Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Masz szczęście, jesteś zdrowy” – projekt dla uczniów

20.03.2009
Autor: Anna Godziuk, Fot.: www.sxc.hu
Źródło: inf. własna

Od 15 kwietnia w szkołach ponadgimnazjalnych woj. kujawsko-pomorskiego realizowany będzie projekt „Masz szczęście, jesteś zdrowy”. Jego celem jest zapoznanie młodzieży z problemami osób z niepełnosprawnością i zachęcenie do niesienia im pomocy poprzez wolontariat.

Chłopiec zasłaniający oczy. Fot.: www.sxc.huOrganizatorem projektu jest Biuro Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

W szkołach odbędą się akcje pokazowe, podczas których uczniowie wezmą udział m.in. w projekcjach filmów - mając oczy zasłonięte chustą, będą korzystać z audiodeskrypcji. Obejrzą też film ze stoperami w uszach. Będą degustować i rozpoznawać produkty bezglutenowe, mierzyć poziom cukru, poruszać się na wózku, chodzić ze związanymi oczami i w goglach symulujących różne wady wzroku. Podczas krótkich kursów będą mieli okazję zapoznać się z językiem migowym i systemem Braille’a. Wiedzę o niepełnosprawnościach zdobędą również dzięki wykładowi na temat hemofilii, cukrzycy i celiakii.

Dla uczniów przygotowane są konkursy z nagrodami w formie gadżetów. W ramach projektu odbędzie się Dzień Osób z Niepełnosprawnością w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Partnerami specjalistycznymi akcji są: Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Hemofilię, Koło Pomocy Dzieciom na Diecie Bezglutenowej, Koło Pomocy Dzieciom z Cukrzycą, Urząd Miasta w Bydgoszczy, szkoły specjalne i integracyjne.

Pomysłodawcami projektu „Masz szczęście, jesteś zdrowy” są Błażej Makowski i Radosław Cichański.

 

 

 

Plakat projektu

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Masz szczęście, jesteś zdrowy” – projekt dla uczniów
    pinezka
    20.03.2009, 16:56
    Nie sądzę by w tym wieku młodzież miała właściwy dystans do osób niepełnosprawnych, czy chorych. To jest okres zdobywania świata, zabaw. Boję się, że akcja zrobi więcej złego niż dobrego. Wychowanie powinno zaczynać się od pierwszych klas szkoły podstawowej. I raczej powinno dotyczyć szacunku do drugiej osoby, przyrody w ogóle.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas