Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyższa kwota wolna od podatku. Kto zyska? Co z ulgą rehabilitacyjną?

02.12.2016
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com
Strzałka zielona w górę, obok stoją słupki monet

Od 2017 r. będą obowiązywały inne progi kwoty wolnej od podatku. Kto na tym zyska, a kto straci? Jak to się odbije na portfelach osób z niepełnosprawnością?

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Dotychczas wynosiła ona w Polsce 3091 zł. Był to przepis zakwestionowany w zeszłym roku przez Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że kwota wolna od podatku jest niższa od minimum egzystencji i uznał za konieczne jej podniesienie. Ustawa, w ekspresowym tempie przyjęta przez Sejm i podpisana przez Prezydenta, jest realizacją tego wyroku Trybunału.

Różne zarobki, różne kwoty wolne

Według Ministerstwa Finansów (MF), na podwyższeniu kwoty wolnej od podatków zyska ponad 3 mln Polaków – głównie tych z najniższymi zarobkami, studentów, emerytów i rencistów. 20 mln Polaków nie zyska, ani nie straci. W ograniczonym zakresie straci 450 tys. osób, a 250 tys. najbogatszych straci prawo do ulgi podatkowej.

 • Kwota wolna od podatku od przyszłego roku wyniesie 6600 zł.
 • Przy dochodach od 6600 zł do 11 tys. zł rocznie kwota będzie się zmniejszać.
 • Przy dochodach od 11 tys. zł do 85528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, czyli 3091 zł.
 • Dla osób o dochodach powyżej 85528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu.
 • Zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli prawa do kwoty wolnej w ogóle.

Co z rencistami?

„Rencista, który otrzymuje rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy w kwocie 750 zł, zapłaci niższy podatek dochodowy za 2017 r. aż o 287 zł – podaje na swojej stronie Ministerstwo Finansów. – Zobaczmy różnicę: w 2016 r. podatek wynosi 366 zł, a w 2017 r. tylko 79 zł (przy dochodzie do opodatkowania w wysokości 9 tys. zł).”

Inny przykład ze strony resortu finansów: „Osoba, która otrzymuje rentę socjalną w kwocie 840 zł, zapłaci podatek dochodowy za 2017 r. w wysokości 345 zł, podczas gdy w 2016 r. to 477 zł. Przy dochodzie do opodatkowania w wysokości 10.080 zł podatek będzie niższy o 132 zł.”

Na co należy zwrócić uwagę w kwestii kwoty wolnej od podatku, jeśli chodzi o pobierających renty?

- Świadczenia osób z rentami podatkowo rozliczane są przez organ rentowy – mówi dr Mariusz Cieśla, doradca podatkowy i skarbnik Krajowej Rady Doradców Podatkowych. – Oczywiście dostosuje on naliczanie podatku do nowej kwoty wolnej na ogólnych zasadach. Ponieważ renta przyznawana jest w kwocie brutto, to zmiana kwoty wolnej przy osobach ją pobierających będzie skutkowała podwyższeniem kwoty netto.

Inne brutto, inne netto

Trzeba jednak pamiętać, że stanie się tak tylko dla tych osób, których świadczenie nie przekracza kwoty 11000 zł brutto rocznie. Do dochodu w wysokości 6600 zł brutto kwota wolna całkowicie niweluje podatek, potem zmniejsza się systematycznie. Powyżej 11000 zł brutto rocznie, aż do kwoty progu podatkowego 85528 zł brutto rocznie, kwota wolna pozostanie bez zmian, co spowoduje także brak zmian w kwocie netto świadczenia.

- Gdyby świadczenie było wyższe niż kwota progu podatkowego, to pobierające je osoby dostaną odpowiednio mniej netto świadczenia, z uwagi na zmniejszoną kwotą wolną od podatku – tłumaczy ekspert. – Powyżej granicy 85528 zł kwota będzie natomiast stopniowo zmniejszana, a zarabiający ponad 127 tys. zł w ogóle nie będą mieli kwoty wolnej od podatku.

Co z ulgą rehabilitacyjną?

Jak do kwoty wolnej od podatku ma się ulga rehabilitacyjna?

- Ulgi rehabilitacyjne odliczane są od dochodu, zatem zmniejszają jako pierwsze kwotę do opodatkowania. W związku z tym wysokość ulg rehabilitacyjnych ma wpływ na kwotę zwrotu podatku, a co za tym idzie na sytuację finansową osoby niepełnosprawnej – mówi dr Mariusz Cieśla. – Można sobie wyobrazić sytuację, że kwota ulgi na tyle obniży dochód osoby uprawnionej do ulgi, że będzie miała zastosowanie najwyższa kwota wolna. Zatem efekt wprowadzenia kwoty wolnej w powiązaniu z ulgą rehabilitacyjną należy uznać za pozytywny.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ???
  Wojciech
  01.01.2017, 17:23
  Tak się zastanawiam...jeśli dobrze przeczytałem i mam właściwe dane, to skoro kwota wolna od podatku wyniesie 6600zł brutto rocznie, to daje to dochody w wysokości 550zł brutto(!) miesięcznie...jestem ciekaw kto tyle zarabia...Przecież każda dzisiejsza renta jest wyższa...nawet ta z tytułu częściowej niezdolności do pracy daje jakieś 592zł - czyli przekracza próg dochodowy o 42zł. Tak się zastanawiam, dla kogo miałaby być ta kwota wolna do 6600zł, kto tyle dzisiaj zarabia legalnie?! W ogóle czy takie zarobki są legalne? Wiem, że nie każdy ma umowę o pracę, więc nie każdego dotyczy płaca minimalna, ale 550zł miesięcznie?! Już nie mówiąc o tym, że poprzednio było to - uwaga! - poniżej 300zł brutto miesięcznie!!! Mówią, że z troski o podstawowe potrzeby egzystencjalne, jakby 550zł miesięcznie byłoby dużo! To jest skandal po prostu...nawet jeśli podniosą kwotę wolną od podatku do 2021r. do 8000zł to przecież renta także wzrośnie dzięki waloryzacji marcowej, a nawet teraz najniższe renty by się po prostu na tę kwotę nie załapały...A posłowie mają kwotę wolną do 30 tys...brak słów, ja wiem kto za tym stoi i kto uważa nas za swoich niewolników, ale głośno nie będę mówił...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas