Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez nadgodzin na stanowisku kierowniczym

06.03.2009
Autor: Oprac.: Anna Godziuk
Źródło: Rzeczpospolita

Osoby na stanowiskach kierowniczych mają nieokreślony czas pracy, a pracownicy z niepełnosprawnością pracują krócej. Jak połączyć te dwie regulacje w przypadku, gdy kierownikiem jest osoba z niepełnosprawnością?

Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pełniące funkcje kierownicze pracują przez siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo. Takim pracownikom nie można nakazać pracowania w większym wymiarze godzin, ponieważ jest to niezgodne z prawem - informuje "Rzeczpospolita".

Przepisy o czasie pracy w art. 15 ustawy z 2,7 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, póz. 92 ze zm.) dotyczą wszystkich osób z niepełnosprawnością bez względu na zajmowane przez nie stanowiska. Gwarantują pracownikom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracę przez siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo (sztywno liczonych, a nie przeciętnie w okresie rozliczeniowym). Zakazują ich zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

"Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2000 r. (III ZP 6/00) podane normy wyznaczają pełen wymiar czasu pracy niepełnosprawnego, a ich zastosowanie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia. Inne ustalenia co do ich czasu pracy, nawet dokonywane za ich zgodą, są nieważne i w zamian stosujemy regulacje z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. Dotyczy to także przepisów o czasie pracy kierowników czy osób zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy" - podaje "Rzeczpospolita".

W nadgodzinach mogą pracować tylko pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu lub ci, którzy na własny wniosek otrzymają zgodę lekarza prowadzącego badania profilaktyczne.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Beata Futyma-Suska
  B. Suska
  15.03.2020, 22:30
  Jestem Kierownikiem w jednostce budąetowej. Posiadam niepełnosprawność w stopniu lekkim. W związku z Koronawirusem pracodawca kazał mi przyjść do pracy w sobotę (mój wymiar pracy poniedziałek piątek po 8 godz. dziennie od 7.30 do 15,30.) czy mogł zgodnie z prawem. Pracodawca powiedział że może bo jestem kierownikiem. Czy mogłam pracować w sobotę. Co mi przysługuje. Jak mu prawnie odpowiedzieć?
  odpowiedz na komentarz
 • SB-cja I BYLI POLICJANCI RZĄDZĄ !!!.
  Jas
  09.03.2009, 15:53
  TO WŁAŚNIE ONI, W GŁÓWNEJ MIERZE, SĄ WŁAŚCICIELAMI FIRM OCHRONIARSKICH. TO DZIĘKI ICH UKŁADOM I LOBBINGOWI, ON PRACUJĄCY W ICH FIRMACH, POZBAWIENI SĄ PODSTAWOWEJ OCHRONY, CO DO ILOŚCI PRZEPRACOWYWANYCH GODZIN !!. KAŻDY ON, Z I, CZY II, GR. POWINIEN, I PRACUJE PO 7 GODZ. NA DOBĘ, CHYBA ŻE JEST PRACOWNIKIEM "OCHRONY", "DOZORU". WTEDY MOŻE PRACOWAĆ W "NIESKOŃCZONOŚĆ", ZA NAJNIŻSZE WYNAGRODZENIE !!. PYTAM : KIEDY TA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ SIĘ SKOŃCZY ??? !!!. KIEDY BYLI POLICJANCI I SB-CY, SKOŃCZĄ "ŻEROWAĆ" I ZBIJAĆ "KOKOSY", NA NASZEJ KRZYWDZIE ??? !!. CO ROBI INTEGRALIA I INTEGRACJA, BY Z TĄ PATOLOGIĄ SKOŃCZYĆ ??? !!!. MOŻE JESTEŚCIE ZA SŁABI ?. NAPISZCIE O TYM.
  odpowiedz na komentarz
 • CZYLI NAJWIĘKSZE "DRAŃSTWO", PRACA W OCHRONIE..
  Jas
  07.03.2009, 05:34
  BEZ ULG "CZASOWYCH" DOTYCZĄCYCH ZATRUDNIONYCH TAM NIEPEŁNOSPRAWNYCH, ZOSTAŁO ZACHOWANE !!!. TO SIĘ NAZYWA SKUTECZNY LOBBING !!. ŻEGNAJ SPRAWIEDLIWOŚCI !.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas