania I etapu trasy wyniósł ponad 948 tys. zł, z czego 190 tys. zł pochodziło ze środków PFRON. II etap kosztował ponad 2 mln. 140 tys. zł, a dofinansowanie PFRON wyniosło ponad 1 mln. zł . III etap trasy został zrealizowany w ramach programu samorządowego w 2002 r. i obejmował między innymi zakup i montaż windy panoramicznej w komorze Staszica. Koszt tego etapu prac wyniósł 480 tys. zł.

Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowano główne atrakcje Kopalni znajdujące się pomiędzy II i III poziomem - kaplicę Św. Kingi i Św. Krzyża, jezioro Brącza i komorę Staszica. Na poziom II niepełnosprawni dostaną się szybem Daniłowicza, na III - windą z platformy widokowej w komorze Staszica.
Aby wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu należy złożyć wniosek (zamieszczony na stronie Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej http://www.mgpips.gov.pl/wiadomosci_szczegoly.php?nr=2215 ).

Szczegółowych informacji udziela:
Małopolski Oddział PFRON
31-420 U.P. Kraków, skr. pocz. nr 130
tel. 0*12 415 86 35, 415 91 19

Standardowy koszt (poza specjalną ofertą) zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce wynosi: 12 zł (bilet ulgowy) + 45 zł (koszt przejazdu windą). Opiekunowi osoby niepełnosprawnej przysługuje bezpłatny wstęp. Trzeba jednak zapłacić za przewodnika (116 zł). Wózek, na którym osoba niepełnosprawna będzie poruszać się po Kopalni musi się składać, gdyż podróż windą szybem Daniłłowicza odbywa się na specjalnym krzesełku.

Niezbędna jest także wcześniejsza rezerwacja. W sezonie letnim zwiedzanie przez osoby niepełnosprawne może odbywać się rano (początek o 7.30 - 8.00) lub wieczorem (początek 18.00 - 19.30).

Autor: Joanna Pertkiewicz
Źródło: MGPiPS, Kopalnia Soli w Wieliczce

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • niepelnosprawnoc
  wronka
  18.08.2019, 09:04
  Czy osoby z inną niepelnosprawnoscia niż ruchową jaki koszt biletów?
  odpowiedz na komentarz
 • Niepelnosprawnosc
  Chraca
  01.06.2019, 13:08
  Moja córka ma niepełnosprawność na wzrok a mąż na kręgosłup czy są jakieś ulgi maja legitymację o. Niepelnosprawnosci
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas