Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: ulga na środki opatrunkowe

21.11.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, fot. Freeimages.com
Plaster

„Moja córka ma orzeczenie o niepełnosprawności z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna – pisze Czytelniczka. – W ostatnim czasie u córki występowały owrzodzenia kończyn, które wymagały specjalistycznego leczenia, a co za tym idzie, zakupu środków opatrunkowych, także specjalistycznych. Czy zakup środków opatrunkowych można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?”. Odpowiadamy.

W ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej można odliczać m.in. wydatki poniesione na zakup leków, których stosowanie zalecił lekarz specjalista. Wydatek należy dokumentować fakturami. Trzeba także posiadać zaświadczenie lekarza specjalisty, potwierdzające wskazania do stosowania leków.

Odliczeniem objęta jest nadwyżka wydatków ponad 100 zł miesięcznie. Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym.

W ustawie Prawo farmaceutyczne można znaleźć definicje, jakie wyroby można uznać za leki. Są to: leki apteczne, gotowe, recepturowe oraz produkty lecznicze. W Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdują się wszystkie leki i produkty lecznicze, dostępne w Polsce.

W ww. dokumencie nie zostały natomiast wymienione materiały opatrunkowe, dlatego w myśl interpretacji podatkowych ich zakupu nie można niestety odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas