Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Skoki spadochronowe w tandemach

24.11.2004

Grzegorz "Iwan" Kucharczyk jest jednym z kilkunastu pilotów tandemów spadochronowych w Polsce. Jako jedyny skacze w tandemie z osobami niepełnosprawnymi.

zdjęcie: skoczkowie w powietrzu

Jego zdaniem skoki na dwuosobowym spadochronie są doskonałą możliwością pokonania lęku przed samodzielnym skokiem, a także jedną z najbardziej bezpiecznych i bezstresowych form skoków.

Tandem jest niezwykle popularną na Zachodzie formą skoków z samolotu, a i w naszym kraju zdobywa sobie coraz więcej miłośników. Jest jednak w Polsce na tyle nową dyscypliną, że nie mamy jeszcze szczegółowych przepisów, które by ją regulowały. Nie istnieje więc przepis zabraniający osobie niepełnosprawnej skoków z doświadczonym instruktorem. Daje to szansę na uprawianie tego sportu prawie każdemu, ponieważ nie są wymagane specjalne badania lekarskie.

zdjęcie: przygotowanie uprzęży

Oczywiście nie każdy jest w stanie skoczyć. Paraplegicy, osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym, osoby po amputacjach (o ile mają drugą, sprawną kończynę) mogą z powodzeniem uprawiać tę dyscyplinę.
Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, są to: waga powyżej 90 kg, choroby serca, ostra niewydolność układu oddechowego, choroby psychiczne, epilepsja, wzrost poniżej 140 centymetrów.

zdjęcie: skok z samolotu

Skoczek ubrany jest w uprząż, która podłączana jest do wspólnego, dwuosobowego spadochronu. Spadochron ten znajduje się na plecach instruktora, który czuwa nad przebiegiem skoku. Redukuje to poziom stresu związanego z pierwszym opuszczeniem samolotu.

Osoba skacząca jako "pasażer" odbiera te same bodźce i podlega tym samym oddziaływaniom, co skoczek, dlatego potrzebne jest specjalne zabezpieczenie. Konieczne jest więc ustabilizowanie za pomocą taśm i pasów kończyn pasażera, tak aby nie spowodowały zaburzenia opadania tandemu.

Iwan jest pełen zapału i entuzjazmu, świetnie zna wszystkie zagadnienia dotyczące uprawiania tego sportu. Twierdzi, że osoba niepełnosprawna nie powinna mieć obaw przed skokiem, bo jest to naprawdę bezpieczny sport. Sam dba o to, by skoczek pod jego opieką był właściwie przypięty pasami, a kończyny ustabilizowane w taki sposób, by w powietrzu nie wydarzyło się nic nieprzewidzianego. Iwan wykonał już ponad 600 skoków i nigdy nie wydarzył się żaden wypadek, bądź nieprzewidziana sytuacja.

zdjęcie: lądowanie

Jeśli pasażer sobie tego życzy, to razem z tandemem skacze osoba filmująca ten wyczyn, bądź robiąca skoczkom zdjęcia. Są to wspaniałe fotografie, na twarzach skoczków widać zachwyt i radość. Niebagatelny jest też widok ziemi z wysokości 4000 metrów, z jakiej skacze się na tandemach. Naprawdę zapiera dech w piersiach.

Doświadczenie skoku jest dla pilota i pasażera tandemu źródłem energii, daje motywację do kontynuowania tej dyscypliny. Tego rodzaju przeżycie powoduje, że osoba niepełnosprawna jest w stanie uwierzyć, że może wiele dokonać. Uprawianie tego sportu dodaje pewności siebie, uczy wiary we własne możliwości i przede wszystkim pozostawia niezapomniane wspomnienia. Umożliwia także oglądanie ziemi z zupełnie innej perspektywy.

zdjęcie: przed skokiem

Bariery niepełnosprawności można pokonać i przełamać stereotypowe przekonanie, że sporty powietrzne są zarezerwowane tylko dla sprawnych. Wszystko jest kwestią chęci, dostępu do ośrodków sportowych i doświadczonych instruktorów. Konieczny jest także zapał i chęć działania na rzecz niepełnosprawnych takich osób jak Iwan.

Fotografie udostępnione dzięki uprzejmości Przeglądu Lotniczego - Aviation Revue
www.plar.atb.pl

Więcej informacji o skokach:
www.tandemy.pl

Autor zdjęć: Piotr "Paf" Walasek
Opracowanie: Justyna Kaślikowska, na podstawie rozmowy z Grzegorzem Kucharczykiem

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • witam
  wilk
  22.07.2018, 21:12
  szkoda tyle kosztuje a jest taka opcja zeby taniesz zapłacic
  odpowiedz na komentarz
 • Skacze od 4 lat i mam 1gr
  Kufta.blog
  21.01.2018, 18:53
  Mówi się, że w życiu każdego człowieka bywają chwile przełomowe, które potrafią odmienić życie o 180 stopni. Taką moja chwilą, która odmieniła nie tylko moje życie, ale całego mnie – był pierwszy skok spadochronowy wykonany na Strefie Silesia w Gliwicach, w dniu 6 września 2014 roku – jest to jedna z tych dat, których się nie zapomina. Dzień, w którym zatrzymał się mój świat, po czym zaczął kręcić się w odwrotną stronę. https://kufta.blog/dlaczego-pierwszy-skok-spadochronowy-odmienil-moje-zycie/ Obecnie skacze i organizuje skoki Spadochronowe dla osób niepełnosprawnych, jeśli ktoś chciałby skoczyć to służę pomocą!
  odpowiedz na komentarz
 • Skoki dla każdego
  Lawaks
  18.09.2015, 13:02
  Ogólnie uważam, że skok z instruktorem to jest wspaniały sposób pokonywania swoich ograniczeń zarówno psychicznych jak i fizycznych. Polecam jeszcze inny artykuł o tym, jak rozpocząć tą wspaniałą przygodę - http://4risk.net/powietrze/spadochroniarstwo/jak_zaczac_skakac
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas