Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Naklejki w alfabecie Braille’a ułatwią segregowanie odpadów

08.12.2016
Autor: inf. pras.
oznakowane znaczki segregacji śmieci w brajlu

Od 3 grudnia, tj. Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, ENERIS Surowce S.A. w ramach programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” udostępnia naklejki do oznakowania pojemników na odpady w alfabecie Braille’a. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie znosząca bariery w sortowaniu odpadów przez osoby z niepełnosprawnością wzroku. Patronat nad programem objął Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a partnerami są m.in. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz „Niewidzialna Wystawa”.

Według danych GUS w Polsce mieszka ponad 1,8 mln osób niewidomych lub słabowidzących, co stanowi prawie 5 proc. polskiego społeczeństwa. Osoby te konsekwentnie walczą o to, by bariery, które ograniczają ich w codziennym życiu, m.in. w komunikacji czy dostępie do usług, były znoszone. To właśnie środowisko osób niewidomych zasygnalizowało ENERIS Surowce potrzebę zniesienia ograniczeń istniejących w obszarze ochrony środowiska.

Od potrzeby do rozwiązania

- Jest coraz więcej udogodnień i ułatwień dla niewidomych, ale niestety nie we wszystkich obszarach – powiedział Wojciech Maj, niewidomy, współtwórca projektu, „Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA”. – Pojemniki na szkło, plastiki, papier różnią się od siebie kolorami, a czasami tylko naklejkami z napisami, a tego osoby niewidome, takie jak ja, nie są w stanie odróżnić. A szkoda, bo niewidomi, tak jak każdy, produkują odpady i żyją samodzielnie, powinni więc mieć możliwość odpowiedzialnego postępowania z odpadami i sortowania ich. Każdy, niezależnie od swojej sprawności powinien mieć możliwość zachowywać się w porządku wobec środowiska.

Firma ENERIS Surowce, jako pierwsza w branży komunalnej, opracowała specjalne naklejki zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Projekt od początku był konsultowany ze środowiskiem, do którego jest kierowany, w tym m.in. z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz ze specjalistami z „Niewidzialnej Wystawy”. Efektem wspólnej pracy są pierwsze w  Polsce naklejki na pojemniki na różne rodzaje odpadów: bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane. Każda z frakcji jest jednoznacznie opisana w alfabecie Braille’a i w wersji kontrastowej.

Samodzielność osób z niepełnosprawnością

- Od 5 lat pracuję z osobami niewidomymi i słabowidzącymi w znacznym stopniu. Są zrehabilitowane, otwarte, niezależne... Pragną czerpać z życia pełnymi garściami i brać czynny udział w życiu społecznym – powiedziała Małgorzata Szumowska, Dyrektor „Niewidzialnej wystawy”. – Ochrona środowiska i segregacja odpadów stanowią tego element. Każde rozwiązanie porządkujące tę kwestię jest niesamowicie istotne, wspaniały jest fakt, że problem został dostrzeżony i przekuty w praktyczne rozwiązanie. Dbanie o środowisko jest wspólnym obowiązkiem i firmy zajmujące się tym tematem powinny dołożyć wszelkich starań, aby minimalizować bariery. Jak widać nadchodzą pozytywne zmiany! – dodała.

Mieszkańcy zainteresowani bezpłatnym otrzymaniem naklejki na pojemniki, mogą zgłaszać się do Centralnego Biura Obsługi Klienta ENERIS pisząc na adres mailowy ok@grupa-eneris.pl bądź dzwoniąc pod numer telefonu 801 00 38 38.

Ochrona środowiska

Firma ENERIS już zapowiedziała, że do końca pierwszego kwartału 2017 roku przeszkoli z zakresu obsługi klienta z niepełnosprawnością wszystkich swoich pracowników biur obsługi klienta. Co więcej, do końca 2017 wszyscy kierowcy i ładowacze śmieciarek odbierających odpady od mieszkańców kraju (blisko 600 osób), przejdą takie szkolenie. Już dziś firma stworzyła stronę internetową posiadającą ułatwienia dla osób słabowidzących w postaci wersji kontrastowej serwisu.

- Bardzo ważny jest dla nas fakt, że Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” wypłynął od naszych klientów, a jego idea wprost realizuje naszą misję, którą jest ochrona środowiska. Tak definiujemy odpowiedzialność biznesu: jako łączenie celów biznesowych, potrzeb społecznych i wymagań prośrodowiskowych – podsumowała Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji i pomysłodawczyni Programu.

Patronami programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” są: Pełnomocnik Rządu do Spraw Niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych. Partnerami są: Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach „Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA” oraz „Niewidzialna Wystawa”. Patronami medialnymi są Integracja, wydawnictwo ABRYS, Przegląd Komunalny i kwartalnik RECYKLING.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas