Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nagrodzeni we „Wrocławiu bez barier”

20.12.2016
Autor: oprac. Agnieszka Jędrzejczak, fot. Janusz Krzeszowski
Źródło: Integracja 6/2016
Laureaci konkursu w towarzystwie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i rzecznika miasta ds. osób niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia. Kilka dni przed nim, w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej zorganizowano uroczyste podsumowanie VII edycji plebiscytu „Wrocław bez barier”. Instytucje i osoby, które zajmują się usuwaniem różnych barier, otrzymały wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza i Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika miasta ds. osób niepełnosprawnych.

- Wydaje nam się, że krok po kroku przełamujemy we Wrocławiu różne bariery, a naszym marzeniem jest, aby tych barier nie było wcale – powiedział podczas rozpoczęcia uroczystości prezydent Rafał Dutkiewicz.

– Gdyby nie postawa pana prezydenta wiele spraw ważnych dla osób niepełnosprawnych pozostałoby w sferze marzeń – dodał Bartłomiej Skrzyński, który zawsze zaznacza, że Wrocław bez barier to stan świadomości i zależy od nas wszystkich.

Miasto przyjazne wszystkim

„Wrocław bez barier” jest plebiscytem, który ma zachęcić firmy, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne do działań promujących dostępność i brak dyskryminacji na wszystkich płaszczyznach. Dzięki ich działaniom Wrocław zyskuje wizerunek miasta przyjaznego dla wszystkich grup społecznych.

Kapituła plebiscytu, w skład której wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego, dotychczasowi laureaci oraz organizacje pozarządowe, przyznaje laureatom certyfikaty w następujących kategoriach:

  • Miejsce dostępne dla wszystkich,
  • Działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności,
  • Integracja społeczna,
  • Społeczna odpowiedzialność biznesu.

Dokument jest sygnowany przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Wyróżnienia przyznawane są z inicjatywy Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika miasta ds. osób niepełnosprawnych.

sześciu prelegentów
W panelu dyskusyjnym nt. Konwencji ONZ o prawach Osób Niepełnosprawnych uczestniczył m.in. poseł Sławomir Piechota

- Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówił, że wskazuję i inicjuję ważne projekty we Wrocławiu, czyli „czelendżuję” – mówił rzecznik. – Nie dla taniego rewanżu powiem jednak, że gdyby nie drużyna Urzędu Miejskiego – z Anią Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, Marcinem Garcarzem, dyrektorem Departamentu Prezydenta Wrocławia, Basią Radomską, dyrektor Biura Prezydenta, Jackiem Sutrykiem, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, pozostałymi Departamentami, Wydziałami, Biurami, Jednostkami i Instytucjami Miejskimi, jak: ZDiUM, MOPS, Wrocławskie Inwestycje czy Europejska Stolicy Kultury (ESK) Wrocław 2016 i oczywiście Prezydentem - niewiele by się udało – podkreślał w-skers Skrzyński.

Wyróżnieni

Laureatami tegorocznej VII edycji plebiscytu zostali:

  • Fundacja Tus za działania innowacyjne na rzecz powszechnej dostępności, tj. za niepelnosprawnik.pl – wyszukiwarkę miejsc dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Wyjątkowy w skali kraju projekt jest realizowany od 3 lat w kilku dużych miastach, a we Wrocławiu został poszerzony o miejsca dla rodziców z dziećmi.
  • Jakub Tokarz w kategorii integracja społeczna za wyjątkowe osiągnięcia sportowe, przełamywanie barier i złoty medal w parakajakarstwie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 2016. Zanim pojechał do Rio był na koncercie Davida Gilmoura na placu Wolności – mógł w nim uczestniczyć, ponieważ miasto zadbało, aby nie było tam żadnych barier architektonicznych.
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) zostało wyróżnione w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu za kampanie społeczne uwrażliwiające na potrzeby pasażerów z ograniczoną mobilnością i włączanie się w proces tworzenia przestrzeni bez barier.

- Jestem zaskoczona tym certyfikatem. Zapewniam, że nie zrezygnujemy z działań, będziemy kontynuować naszą pracę – podkreślała, odbierając certyfikat, Jolanta Szczepańska, prezes MPK.

Prezentację MPK poprzedził krótki film o tym, jak wygląda droga do Wyższej Szkoły Bankowej jednego ze studentów na wózku. Dzięki autobusom i tramwajom niskopodłogowym dociera on na uczelnię bez problemu. O tym, jak ewoluowało w ciągu ostatnich lat MPK, opowiadała prezes spółki. Przypomniała, że 10 lat temu tylko co drugi autobus był niskopodłogowy i zaledwie dwa takie tramwaje.

- Teraz mamy 100 proc. autobusów niskopodłogowych i 40 proc. niskopodłogowych tramwajów. Są też różne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, jak przyciski na odpowiedniej wysokości, nagłośnienie, wielkość liter. Szkolimy kierowców i motorniczych, by uwrażliwić ich na potrzeby osób niepełnosprawnych – wyliczała prezes MPK.

wielka sala, na której znajduje się kilkanaście osób
Sala Sesyjna Rady Miejskiej we Wrocławiu gwarantuje godną oprawę każdej uroczystości

Z kolei Krzysztof Maj, dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, mówiąc o kulturze bez barier, przyznał, że dzięki temu, iż Wrocław został ESK, pojawiło się wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

- Planując duże wydarzenia, zawsze braliśmy pod uwagę ich potrzeby – podkreślił.

W kolejnych częściach Wrocławskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych podsumowano kampanię „Wrocław bez barier – dzieci mają głos” – realizowaną przez Fundację „Potrafię Pomóc”, a współfinansowaną ze środków PFRON, będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS).

- Jesteśmy na takim etapie, bo wiemy, jak pomagać z własnych doświadczeń i jesteśmy otwarci na współpracę z miastem Wrocław – przez Bartka Skrzyńskiego, Andrzeja Mańkowskiego, wicedyrektora MOPS, samorząd województwa i inne stowarzyszenia, jak np. Ostoja – podkreślił prezes Fundacji Adam Komar.

W panelu na temat wsparcia dzieci udział wzięli: poseł i szefowa kliniki Przylądek Nadziei - prof. Alicja Chybicka, Agata Roczniak, w-skerka, modelka, mama, żona przedstawicielka Fundacji BlackButterflies i przewodnicząca Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, Marzanna Nowacka-Duda, dyrektor Zespołu Szkół z ul. Nowodworskiej, oraz Edyta Michalak, mama niepełnosprawnego Patryka, który świetnie się bawił, schodząc z wózka i harcując na podłodze Sali Sesyjnej. Panele zgromadziły znakomitych ekspertów. Podczas inauguracyjnego – o wdrażaniu Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością – głos zabrali, oprócz laureatów, poseł Sławomir Piechota i Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK. W panelu podsumowującym spotkanie wysłuchaliśmy Katarzyny Sobańskiej-Laskowskej, pełnomocnik terenowej Rzecznika Praw Obywatelskich, Pawła Parusa, pełnomocnika marszałka województwa dolnośląskiego, i Andrzeja Mańkowskiego, wicedyrektora wrocławskiego MOPS.

Bartłomiej Skrzyński uważa, że usuwanie barier architektonicznych w logistyce, transporcie, przestrzeni to nie wszystko. Ważny jest też czynnik ludzki:

- Nowoczesne technologie nie mogą nas pozbawić empatii. Sprzęty mogą się zepsuć, ale otwarte głowy i działania powinny nam pomóc – podsumował.,


Partnerami cyklu artykułów są:
loga organizacji: potrafię pomóc, Wrocław bez barier, pfron, mops

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas