Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

7 kroków do pracy. Nie tylko w dużym mieście

02.02.2017
Autor: Angela Greniuk, konsultacja merytoryczna Łukasz Bednarski, ekspert Integracji, fot. sxc.hu
lornetka, przez którą mężczyzna widzi pieniądze

Wbrew pozorom, szybkie znalezienie pracy jest możliwe. Oto 7 przydatnych wskazówek, które zwiększą szanse na znalezienie zatrudnienia przez osoby mieszkające zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach.

Osoba z niepełnosprawnością może znaleźć pracę nawet w jeden dzień. Tak jak Łukasz Bednarski, dziś doradca zawodowy Centrum Integracja w Warszawie, który na początku swojej kariery zawodowej znalazł ogłoszenie o pracę w infolinii. Zadzwonił pod wskazany numer. Zaproszono go na rozmowę już następnego dnia. Dostał tę pracę.

- Na początek warto przecież od czegoś zacząć, by w CV nie było pustki, na którą pracodawcy patrzą sceptycznie – mówi Łukasz.

Oczywiście, nie każdy podejmie każdy rodzaj pracy. Zależy to od szeregu czynników: tego, kto jej szuka, rodzaju niepełnosprawności, wykształcenia, kwalifikacji czy miejsca zamieszkania.

Każdemu przedstawiamy kilka propozycji doradcy zawodowego, Łukasza Bednarskiego, gdzie warto szukać pracy.

wiezowiec

Gdy mieszkasz w dużym mieście

Nie ma się co oszukiwać – znalezienie pracy w większym mieście, gdzie rynek pracy także jest większy, jest łatwiejsze. Jak to zrobić i gdzie jej szukać?

  1. Internet, w tym Facebook. Sprawdź ogłoszenia o pracę na lokalnych stronach internetowych i w większych serwisach rekrutacyjnych (np. www.infopraca.pl), w tym skierowanych do osób z niepełnosprawnością (www.sprawniwpracy.pl). Szukaj pracy wykorzystując media społecznościowe – dołącz do grup „poszukiwaczy pracy” na Facebooku.
  2. Prasa. Przejrzyj ogłoszenia w prasie lokalnej – mimo postępu technologicznego, drukowane gazety wciąż cieszą się zainteresowaniem firm szukających pracowników.
  3. „Ekologiczne szukanie pracy”. Przeznaczone dla osób, które pilnie potrzebują pieniędzy. Zatrudnij się nawet w „najsłabszej” pracy, niech to będzie choćby telemarketing, a w tzw. międzyczasie szukaj innej posady. Chodzi o to, że jeśli chcesz znaleźć poważniejszą pracę – nie jest dobrze mieć w CV pustkę przez pewien czas. Działa to na niekorzyść kandydata.
  4. Ćwiczenie. Wyślij przez siedem dni swoje CV do kilkunastu miejsc pracy. W pierwszej kolejności do firm, które Cię interesują, o których może marzysz. Następnie do miejsc, o których możesz powiedzieć „w zasadzie mogę tam pracować”. W ostatniej kolejności wybierz firmy, gdzie w ostateczności możesz się zatrudnić.
  5. Wizyta osobista. Jeśli szczególnie zależy Ci na pracy w jakimś miejscu – sprawdź dostępność budynku (jeśli potrzebujesz), pojedź tam osobiście i zostaw swoje CV (pamiętaj, by ewentualnie zaznaczyć możliwość pracy zdalnej!).
  6. Korporacje. Zgłoś się do jednej z korporacji, które swoje siedziby mają w największych miastach, i zacznij pracę od najniższych szczebli, jak np. sekretariat. Wejdziesz wtedy w struktury konkretnej dużej firmy i w ramach rekrutacji wewnętrznej możesz z czasem awansować.
  7. Kontakty. Stwórz sieć kontaktów, czyli poproś 5 znajomych o to, by w Twoim imieniu zapytali następnych 5 swoich znajomych, czy ktoś z nich słyszał o jakiejś pracy. Tym sposobem zwiększysz swoje szanse na znalezienie etatu.

samochód jedzie po ulicy na wsi

Gdy mieszkasz w mniejszej miejscowości

Tu także nie ma co ukrywać – znalezienie pracy w mniejszej miejscowości jest trudniejsze nie tylko dla osób z niepełnosprawnością. Są jednak i na to sposoby.

  1. Urząd Pracy. To miejsce, do którego trzeba skierować pierwsze kroki. Być może zarejestrują Cię od ręki i od razu pokażą oferty pracy? Jeśli tak się nie stanie i musisz poczekać na inny termin – wykorzystaj okazję i przejrzyj tablicę ogłoszeń. Warto także zapytać o płatny staż z Urzędu Pracy. Jeśli uda się go zdobyć, postaraj się pokazać na nim z jak najlepszej strony. To często prosta droga do propozycji stałej pracy.
  2. Internet i media społecznościowe. Zarejestruj się na lokalnych i regionalnych portalach związanych z pracą, przejrzyj ogłoszenia na stronie powiatu i gminy. Zajrzyj do serwisów rekrutacyjnych skierowanych do osób z niepełnosprawnością (www.sprawniwpracy.pl). Do poszukiwań zawodu wykorzystaj również media społecznościowe – dołącz do grup „poszukiwaczy pracy” na Facebooku.
  3. Prasa lokalna. Przejrzyj oferty w lokalnych gazetach – być może w Twoim mieście działa np. infolinia lub innego rodzaju praca, o której nic nie wiesz?
  4. Poczta pantoflowa. Odnów kontakty ze znajomymi – to żaden wstyd, że szuka się pracy „po znajomości”. Według wielu badań, właśnie ten sposób jest najskuteczniejszy. Poproś 5 znajomych o to, by w Twoim imieniu zapytali swoich 5 znajomych, czy ktoś z nich słyszał o jakiejś pracy. Jeśli masz znajomych na wyższych stanowiskach, odezwij się do nich i zapytaj czy kogoś w ich firmach nie potrzebują. Jeśli nie będzie nic od zaraz, to zostaniesz w pamięci jako osoba, która szuka pracy.
  5. Targi Pracy. Dowiedz się o Targach Pracy lub o podobnych wydarzeniach w Twoim regionie. Udaj się na nie i zostaw swoje CV w wybranych stoiskach.
  6. Pokaż się! Wysyłaj swoje CV do przedsiębiorców z miasteczka i okolic. Podkreślaj informacje o korzyściach dla pracodawcy, który przyjmie do pracy osobę z niepełnosprawnością. Koniecznie napisz o tym, że PFRON może opłacić część wynagrodzenia. To duża zaleta dla firm!
  7. Praca zdalna. Szukaj na ogólnopolskich stronach internetowych (np. www.infopraca.pl, www.sprawniwpracy.pl) pracy zdalnej. Pamiętaj, żeby szukać porządnych firm – sprawdź je dokładnie w internecie. W przypadku pracy chałupniczej przeczytaj, jak nie dać się nabrać. Jeśli praca ma być wykonywana na odległość przez komputer, zadbaj o podstawowy wymóg – bardzo dobre łącze internetowe.

- Najważniejsze jest bycie otwartym i gotowym na szybkie pójście do pracy, nawet z dnia na dzień, na zasadzie: znajduję interesujące mnie ogłoszenie i od razu dzwonię – mówi Łukasz Bednarski. – A gdy zaproponują mi spotkanie nawet tego samego lub następnego dnia, to jestem gotowy, by przyjechać.


Jaka jest Twoim zdaniem najskuteczniejsza metoda szukania pracy? A może znasz inne, niż przedstawione w artykule, sposoby na znalezienie pracy – napisz o tym w komentarzu poniżej, pomóż innym!


Partnerzy „Akcji: Praca”

Przejdź do strony sprawniwpracy.pl przejdź do strony infopraca.pl

Komentarz

  • Za kogo Integracja nas ma?
    Alina
    02.02.2017, 18:08
    Z całym szacunkiem dla nas niepełnosprawnych, ale traktujecie nas jak debili, tak jakbyśmy urodzili się wczoraj i nie wiedzieli gdzie szukać pracy. Pracy jest sporo, problem w tym że firmy szukają sprawnych niepełnosprawnych i o tym cisza jak makiem zasiał.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas