Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Gazeta Prawna”. Emerytura i renta wypadkowa? Rząd: wykluczone

14.12.2016
Autor: oprac. Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com
Źródło: „Gazeta Prawna”
Nożyczki przecinają plik banknotów

Po osiągnięciu wieku emerytalnego brak możliwości uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy – taki pomysł ma rząd w ramach przygotowywanego przeglądu systemu emerytalnego, donosi „Gazeta Prawna”.

Rewizja dotychczasowego systemu ma się dokonać do końca stycznia 2017 r. Propozycja rządu w praktyce oznaczałaby, że osoby, które zapadły na chorobę zawodową już po przejściu na emeryturę, nie mogłyby uzyskać renty wypadkowej. Według prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, propozycja ta jest elementem porządkowania systemu.

Zdaniem Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ i członka Rady Nadzorczej ZUS, taka propozycja jest dla wielu osób krzywdząca. Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy, przypomina w wypowiedzi dla „Gazety”, że w systemie zabezpieczeń społecznych z ZUS można pobierać tylko jedno świadczenie. Wyjątkiem jest właśnie renta wypadkowa, którą – pod pewnymi warunkami – pobierać można równocześnie z emeryturą.

Według danych ZUS, rentę wypadkową w pierwszym półroczu 2016 r. pobierało 181,9 tys. osób miesięcznie. W tym 121,6 tys. osób równocześnie pobierało emerytury. Łączny koszt tych świadczeń od stycznia do końca czerwca br. wyniósł 1,4 mld zł.

Przeczytaj cały artykuł „ZUS zabierze rentę wypadkową osobom, które pobierają emerytury” w serwisie „Gazety Prawnej”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Renta specjalna
  Kaim Włodzimierz
  29.01.2017, 20:21
  Orzecznik zus dał mi orzeczenie o niepełno sprawności rak zaatakował mi więzły chłonne lewej i prawej nogi chodzę o kulach wydział rentowy odmówił przyznania renty 20 lat pracy.Proszę o pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • Wymiana doświadczeń - prawo do renty z tytułu wypadku przy pracy
  Krzysztof
  03.01.2017, 12:20
  Szukam osób, które podobnie jak ja zostały pozbawione prawa do renty z tytułu wypadku przy pracy, poprzez wydawanie wzajemnie sprzecznych opinii opartych na pobieżnych badaniach.
  odpowiedz na komentarz
 • Prośba o uzdrowienie chorej ustawy
  Lucyna
  20.12.2016, 17:15
  Dlaczego osoba, która cierpi na chorobę zawodową w swoim, niepełnosprawnym życiu po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal musi stawać przed komisją ZUS, aby potwierdzić , że jej choroba przewlekła samoistnie ustąpiła. Takich cudów oczekuje od nas ZUS, by nie płacić do emerytury 1/2 renty. To absurd z którym trzeba skończyć. Obcięto nam wcześniejsze przejście na emeryturę a jak już ją prawie mam to sprawdzamy może ozdrowiała. Komisje to horror z którym już nie mam siły walczyć.
  odpowiedz na komentarz
 • Wykluczyć rentę wypadkową.
  niepełnosprawny z tego powodu.
  15.12.2016, 14:59
  Brakuje pieniędzy na 500+ to trzeba zabrać ludziom co całe życie ciężko pracowali i w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stali się niezdolnymi do pracy,nawet niepełnosprawnymi.Bardzo ciężko jest teraz taką rentę wypadkową wywalczyć ze względu na bezduszność urzędników i nieludzkie traktowanie przez orzeczników jak również biegłych sądowych.Poszkodowani latami dochodzą swych praw,nawet3 do 5lat i nikt im nie chce pomóc,nie chroni ich nawet prawo,które jest tylko dla wybranych,ubezpieczyciel,przeważnie Zus co chce to robi a teraz chce się te renty zabrać,żenada.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas