Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Andrzej Zając

16.06.2009
Autor: Magdalena Gajda. Fot.: Robert Szaj

Kolarska pasja

"Nie jest sztuką wygrywać, kiedy jest się silnym, ale wtedy, gdy pokonuje się ograniczenia i przezwycięża ból."

Urodził się w 1956 r. w Lipowej. Z zawodu jest mechanikiem kolejnictwa, ale jego największa pasja to kolarstwo. Pierwsze sukcesy odniósł na początku lat 70. Dwukrotnie wystartował w Tour de Pologne ścigając się m.in. z Ryszardem Szurkowskim i Stanisławem Szozdą. Jego karierę przerwał w 1980 r. wypadek, w którym stracił oko. Przepisy nie pozwalały wtedy na powrót do czynnego kolarstwa. Ukończył więc kurs instruktorski, aby pracować z młodzieżą - najpierw w klubie LKS Ziemia Opolska, potem w powołanym z jego inicjatywy - LKS Chio w Nysie.

Wyszkolił ok. 150 zawodników - w tym czterech medalistów Mistrzostw Polski oraz reprezentantów kraju - włącznie z Jackiem Morajko, obecnym olimpijczykiem. Wiosną 2006 r. znowu wystartował jako zawodnik - tym razem w tandemie, odnosząc sukcesy w Polsce i za granicą. Nadal jednak kolarską pasję przekazuje młodszym pokoleniom. Jest instruktorem w klubie "Cross" w Opolu, prowadzi społecznie szkółkę kolarską, organizuje w szkołach zawody sportowe.

Na zdjęciu: Andrzej Zając na tandemie. Fot.: Robert Szaj
Na zdjęciu: Andrzej Zając na tandemie. Fot.: Robert Szaj

OSTATNIE OSIĄGNIĘCIA - w 2008 r. podczas paraolimpiady w Pekinie zdobył złoty medal w kolarstwie tandemowym (z pilotem Dariuszem Flakiem), tytuł Mistrza Polski na czas (z partnerem z tandemu) i srebrny medal - ze startu wspólnego, Puchar Europy na Krecie oraz wygrał wyścigi w Belgii i Hiszpanii; w 2007 r. podczas Mistrzostw Polski wywalczył medale: srebrny i brązowy, w Pucharze Europy - III miejsce, w Mistrzostwach Ameryki Południowej (Kolumbia) - brązowy medal.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas