Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozdają komputery z dostępem do internetu!

08.07.2009
Autor: Tomasz Przybyszewski. Fot.: Tomasz Przybyszewski, Benis Arapovic, Jyn Meyer, www.sxc.hu
Źródło: inf. własna

Jak dostać za darmo komputer z dostępem do internetu na osiem lat? Wystarczy zostać zakwalifikowanym do jednego z projektów uruchamianych w ramach Działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) na lata 2007-2013. Za unijne pieniądze ponad 100 tys. polskich gospodarstw domowych zostanie podłączonych do internetu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Działanie 8.3 POIG ma nazwę "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion". Wykluczenie cyfrowe to brak umiejętności swobodnego posługiwania się komputerami i poruszania się w internecie. Truizmem jest stwierdzenie, że światowa sieć komputerowa zmieniła świat. Wielu ludziom trudno dziś wyobrazić sobie życie bez internetu. Niestety, z różnych przyczyn, nie wszyscy nadążają za postępem. Wydaje się, że w Polsce główną przyczyną jest brak pieniędzy. Tymczasem od wykluczenia cyfrowego wiedzie prosta droga do wykluczenia ze społeczeństwa.

Na zdjęciu: Włodzimierz Marciński. Fot.: Tomasz Przybyszewski
Na zdjęciu: Włodzimierz Marciński. Fot.: Tomasz Przybyszewski

- Umiejętność korzystania z technologii komunikacyjnych jest dziś swoistym być albo nie być – uważa Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA. – Internet to kopalnia wiedzy, oblicze cywilizacyjne, jeśli ktoś nie będzie z tego korzystał, to będzie relatywnie tracił.

Komputer na osiem lat
Włodzimierz Marciński 6 lipca 2009 r. otworzył w Warszawie konferencję poświęconą projektom z Działania 8.3. Głównym założeniem Działania jest dostarczenie internetu osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym. O pieniądze na ten cel wnioskować mogą gminy (jedna lub kilka w jednym projekcie), także w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi. Z tych środków kupują sprzęt komputerowy i opłacają dostęp do internetu. Komu? Zgodnie z założeniami Działania 8.3 komputer i dostęp do internetu sfinansowany mogą mieć: gospodarstwa domowe o niskich dochodach, dzieci i młodzież ucząca się, pochodząca z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, rodziny zastępcze, podległe samorządowi jednostki, jak biblioteki, szkoły, domy pomocy społecznej oraz, co najważniejsze, osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym (niezależnie od dochodów). Wyboru osób, które znajdą się w projekcie, dokonuje gmina. Promowani są oczywiście ci, którzy nie mieli wcześniej komputera i internetu.

Pieniądze z projektu starczyć mają na zapewnienie określonej w nim przez gminę liczbie gospodarstw domowych (od 30 wzwyż) podłączenia do internetu nawet na osiem lat. Sfinansować można więc m.in.: zakup komputera i oprogramowania (łącznie z koniecznym dla konkretnej osoby z niepełnosprawnością dostosowaniem), dostęp do internetu, szkolenia z obsługi sprzętu i korzystania z sieci, ubezpieczenie i serwisowanie komputera i jego ewentualne późniejsze unowocześnienie. Cały sprzęt jest jedynie udostępniany. Formalnie pozostaje własnością gminy.

Kabel do internetu. Fot.: Benis Arapovic/www.sxc.hu

Pierwszy okres, nawet do trzech lat, finansowany jest z funduszy unijnych (przy 15-procentowym udziale własnym gminy). To najdroższy etap, związany m.in. z zakupem komputerów i oprogramowania. Za utrzymywanie sprzętu przez kolejne pięć lat płaci gmina. Nie musi to być dla niej wielkie obciążenie. W Halinowie, jednej z gmin realizujących projekt, rocznie będzie to ok. 25 tys. zł.

Współczesne piętno
Podczas konferencji swoje projekty, podejmowane w ramach Działania 8.3, prezentowało pięć gmin. Nie wszędzie objęto wsparciem osoby z niepełnosprawnością. Tak jak w podkarpackiej gminie Ropczyce, gdzie skupiono się na dzieciach. Za ponad 485 tys. zł w komputery z internetem wyposażonych będzie 40 uczniów z ubogich środowisk, zagrożonych patologią społeczną. Jednym z kryteriów były także dobre wyniki w nauce. Na młodych skupiono się także w podwarszawskim Halinowie. Zauważono, że brak internetu jest współczesnym piętnem. Dzieci, które go nie mają, są często przez rówieśników postrzegane jako gorsze. W projekcie za 2,5 mln zł kupiony będzie sprzęt dla ok. 200 rodzin. Nie zapominają jednak także o osobach z niepełnosprawnością.

- Uważam, że włączenie osób niepełnosprawnych w ten projekt jest niezwykle ważne, bo często również należą do osób wykluczonych cyfrowo – mówiła Jolanta Damasiewicz, burmistrz Halinowa. –W gminie nie mamy bazy osób niepełnosprawnych, bo nie wydajemy orzeczeń o niepełnosprawności. Natomiast, gdy zaczęliśmy rekrutować osoby do tego projektu, okazało się, że tych orzeczeń o niepełnosprawności jest wbrew pozorom bardzo dużo. Wielu jest rencistów na terenach wiejskich. Dużo dzieci, z racji różnych schorzeń, też ma orzeczenia o niepełnosprawności.

Dziecko przy komputerze. Fot.: Jyn Meyer/www.sxc.hu

Pani burmistrz nie ukrywa, że w rekrutacji do projektu osób z niepełnosprawnością bardzo pomogło lokalne Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kubuś". Podobnie było w śląskiej gminie Świerklany. Tam w ocenie zgłoszeń od osób z niepełnosprawnością pomagało miejscowe Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Inwalidów i ich Opiekunów "Sonio". Komputerów będzie w sumie 50, zaczną je instalować jeszcze w lipcu. Wójt Świerklan Stanisław Gembalczyk opowiadał, że ludzie nie mogli uwierzyć, że to za darmo. Pytali, co muszą zrobić w zamian. Tymczasem jedyne, czego mogą się spodziewać, to kontrola stanu sprzętu. Gdy będzie z nim coś nie tak, może być nawet odebrany i przekazany innej osobie. Wójt jest jednak pewien, że projekt się powiedzie i uda się ludziom zaszczepić nową technologię na całe życie.

- Myślę, że jak im się da komputery, nauczy się na nich pracować, to oni sobie potem, po zakończeniu projektu, kupią następne – mówił. Potrafią je już wtedy obsługiwać, także dlatego, że będą solidnie przeszkoleni. Aż 10 proc. pieniędzy projektu można wydać na szkolenia. Tego typu nauka cieszy się zaś ogromnym powodzeniem. W Grodzisku Mazowieckim, gdzie również realizują projekt z Działania 8.3, na organizowane wcześniej tego typu kursy, ludzie walili drzwiami i oknami. Dlatego tam zapewniają aż 80 godzin szkoleń. Za 1,34 mln zł komputery i internet otrzyma 100 gospodarstw domowych, z czego 10 stanowisk komputerowych przeznaczonych jest dla osób z niepełnosprawnością. Z kolei w gminie Przemków na Dolnym Śląsku osoby z niepełnosprawnością znajdują się w 1/4 spośród 100 gospodarstw domowych, które otrzymają komputery z internetem. Jednym z głównych założeń realizowanego tam projektu jest wzrost poczucia własnej wartości wśród osób defaworyzowanych społecznie.

- Chodzi o to, żeby również tym osobom dać większe szanse cywilizacyjne, rozwojowe – podkreślał Włodzimierz Marciński. – Tę technologię traktujemy jako technologię przyszłościową, otwierającą nowe kierunki aktywności życiowej. Osoby niepełnosprawne mogą tutaj znaleźć całkowicie nowe możliwości. Chociażby świadczenia pracy, ale i swojego rozwoju. To są osoby, które często mają mniejszą mobilność, tymczasem internet sprowadza świat do miejsca, w którym się jest.

364 mln euro do wydania
Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają dostęp do komputerów i internetu także dzięki specjalistycznemu sprzętowi i oprogramowaniu, o którym mówiła podczas konferencji Małgorzata Piątkowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska podkreślał zaś, że digitalizacja obejmuje całość życia społecznego. Internet to dziś miejsce zdobywania informacji, nauki, rozrywki, spotkań z innymi. Także pracy, o czym wspominał Rafał Hubczyk z firmy DGA, która zajmuje się jej internetowym wydaniem – telepracą. - Komputer nie jest już nowinką, jest już zwykłym narzędziem pracy. Internet też – mówił.

Wtórował mu Tomasz Prokopowicz, zastępca dyrektora Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, instytucji współodpowiedzialnej za Działanie 8.3. - Internet jest dziś czymś tak powszechnym, że brak umiejętności lub możliwości korzystania z niego powoduje, iż człowiek sam w sobie czuje się gorszy, gdy nie ma możliwości pełnego korzystania z wiedzy, która jest dostępna i która mogłaby mu służyć – stwierdził.

Globus i myszka komputerowa. Fot.: www.sxc.hu

Działanie 8.3 ma za zadanie włączyć do tego nowoczesnego świata osoby, które samodzielnie miałyby na to małe szanse. Do wydania jest ponad 364 mln euro. Do tej pory wpłynęły zaledwie 72 projekty. Pozytywną weryfikację ma szansę przejść nieco ponad 60 z nich.

- To nie jest dużo, biorąc pod uwagę to, że w Polsce jest 2,5 tys. samorządów – przyznaje Tomasz Prokopowicz. – Widzimy coraz większe zainteresowanie tym działaniem. Mamy informacje o dużych projektach, które mają zostać złożone, na 2-3 tysiące stanowisk komputerowych. Do złożenia takiego wniosku szykuje się konsorcjum 70 samorządów z Wielkopolski. Liczymy na to, że projektów będzie dużo więcej.

Kolejny nabór wniosków zaczyna się 13 lipca, a kończy 11 września. Warto więc spytać w swojej gminie o to, czy składa ona wniosek do Działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jeśli nie, można przedstawić jego założenia lokalnej organizacji pracującej na rzecz osób z niepełnosprawnością, może jej uda się namówić samorządowców do działania. Warto samemu zadbać o to, by być w jednym ze 100 tys. polskich gospodarstw domowych z darmowym komputerem i dostępem do internetu.

Więcej informacji na stronach: www.wwpe.gov.pl, www.poig.gov.pl, www.mswia.gov.pl, www.mrr.gov.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • czyja to własność
  Biedny ale nie ciemny
  18.11.2014, 13:32
  Dostałem komputer z gminy z projektu unijnego, i wiem że na czas projektu jest on własnością gminy, a co po zakończeniu projektu ? czyją będzie własnością ? I czy gmina ma prawo zabrać wszystkie płyty instalacyjne ,pomimo że wyraźnie pisze że te płyty otrzymałem ja razem ze sprzętem? I skoro gmina jest właścicielem to kto ma kupować np: tusz do drukarki, papier, itd. I jeszcze jedno ,czy po zakończeniu projektu muszę oddać cały ten sprzęt do gminy, czy przechodzi na moją własność ? I najważniejsze Czy gmina ma prawo do INWIGILACJI mnie poprzez ten komputer za pomocą zdalnego dostępu ?- bo w naszej gminie tak właśnie jest !!!
  odpowiedz na komentarz
 • CZY DAWNO BYŁEŚ NA CHILURGI
  ODYSEUSZ
  10.08.2009, 16:34
  JESTEM PRZECIW TO KASA WYWALONA W BŁOTO DZISIAJ JAK KOMU TRZEBA KOMPA TO KUPI ZA GROSZE LUB MA W TELEFONI ZNOWU ROBIĄ AFERE LEPIEJ KUPIĆ ZATE KASE SZPITALOM PRZYRZĄDY DO RECHABILITRACJI
  odpowiedz na komentarz
 • natalia
  natalia baran
  09.08.2009, 21:47
  skad wziasc taki wniosek na darmowy komputer?i pszedewszystkim kto je daje?
  odpowiedz na komentarz
 • wniosek do UM Gdyni/Wydz.Pozyskiwania środkó unijnych/Pełnomocnik Prezydenta d/s ON
  Grazyna
  09.08.2009, 16:31
  Proponuję coś takiego: Prosimy gminę Gdynia o złożenie wniosku do Działania 8.3 PO Innowacyjna Gospodarka "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion" Zarówno my, niżej podpisani jak i wiele innych ON jesteśmy bardzo zainteresowani darmowym dotępem do internetu, komputerami. Nie chcemy by wykluczenie cyfrowe wiodło ON do wykluczenia ze społeczeństwa. Tu będą podpisy chętnych. Spotkajmy się np.11.08.2009 w godz.9-10 w UM na parterze.Ja przygotuje pismo, my podpiszemy i złożymy. Moze ktoś z Gdyni ma inny pomysł?
  odpowiedz na komentarz
 • komputer na 8 lat za darmo
  Maria
  05.08.2009, 22:23
  Pytałam w urzędzie gminy o możliwość skorzystania z tej oferty. Powiedziano mi, że w tym roku gmina nie będzie brała udziału w tym programie, bo napisali już jeden wniosek z innego programu i teraz czekają na wynik. Myślę że nie ma tu sprzeczności. Czy ktoś może mi poradzić, jak można zmotywować urząd do tego, aby zdecydował się przystąpić do w/w programu?
  odpowiedz na komentarz
 • Komp za darmo
  Łukasz
  05.08.2009, 08:42
  Kanał jak zwykle dużo się gada mało robi.Ja od stycznia czekam na głupie dofinansowanie do kompa i pewnie nie dostanę go w tym roku.A nie mam 2 podudzi...Może nie nadaję się bo mam dwadzieścia parę lat,nie wiem ale w dąbrowskim PFRON-ie jak zwykle nic się nie dzieje poza zmniejszeniem górnej granicy dofinansowania z 2000zł do 1600zł
  odpowiedz na komentarz
 • Komputery za darmo w Warszawie
  Bożena
  04.08.2009, 18:41
  Chciałabym wiedzieć, skąd wziąć wniosek i gdzie go złożyć. Szukałam wiadomości na podanych linkach, ale tam nie ma nic konkretnego. Na stronach miasta i dzielnic też nic nie ma. Znalazłam tylko informacje ogólne o programie. Tak jak gdyby ten program dopiero miał być wdrażany, a nie działał już dawno. Proszę zamieście jakieś konkretne informacje.
  odpowiedz na komentarz
 • komputery w trojmiescie
  dorota z gdanska
  27.07.2009, 12:02
  potwierdazm info innych internautow ze miasto gdynia nie jest zinteresowane napisaniem projektu dla niepelnosprawnych a czesto i bezrobotnych mieszkancow. wg urzedniokow ds niepelnosprawych dzialanie 8.3 jest skierowane tylko do regionow- gmin-powiatow- miasteczek z ubogich wiejskich terenow (trojmiasto nie ma szans bo srenia dochodow jest wyskoka) oraz dotyczy tylko zainstalowania laczy komputerowych a komputer trzeba miec wlasny!!!! czy to prawda? prosimy o wiecej szczegolow nt tego projektu.moze to pfron i integracja powinny zajmowac sie tym problemem a nie leniwi urzednicy samorzadowi!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • sauron
  24.07.2009, 22:20
  ,,czlowiek jest tyle wart ile moze dac drugiemu,,umozliwic wszystkim niepelnosprawnym -bez...
  odpowiedz na komentarz
 • komputery za darmo!???
  bepelnosprawna bezrobotna
  24.07.2009, 15:14
  obawiam sie ze otrzymaja je nie ci ktorzy maja niskie dochody,sa bezrobotni bes zadnych dochodow a le ci ktorzy maja znajomych urzednikow w gminie. komutery za darmo powinny dotrzec dotych ktorych nie stac na ich kupienie!!! ktyterium dochodowe w rodzinie powinno byc podstawowe!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • komputer za darmo
  niepelnosprawna lat 50+ bezrobotna bez zasilku
  24.07.2009, 15:00
  prosze podac gdzie nalezy skladac wnioski i w jakiej formie poniwarz w urzedzie miasta gdynia nic na ten temat nie wiedza nawet w ref ds niepelnosprawnych i ciekawe wg jakich kryteriow urzednicy beda komputery rozdzielac? czy znow bedzie kolesiostwo!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • komputer za darmo
  niepelnosprawna lat 50+ bezrobotna bez zasilku
  24.07.2009, 15:00
  odpowiedz na komentarz
 • komputer dla niepelnosprawnego w gdyni
  niepelnosprawny bezrobotny
  24.07.2009, 14:50
  pytalem o mozliwosc otrzymania komputera na 8 lat z urzedu miasta gdzni. jestem osoba niepelnosprawna z umiarkowanym stponiem niepelnosprawnosci. moja 2 osobowa rodzina ma dochod brutto 1510 zl. powiedziano miw ref ds niepelnosprawnych i w ydz, ds pozyskiwania srodkow unijnych ze to dzialanie nie bedzie prowadzone w gdyni gdyz do tej pory nikt niezglaszal sie z takim zapotrebowaniem ze strony niepelnosprawnych!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • hej
  24.07.2009, 10:54
  Mnie również bardzo podoba się ten pomysł/ Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na pytanie w jakim miejscu w mieście należy dowiadywać się w tej sprawie. Czy będzie to PCPR czy może w Urzędzie Miasta???? Będę wdzieczna za odpowiedz.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowy świat.
  Niutkowski
  24.07.2009, 08:51
  Aby raz adekwatne postanowienie, popieram i osobiście jestem bardzo zadowolony.
  odpowiedz na komentarz
 • przeciwdziałanie wykluczeniom niepełnosprawnych
  Jolanta Rawicka
  23.07.2009, 12:44
  pomysł znakomity!WIDZĘ W TYM WIELKĄ SZANSĘ NA UMOŻLIWIENI NIEPEŁNOSPRAWNYM NAUKI JĘZYKÓW ON-LINE.Prowadzę od 17 lat szkołę angielskiego, u nas są aktywne zajęcia nauki mówienia po ang.prowadzone stacjonarnie przez "native speakers". Nic nie stałoby na przeszkodzie abyśmy zorganizowali kursy on-line dla niepełnosprawnych, mających trudności z poruszaniem się.KROK MILOWY W POKONYWANIU BARIER I DOSTĘPIE DO USŁUG DO TEJ PORY NIEOSIĄGALNYCH DLA POKRZYWDZONYCH PRZEZ LOS.Z własnego pokoju mogliby czynnie uczestniczyć w zajęciach korzystając z dostarczonego im sprzętu i internetu(w ramach Działania 8.3).Odpowiedzcie czy byliby ludzie zainteresowani takim pomysłem.Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • CHORY
  em-bary9
  15.07.2009, 12:37
  ciekawe do kogo sie zglosic i jakie bedom naprawde warunki przyznania czy chorzy tez
  odpowiedz na komentarz
 • witam
  modlisia
  14.07.2009, 16:12
  to zbyt piękne by było prawdziwe, pewnie jak zwykle tylko na obietnicach się skończy, ponadto ciekawa jestem kto tak naprawdę znajdzie się na tych listach "potrzebujących". Niestety w Polsce tak jest"jak umiesz liczyć licz na siebie", może zamiast o komputerach czas pomyśleć o jakiś konkretnych podwyżkach dla niepełnosprawnych oraz ich nie pracujących matek lub opiekunów.... pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • opłata za internet
  amelka -1
  13.07.2009, 20:20
  Posiadam laptopa [wprawdzie używany ale składałem na niego przez 2 lata] a ostatnio dostałem od siostrzeńca ,używany w dobrym stanie komputer. Chodzi mi o to czy mógłbym dostać niepłatny internet,bo dla mnie nawet 50 zł/mies. to dużo. Jestem niepełnosprawny ruchowo,nie opuszczam mieszkania i mam 61 lat.
  odpowiedz na komentarz
 • Rozdają komputery z dost.do internetu.
  Janusz Krent- ekonomista, organizator,informatyk
  10.07.2009, 10:39
  Jest to nadzwyczaj ważna sprawa, nie tylko w kwestii wciągnięcia polskich rodzin w arkana internetu i tym sposobem umożliwienia im dostępu do nieograniczonej wiedzy i rozwoju. Drugim takim działaniem , które mogłoby być uruchomione to czynne uczestnictwo w życiu społecznym, ekonomicznym i politycznym. Jak ja sobie to wyobrażam ? Przede wszystkim to należałoby zwiekszyć liczebność tych rodzin. Oprócz rodzin najuboższych oraz osób niepełnosprawnych /czego dotyczy niniejszy projekt/ nalezałoby umozliwić innym rodzinom, które stać na kupno komputera i są zainteresowane uczestnictwem w tym projekcie. Rozszerzając zakres działania projektu uzyskalibyśmy pokaźną zróżnicowaną grupę osób, która z powodzeniem mogłaby spełniać funkcję opiniotwórczą w różnych obszarach naszego życia. Z czasem / po kilku latach / racjonalnej działalności to zbiorowisko ludzi mogłoby stać się głowną siłą dostarczającą rządzącym wiarygodnych informacji o stanie różnych dziedzin życia i ewentualnie głownym doradcą w podejmowaniu decyzji w Państwie. Skończyły by się różnego rodzaju opinie podyktowane prywatą, dobrem partii rządzącej lub koalicjanta bo na wadze staneła by opinia ludzi, którzy są solą tej ziemi i każda władza musi się z tym liczyć. To co powiedziałem powyżej nie jest niczym nadzwyczajnym, od zawsze istnieje potrzeba brania pod uwagę opinii gremiów pozarządowych ale nie takich jakie obecnie funkcjonują. Instytucje pozarządowe obecnie działające są ubezwłasnowolnione, ustawa traktująca ten problem jest śmieszna, w co drugim artykule mozna znaleźć takie słowa jak "urząd może" , "fundacja powinna" "bez obowiązku". Ale władza powołuje sie przy podejmowaniu decyzji na konsultacje ze społeczeństwem i oto im chodzi aby zakneblowac usta tym ludziom , którzy msja coś madrego do powiedzenia. Jak powiedziałem jestem za tym projektem, widzę duże możliwości jego realizacji w rozszerzonym zakresie - jest szansa zbudowania niezależnej grupy opiniotwórczej, która może być zaczątkiem społeczeństwa obywatelskiego.W trakcie realizacji tej koncepcji można po jakimś czasie pokusić się o budowę systemu informatycznego zbierającego i opracowującego informacje z różnych dziedzin działalnosci Państwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Za darmo???
  xx
  09.07.2009, 19:32
  nie wierzę.... jeżeli rozdają ... ciekawe
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie
  tenktos
  09.07.2009, 18:32
  mam niski dochod faktyczny ale komputer posiadam( ze srodkow PERON )i internet ale gdy staram sie o jaka kolwiek zasilek z MOPS w Rudzie Ślaskiej to wszystko mam odmownie-takze gdy mialem podpisac kontrakt socjalny to dyr MOPS Dziedzic w kontrakcie zaznaczyla ze abym miał srtodki na lekarstwa, zywnosc itp to musze sie zżec dostępu do internetu -oczywiście kontraktu nie podpisalem i w dalszym ciagu mam niski fasktyczny dochod a MOPS w dalszym ciagu odmawia mi pomocy na zakup lekarstw, rehabilitacje- dofinansowania do sprzetu reh , okularow itp-b tak wlasnie traktowane sa osoby niepelnosprawne w rudzie slaskiej-takze mimo zer ustawa mowi iz od dochodu odlicza sie alimenty to Dyr MOPS bezczelnie twierdzi ze odlicza sie tylko biezace alimenty co nie jest prawda- gdy DYR MOPS napisalem szczerze co o niej sadze i osobacgh ktore klamia w swych decyzjach MOPS to dyr MOPS bezczelnie skierowala to do prokuratury tak wiec nie wierze w jakiekolwiek slowa samorzad to oceni- oni tylko potrafia oce3niac to co im i kto im pasuje na reke a tak osoby wniepelnosprawne w rudzie slaskiej sa traktowani jak smieci ktore sa tylko obciazeniem dla gminy i doskonale zdaje sobie sprawe ze samorzad w rudzie slaskiej przyzna w/w srodki tylko i wyulacznie osoba ktorzy im przyklaskuja a nie tym ktore wytykaja im uchybienia, kretactwo i oszustwo
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawa jestem, !!!!
  Mieszkanka Raciborza
  09.07.2009, 17:23
  Ciekawa jestem w jaki sposób potraktują niepełnosprawnych w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, przecież nikt do tej pory nie prowadził statystyk. A żeby było ciekawiej może tak być że ktoś dostanie drugi komputer, bo jeden już ma z PEFRonu ( i o dziwo dziecko kompletnie upośledzone, nie komunikujące się ze światem w żaden zrozumiały sposób dostało komputer, z którego korzysta rodzina i nie zawsze korzysta w domu tegoż dziecka)....... Ludzie są niezwykle zdolni do oszukiwania i tym naprawdę potrzebującym po prostu zabraknie. Dlatego bardzo jestem ciekawa sposobom weryfikacji.....
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas