Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przebadaj bezpłatnie tarczycę

15.05.2009
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: inf. własna

W ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy, od 18 do 22 maja, mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Zgierza, Wrocławia i Krakowa będę mogli bezpłatnie przebadać tarczycę. Placówek, które przystąpiły do programu pilotażowych badań, jest niewiele, ale to pierwsza tego typu akcja w Polsce. Tym bardziej cenna, iż nieleczona choroba tarczycy może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, a u kobiet - niepłodności, poronień lub gorszego rozwoju intelektualnego dziecka.

Tarczyca to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Ten niewielki gruczoł mieści się u podstawy szyi, a swoim kształtem przypomina motyla. Wydziela do krwi trzy niezwykle cenne dla organizmu hormony. – Ich prawidłowe stężenie u kobiety ciężarnej jest ważne dla przyszłego rozwoju intelektualnego i motorycznego dziecka – mówi prof. dr hab. Janusz Nauman, specjalista endokrynolog z Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego. – Można to zapewnić poprzez przyjmowanie odpowiedniej dawki jodu, który jest istotnym składnikiem hormonów tarczycowych. Badania pokazują, że u dzieci, których mamy przyjmowały jod podczas ciąży i karmienia, iloraz inteligencji wzrastał nawet o 10 proc.  Z kolei niedobór hormonów tarczycowych może doprowadzić do trwałego niedorozwoju umysłowego.

Hormony tarczycy regulują także proces wzrastania i dojrzewania płciowego, a przez całe nasze życie stymulują produkcję energii cieplnej, wpływają na pracę mięśni szkieletowych, serca, jelit, a u kobiet – także jajników. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Szacuje się, że na świecie na zaburzenia tarczycy cierpi ponad 300 mln osób. W Polsce chorych może być nawet 8 mln, ale – jak podaje NFZ – tylko 1 mln osób poddaje się leczeniu. Rocznie odnotowuje się od 11 tys. do 15 tys. przypadków. U kobiet zaburzenia tarczycy występują prawie 8 razy częściej niż u mężczyzn, i zwykle w znacznie młodszym wieku.

W Polsce stan wiedzy o chorobach tarczycy jest bardzo niski. Jak wynika z badań opinii publicznej, które w kwietniu 2009 roku przeprowadził instytut SMG/KRC, ponad 70 proc. Polaków w wieku 30-70 lat nigdy nie zbadało tego gruczołu, a 56 proc. nie ma nawet świadomości, do jakich następstw może doprowadzić nieleczenie tarczycy.  Aż 44 proc. ankietowanych nie potrafiło podać ani jednego objawu schorzenia tarczycy. – A wynika to z tego, że symptomy te można łatwo pomylić z tymi, które występują przy innych schorzeniach, np. przy depresji, albo uznać za naturalną konsekwencję procesu starzenia się organizmu – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Barbara Jarząb z Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.
 
Do najczęstszych zaburzeń tarczycy należy nadczynność, albo niedoczynność. Przy nadczynności pacjenci skarżą się na szybkie bicie serca, tracą na wadze, stale są osłabieni, zdenerwowani, nadmiernie się pocą, mają kłopoty ze snem; u kobiet miesiączki występują rzadziej i są mniej obfite. Z kolei chorzy z niedoczynnością tarczycy czują się stale zmęczeni i/lub przygnębieni, tyją, a kobiety mają kłopoty z miesiączkowaniem i/lub płodnością.

W diagnostyce chorób tarczycy ważną rolę odgrywa badanie USG. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy, zostanie przeprowadzony pilotażowy program takich badań. Projekt obejmuje pięć miast – Warszawę, Kraków, Wrocław, Łódź i Zgierz.

Jak się zapisać na bezpłatne badanie USG tarczycy?
18-22 maja, w godzinach 10.00–17.00 należy zadzwonić pod bezpłatny numer 0800 706 860. Pod tym numerem będą przyjmowane zapisy i będzie dyżurował specjalista endokrynolog.
Badania odbędą się w placówkach:
- Warszawa – Klinika „Promed”, ul. Uniwersytecka 5 (wejście od ul. Narutowicza)
- Wrocław – Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej (WZSOZ) – ul. Dobrzyńska 22/23;
- Łódź – UNI-MED, ul. Piotrkowska 204/210;
- Zgierz – DIAMED, ul. Bazylijska 39;
- Kraków – Medyczne Centrum  Diabetologiczno-Endokrynologiczno-Metaboliczne „Diab-Endo-Met”, ul. Rusznikarska 17.
 
Kampanię Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy organizują: Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne. Partnerami akcji są: Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz firma Merck Serono.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • bezpłatne badania
  nugatka
  27.05.2010, 14:27
  Mi się udało zapisać ale rejestrowałam się na stronie 17 maja i 26 maja czyli wczoraj byłam na badaniach. Wiadomo, że przy takich akcjach zawsze jest ograniczona liczba miejsc więc trzeba byc czujnym, ale z tego co widziałam to na stronie www.tarczyca.pl mozna pobrazc ulotke upowazniajaca do znizki na badania dla tych ktorzy nie zdazyli sie zapisac.
  odpowiedz na komentarz
 • nie odbierają telefonu
  Ela z Warszawy
  20.05.2009, 09:46
  Zgadzam się z przedmówcami. Nie można się dodzwonić, a jeśli już, to odkładają słuchawkę. Prosimy o interwencję.
  odpowiedz na komentarz
 • trochę to zle pomyslane :(
  daro
  19.05.2009, 14:56
  dodzwoniłem się dziś w krakowie i dowiedziałem się że już niema wolnych terminów !!!
  odpowiedz na komentarz
 • ogromna lipa :-(
  ES
  18.05.2009, 15:42
  Dzwonię dokładnie od 10.00 rano. Do 13 siedziałam przy telefonie non-stop, teraz próbuję co około 10 minut i NIC. Albo zajęte albo nikt nie odbiera.....
  odpowiedz na komentarz
 • wielka lipa
  zgierzanka
  18.05.2009, 14:20
  ja nawet byłam w Zgierzu ul. Bazylijska 39 JAK WYZEJ WYMIENIONY ADRES i o dziwo!!!!! nikt nic nie wie to jakaś lipa szkoda słów jak mozna tak wprowadzać ludzi w błąd
  odpowiedz na komentarz
 • kabaret
  asd
  18.05.2009, 12:52
  czy komus udalo sie tam dodzwonic? ja probuje juz 3 godzine i nic
  odpowiedz na komentarz
 • bezpłatne badanie
  pat
  18.05.2009, 12:17
  Wszystko pięknie tylko jest jedna przeszkoda .Nie można się dodzwonić na ten numer.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas