Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie konkurs na wygląd nowej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Przewidziano nagrodę

02.02.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, grafika: Angela Greniuk
Awers naszej propozycji legitymacji osoby niepełnosprawnej. Błękitna, z niebieskim znaczkiem aktywnej osoby na wózku, miejsca nam.in.: imię, nazwisko, zdjęcie

Do marca 2017 r. określone zostaną zasady i tryb wydawania nowych legitymacji osób z niepełnosprawnością. Sam ich wygląd rozstrzygnie konkurs, w którym każdy będzie mógł wziąć udział. Przewidziana jest nagroda. Dowiedzieliśmy się też, czy trzeba będzie wymieniać stare legitymacje i na nowo się orzekać.

Na dziś wiadomo, że nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością otrzymają formę plastikowych kart i będą obowiązywały od 1 sierpnia 2017 r. Ich wzór i sposób zabezpieczenia przed fałszerstwem będą konsultowane.

Postulaty wzięte pod uwagę

Przypomnijmy, że pod koniec lutego na naszym portalu opublikowaliśmy postulat, by przy okazji zmian zasad wydawania legitymacji osobom z niepełnosprawnością zmienić także wygląd tych dokumentów (na zdjęciu nasza propozycja). Artykuł „Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol” wywołał lawinę komentarzy. Z tekstem, w którym zaprezentowaliśmy projekt nowej legitymacji, w ciągu ledwie tygodnia zapoznały się tysiące osób.

„Przy opracowaniu wzoru blankietów legitymacji wzięte zostaną pod uwagę postulaty zgłaszane przez różne środowiska osób niepełnosprawnych, w tym również dotyczące określenia rodzaju dokumentu w języku innym niż polski oraz jego formy i wzoru, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb wynikających z charakteru dysfunkcji osób niepełnosprawnych – czytamy w informacji otrzymanej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Przewiduje się ogłoszenie konkursu na opracowanie projektu szaty graficznej legitymacji osoby niepełnosprawnej.”

Czy stare legitymacje będą obowiązywać?

W związku z wieloma docierającymi do nas pytaniami Czytelników i pracowników samorządów, zapytaliśmy także o to, czy dotychczasowe legitymacje stracą ważność.

W odpowiedzi podkreślono, że znowelizowana Ustawa o rehabilitacji „nie określa kwestii ważności dotychczas wydawanych legitymacji, a zatem można przyjąć, iż nie tracą one swojej ważności.”

Czy aby uzyskać nową legitymację, trzeba się będzie ponownie orzekać?

„Przedmiotowa ustawa nie przewiduje zarówno wymiany dokumentów, jak też konieczności ponownego orzekania się celem uzyskania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wg nowych wzorów” – czytamy w odpowiedzi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ogłoszono konkurs
    Irmina
    29.04.2017, 16:23
    https://www.mpips.gov.pl/download/gfx/mpips/pl/defaultopisy/10142/1/1/Dziennik %20Urzedowy%20MRPiPS%20poz.%20%2015_2017.pdf
    odpowiedz na komentarz
  • karta ON
    Ryszard Targanski
    12.02.2017, 14:07
    Czy wielkość karty osoby niepełnospawnej będzie dopasowana do wielkości np. karty kredytowej, żeby można było trzymać ją w portfeluj? Czy materiał uniemożliwi jej szybkie zniszczenie?
    odpowiedz na komentarz
  • Karta Europejska
    Ewa
    04.02.2017, 23:39
    Karta powinna być taka jak w Europie,by móc ją okazać w razie potrzeby zniżki i by nikt nie zastanawiał się co to jest.Kolejne wakacje bez zniżek.
    odpowiedz na komentarz
  • Większa czcionka
    Barbara Zduniak
    03.02.2017, 19:41
    Powinny być większa czcionką wpisane symbole niepełnosprawności w legitymacji.
    odpowiedz na komentarz
  • Ruszcie temat szybciej, szkoda czasu na dyskusje!
    Kaszëba
    03.02.2017, 14:51
    Konkurs - kolejne zmarnowane pieniadze i czas! Każdemu, kto podróżuje poza RP te legitymacje potrzebne są tu i teraz! I mam tylko nadzieję, że ktoś zadba o odpowiedni tekst w jezykach innych niż polskie (min, angielskim). "Person with disability card" to ponglisz, a nie angielski!
    odpowiedz na komentarz
  • musi się różnić od karty parkingowej
    Maria
    03.02.2017, 14:24
    Powyższy wzór legitymacji przypomina kartę parkingową, czy nie będzie z nią mylona?
    odpowiedz na komentarz
  • trzeba wymieniać!
    Maria
    03.02.2017, 13:14
    Stare legitymacje to kawałek kartonika, który szybko się niszczy, tak więc każdy będzie chciał wymienić ten dokument na nową. Czy wymieniając starą legitymacje na nową trzeba za nią zapłacić płacić, tak jak za duplikat - o odpłatności za duplikat mówią nowe przepisy. Legitymacja ma być wystawiana na podstawie ostatniego orzeczenia, czyli jeśli ktoś miał wydane orzeczenie o znacznym stopniu na stałe, a obecnie dostał - do karty parkingowej - umiarkowany stopień, to legitymacja będzie potwierdzała umiarkowany stopień? I tym samym co innego będzie w jednym z orzeczeń, a co innego w legitymacji?
    odpowiedz na komentarz
  • Beata
    mama
    03.02.2017, 12:21
    Posiadam orzeczenie Komisji do Spraw Niepełnosprawności i Zatrudnienia od 16 rż i tam nie ma żadnego symbolu . Dzwoniłam do ZUS i żebym miała ten symbol muszę przejść przez komisją ZUS ale nie chcę tego robić bo mam obawy, ze mnie uzdrowią. W związku z tym, nie otrzymam legitymacji? Wcześniej ją miałam bez symbolu.
    odpowiedz na komentarz
  • Będzie nowe
    Rafi
    03.02.2017, 11:39
    1 sierpnia o godzinie "W" sprawię, by moja legitymacja stała się bezuzżyteczna, tę godzinę "W" sam ustalę. Chętnie wymienię zużytą płachtę na plastikową legitymację.
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja osób niepełnosprawnych
    Ryszard Kwiatkowski
    03.02.2017, 02:42
    Nazywam się Ryszard . Moje orzeczenie o stopniu znacznym jest ważne od 1978 roku wydane przez komisję okręgową i nie może stracić ważność i mam pytanie czy ja mogę dostać nową legitymację?
    odpowiedz na komentarz
  • Karta europejska
    Jurek Jacek
    02.02.2017, 22:33
    Mamy "swoich" niepełnosprawnych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Niektórzy nawet prężyli się na tej witrynie uzasadniając swój byt i konieczność "dla dobra" - kogo? Mówiono o karcie europejskiej - bo jeszcze jesteśmy w Unii i poruszamy się po niej dostrzegając pozytywy dla osób niepełnosprawnych i ucząc się normalnych zachowań w obiektach nie że "dostosowanych dla nas" ale dostępnych i przemyślanych od początku. Po co kolejna Polska karta, a może i burmistrzowie zechcą mieć powiatowe, gminne, dzielnicowe bo każde miejsce jest inne. Zapewne nie obędzie się bez dodatkowych badań, urzędniczych "schodów". Zróbmy coś raz ,a dobrze. Co na to nasi europejscy posłowie. Panie Plura co słychać o Nas w Europie i co Pan przekazuje naszym polskim parlamentarystom?
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja
    Stanisław J.
    02.02.2017, 19:48
    Wygląd jest ważny, ale treść też jest istotna. Już wspominałem na łamach Integracji o niektórych miastach w kraju co uzasadniają ulgę w przejazdach zaświadczeniem lekarskim mówiącym o niepełnosprawności układu ruchu kończyn dolnych. W dobie oszczędności zapewne w ślad pójdą inne miasta. Może tak jakieś oznaczenie, zapis w legitymacji, aby nie nosić dodatkowych zaświadczeń lekarskich, kolejki i tak sa spore do lekarzy.
    odpowiedz na komentarz
  • Czy Polaków stać na kosmetyczne zmiany?
    gg
    02.02.2017, 12:33
    SKORO............................................ „Przedmiotowa ustawa nie przewiduje zarówno wymiany dokumentów, jak też konieczności ponownego orzekania się celem uzyskania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wg nowych wzorów”....................................................... TO PO CO TA ZMIANA?!? A raczej kto ma tym razem na tym zarobić? Bo raczej ta "nowa" legitymacja niepełnosprawnym nie pomoże w codzienności. W kraju starczy legitymacja ZUS np., a za granicą ten dokument i tak jest nie ważny.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas