Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Seks na receptę”. Czy państwo powinno finansować usługi seksterapeutek i seksterapeutów?

13.01.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
Źródło: dw.com
napis sex

Niemiecka partia Zielonych domaga się finansowania wsparcia przez państwo życia seksualnego osób z niepełnosprawnością oraz ciężko chorych. Według polityków, doradztwem i dofinansowaniem usług seksualnych mogą zająć się gminy.

Pomysłodawcy zainspirowali się przykładem Holendrów. Tam ubezpieczenie społeczne pokrywa doradztwo i usługi seksterapeutek i seksterapeutów, po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, że dana osoba nie może w inny sposób zaspokoić swoich potrzeb seksualnych ani za nie zapłacić.

Prostytucja na receptę? Zły pomysł

Na razie w Niemczech coraz częściej prostytutki oferują swoje usługi w domach opieki społecznej. Propozycja partii Zielonych nie znajduje jednak zrozumienia ani po stronie rządowej, ani po stronie organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością. Argumentem niemieckiego resortu zdrowia jest to, że usługi seksualne nie są częścią opieki podstawowej nad chorymi, a składki społeczeństwa powinny iść na leczenie chorób.

Według rzecznika socjaldemokratów ds. zdrowia, Karla Lauterbacha, „prostytucja na receptę” jest złym pomysłem. Uważa, że chodzi bardziej o uznanie prawa do seksualności osób z niepełnosprawnością, które wymagają opieki i żyją w domach pomocy społecznej oraz o zapewnienie im intymności.

Wizyty prostytutek nie są zabronione

- Sądzę, że nie jest sprawą państwa, aby tę kwestę regulować i finansować – powiedział z kolei przewodniczący zarządu Fundacji „Bethel” Michael Conty.

Organizacja ta prowadzi w Niemczech liczne zakłady opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnością. Zauważył on także, że wizyty prostytutek w niemieckich ośrodkach dla osób z niepełnosprawnością nie są zabronione.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • pozytywnie było
  Bolek
  16.01.2017, 09:27
  jestem za
  odpowiedz na komentarz
 • Seksterapeuta w Polsce
  Zofia
  14.01.2017, 16:59
  W takim cywilizowanym kraju, szeroko rozwijającym się w ostatnim czasie seks na receptę nie przejdzie. Mam tu na myśli Polskę. Och baaardzo mnie to ciekawi jakby na taką propozycję zareagował nasz obecny rząd. Niewiarygodne. W Polsce może się niedługo okazać, że sam seks, stanie się śmiertelnym grzechem!
  odpowiedz na komentarz
 • No co wy?
  Ira
  13.01.2017, 15:48
  Jeśli ktoś chce się płatnie bzyka, to niech to robi prywatnie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas