Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będą darmowe opatrunki dla chorych na niezwykle bolesną chorobę

16.01.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. michelle ho/Freeimages.com
Pusta salka konferencyja, wokół stołu puste krzesła, w tle zapisana tablica

2000 darmowych opatrunków Mepilex będzie przekazanych chorym na pęcherzowe odklejanie się naskórka (EB) przez ich producenta, firmę Mölnlycke Health Care. Ponadto została obniżona cena zbytu tego opatrunku. To pierwsze efekty spotkań przedstawicieli środowiska chorych na EB i producenta opatrunków z Ministerstwem Zdrowia.

Spotkanie było efektem działań podjętych przez środowisko chorych na EB po tym, jak opublikowano nową listę leków refundowanych. Według jej zapisów, koszt terapii z użyciem opatrunków typu Mepilex, nazywanych przez chorych drugą skórą, wzrósł nawet do 3478 zł miesięcznie. Chorzy, nie mogąc pogodzić się z tak wysokim kosztem leczenia, zorganizowali akcję „Nie krzywdź motylków”, pod którą podpisało się ponad 18 tys. osób, a której efekem było właśnie spotkanie w ministerstwie.

Nadzieja na zmiany

- Mamy nadzieję, że na kolejnej liście refundacyjnej dopłata pacjenta do Mepilexu będzie znacznie niższa – tłumaczy jedna z uczestniczek tego spotkania, dr Katarzyna Wertheim-Tysarowska z Fundacji EB Polska, która wraz ze Stowarzyszeniem Debra Polska Kruchy Dotyk reprezentowała stronę pozarządową.

Podczas spotkania 11 stycznia 2017 r. były dyskutowane rozwiązania dotyczące krótko- i długofalowego rozwiązania kwestii zmian dopłat do opatrunków stosowanych u pacjentów z EB.

- Uczestnicy spotkania podziękowali ministrowi zdrowia za zaangażowanie i chęć znalezienia wyjścia z tak trudniej dla pacjentów z EB sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku ze wzrostem dopłat. Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie z przedstawicielami ww. organizacji reprezentujących pacjentów oraz ekspertami z dziedziny dermatologii, którzy zadeklarowali merytoryczne wsparcie – poinformowała nas Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia.

Opatrunki będą bezpłatne?

Dzień wcześniej odbyło się też oddzielne spotkanie firmy produkującej opatrunki z Ministerstwem Zdrowia. Takie szerokie spektrum zainteresowanych sprawiło, że poza rozwiązaniem bieżącego kryzysu rozpoczęto także prace nad długoterminową strategią, która pozwoli zabezpieczyć dostęp chorych do opatrunków także w przyszłości. Wtedy właśnie padła deklaracja przekazania pacjentom 2000 darmowych patrunków.

- Wszyscy zgadzamy się, że trzeba uporządkować kwestię refundacji opatrunków – w tej chwili kilkadziesiąt ich rodzajów na różnego rodzaju rany znajduje się w tej samej grupie limitowej – wyjaśnia przedstawicielka Fundacji EB Polska. – Chcemy wprowadzić grupy limitowe zgodnie z właściwą charakterystyką tych opatrunków. Mamy nadzięję, że rozwiązanie to sprawi, że w przyszłości ceny opatrunków będą bardziej stabilne. Mam też nadzieję, że te opatrunki w ogóle staną się dostępne nieodpłatnie dla pacjentów – dodała dr Wertheim-Tysarowska.

Do końca przyszłego tygodnia będą złożone na ręce ministerstwa konkretne propozycje ze strony Fundacji EB Polska i Sowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk. Propozycje te zostaną przygotowane we współpracy po konsultacji ze specjalistami: prof. Cezarym Kowalewskim i dr. Marcinem Malką.

W najbliższym czasie znane będą szczegóły dotyczące dystrybucji bezpłatnych opatrunków Mepilex.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas