Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zobacz amerykański kubek dla osób z niesprawnymi dłońmi

06.12.2016
Autor: inf. pras.
różowy, niebieski i zielony kubek

Już na początku nasuwa się pytanie – dlaczego artykuł o kubku treningowym pojawia się na portalu Niepelnosprawni.pl? Taki tekst o kubeczkach nie byłby pewnie niczym nadzwyczajnym w czasopiśmie dla świeżo upieczonych rodziców, ale tutaj? Przecież to jest miejsce o likwidacji barier, a nie o jakichś kubkach! Otóż pojawia się tu nie bez przyczyny.

Dziś już wiemy, że Reflo Smart Cup pomaga też likwidować bariery. Ten niepozornie wyglądający kubeczek okazuje się czymś więcej niż kubkiem treningowym dla dzieci uczących się samodzielnie pić.

Kubek Reflo przekracza granice (także własne, wynikające z definicji kubka treningowego) – bo jest z założenia przeznaczony dla dzieci – a my mówimy dziś o nim jako o pomocy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla osób w różnym wieku, które mają mniej sprawne dłonie, ręce i potrzebują wsparcia w czynności picia, a jednak chcieliby być samodzielni – Reflo staje się nieodzowny.

przewrócony niebieski kubek ze specjalnym zaworem, dzięki któremu zawartość napoju cieknie z kubka, a nie wszystko się wylewa

Dla kogo jest ten kubek?

Z praktyki logopedów i neurologopedów (te grupy specjalistów zachwyciły się kubkiem od samego początku, a wraz z nimi pediatrzy i ortodonci) wynika, że Reflo świetnie sprawdza się wśród osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności:

  • przy mózgowym porażeniu dziecięcym (hemiplegia, diplegia, tetraplegia i in.);
  • w zespołach genetycznych (trisomia 21 – zespół Downa, zespół Draveta, zespół Charge i in.);
  • przy zaburzeniach neuromięśniowych (SM – stwardnienie rozsiane, SLA – stwardnienie zanikowe boczne, rdzeniowy zanik mięśni, zespół Guillaina-Barrégo i in.);
  • u osób z dysfagią, czyli zaburzeniami połykania (zaburzenia te mogą pojawiać się w różnego rodzaju chorobach, urazach, schorzeniach, np. udar, choroba Parkinsona, guzy pnia mózgu, pląsawica Huntingtona, nowotwory jamy ustnej, choroby mięśni, choroba refluksowa i in.).

Jak to działa?

Specjalna konstrukcja kubka Reflo i umieszczonej w nim wkładki (wyjmowanej do umycia) umożliwia równomierny przepływ płynu, ale jednocześnie nie pozwala na nagłe rozlanie całej zawartości kubeczka. Płyn wypływa mniejszym strumieniem, co zapobiega zachłyśnięciu, a przy okazji możliwe jest picie także w pozycji półleżącej.

Zatem Reflo wychodzi poza „plan treningowy“, staje się nie tylko kubkiem treningowym, ale genialnym narzędziem do codziennego użytku dla osób nie w pełni sprawnych. Dostrzegli to nie tylko specjaliści, ale też sami użytkownicy.

Reflo przekracza też bariery w wyobrażeniach o kubku treningowym jako takim. Przede wszystkim uczy samodzielnego picia, ale przy okazji producenci zadbali o to, żeby był bezpieczny i miał dobry wpływ na przyszłość dziecka, na jego przyszłą mowę i zgryz. Dlatego powstał kubeczek neutralny dla zgryzu, półotwarty, spełniający świetnie swoją funkcję treningową.

Jednocześnie jego półprzezroczystość i kształt sprawiają, że Reflo z zewnątrz niewiele różni się od zwykłej szklanki – nie ma dzióbka, ustnika ani dzięcięcych aplikacji – to ma niebagatelne znaczenie dla dorosłych. W efekcie Reflo staje się rozwiązaniem tak dobrym, że daleko wykracza poza wyobrażenie o kubkach treningowych – i po prostu ułatwia naszą codzienność.

Więcej na temat kubków Reflo możecie przeczytać na stronie producenta oraz fanpage na Facebooku.


Konkurs! Wygraj kubki Reflo

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników sześć kubków Reflo. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Krótką odpowiedź na pytanie: Dlaczego to właśnie Ty lub ktoś z Twoich bliskich powinien otrzymać kubek Reflo?
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 16 grudnia 2016 r. włącznie. 

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

Konkurs został zakończony.

Zwycięzcami konkursu na kubek Reflo zostali: Joanna C. z Warszawy; Monika Ł. z Dąbrowy Górniczej; Anna R. z Radlina; Ewa C. z Radzynia Podlaskiego; Beata K. z Nakła i Marta K. z Nowego Miasta Lubawskiego. Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ludzie czytajcie ze zrozumieniem
    laura
    09.12.2016, 10:45
    Pisze, że odpowiedz należy kierować na adres mailowy a nie w komentarzach. i jeszcze podajecie adres oficjalnie...
    odpowiedz na komentarz
  • Kubek nadziei
    Alina Smyczek
    08.12.2016, 21:23
    W Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie uczą się dzieci i młodzież z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi utrudnieniami codziennego funkcjonowania. Jestem tam logopedą i od dawna szukam codziennych ułatwień dla każdego z uczniów. Kiedy kubek Reflo trafi do nas - będzie szansa, by zaoferować to rozwiązanie dziesiątkom dzieciaków zmagających się z trudnościami w samodzielnym piciu. Jako terapeuta nie mam odwagi proponować rodzicom kupna sprzętów niesprawdzonych. Kiedy Reflo będzie z nami - sprawdzanie będzie możliwe, a tym samem pomoc może trafić do wielu!
    odpowiedz na komentarz
  • kubek dla Patryczka
    Maria Tomoń
    08.12.2016, 21:02
    taki kubek bardzo by się przydał mojemu synowi Patrykowi ma autyzm i taki kubek bardzo ułatwi by mu życie nie oblewał by się Patryk Tomoń, Golcowa 411, 36-230 Domaradz
    odpowiedz na komentarz
  • Kubek dla Tadzia
    Topolska Teresa
    07.12.2016, 13:25
    Kubek Reflo powinien otrzymać mój syn Tadeusz, bowiem już 14 lat borykamy się z samodzielnym piciem. Syn ma porażenie mózgowe między innymi nie mówi, nie gryzie, a pijąc połyka za duże chałsty, co powoduje krztuszenie i oblewanie się . Pewnie kubek Reflo choć trochę ułatwiłby mu życie. Tadeusz Topolski, 34-450 Krościenko nad Dunajcem ul. Biały Potok 17.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas