sobota, 25 października 2014 r.
Poradnik centrum
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Poradnik centrum >> Żyjmy lepiej >> Rozdają komputery z dostępem do internetu!
SONDA
Z którego z udogodnień wyborczych skorzystasz w nadchodzących wyborach samorządowych?
     
 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Rozdają komputery z dostępem do internetu!
Autor: Tomasz Przybyszewski. Fot.: Tomasz Przybyszewski, Benis Arapovic, Jyn Meyer, www.sxc.hu, Źródło: inf. własna

Jak dostać za darmo komputer z dostępem do internetu na osiem lat? Wystarczy zostać zakwalifikowanym do jednego z projektów uruchamianych w ramach Działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) na lata 2007-2013. Za unijne pieniądze ponad 100 tys. polskich gospodarstw domowych zostanie podłączonych do internetu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Działanie 8.3 POIG ma nazwę "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion". Wykluczenie cyfrowe to brak umiejętności swobodnego posługiwania się komputerami i poruszania się w internecie. Truizmem jest stwierdzenie, że światowa sieć komputerowa zmieniła świat. Wielu ludziom trudno dziś wyobrazić sobie życie bez internetu. Niestety, z różnych przyczyn, nie wszyscy nadążają za postępem. Wydaje się, że w Polsce główną przyczyną jest brak pieniędzy. Tymczasem od wykluczenia cyfrowego wiedzie prosta droga do wykluczenia ze społeczeństwa.

Na zdjęciu: Włodzimierz Marciński. Fot.: Tomasz Przybyszewski
Na zdjęciu: Włodzimierz Marciński. Fot.: Tomasz Przybyszewski

- Umiejętność korzystania z technologii komunikacyjnych jest dziś swoistym być albo nie być – uważa Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA. – Internet to kopalnia wiedzy, oblicze cywilizacyjne, jeśli ktoś nie będzie z tego korzystał, to będzie relatywnie tracił.

Komputer na osiem lat
Włodzimierz Marciński 6 lipca 2009 r. otworzył w Warszawie konferencję poświęconą projektom z Działania 8.3. Głównym założeniem Działania jest dostarczenie internetu osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym. O pieniądze na ten cel wnioskować mogą gminy (jedna lub kilka w jednym projekcie), także w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi. Z tych środków kupują sprzęt komputerowy i opłacają dostęp do internetu. Komu? Zgodnie z założeniami Działania 8.3 komputer i dostęp do internetu sfinansowany mogą mieć: gospodarstwa domowe o niskich dochodach, dzieci i młodzież ucząca się, pochodząca z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, rodziny zastępcze, podległe samorządowi jednostki, jak biblioteki, szkoły, domy pomocy społecznej oraz, co najważniejsze, osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym (niezależnie od dochodów). Wyboru osób, które znajdą się w projekcie, dokonuje gmina. Promowani są oczywiście ci, którzy nie mieli wcześniej komputera i internetu.

Pieniądze z projektu starczyć mają na zapewnienie określonej w nim przez gminę liczbie gospodarstw domowych (od 30 wzwyż) podłączenia do internetu nawet na osiem lat. Sfinansować można więc m.in.: zakup komputera i oprogramowania (łącznie z koniecznym dla konkretnej osoby z niepełnosprawnością dostosowaniem), dostęp do internetu, szkolenia z obsługi sprzętu i korzystania z sieci, ubezpieczenie i serwisowanie komputera i jego ewentualne późniejsze unowocześnienie. Cały sprzęt jest jedynie udostępniany. Formalnie pozostaje własnością gminy.

Kabel do internetu. Fot.: Benis Arapovic/www.sxc.hu

Pierwszy okres, nawet do trzech lat, finansowany jest z funduszy unijnych (przy 15-procentowym udziale własnym gminy). To najdroższy etap, związany m.in. z zakupem komputerów i oprogramowania. Za utrzymywanie sprzętu przez kolejne pięć lat płaci gmina. Nie musi to być dla niej wielkie obciążenie. W Halinowie, jednej z gmin realizujących projekt, rocznie będzie to ok. 25 tys. zł.

Współczesne piętno
Podczas konferencji swoje projekty, podejmowane w ramach Działania 8.3, prezentowało pięć gmin. Nie wszędzie objęto wsparciem osoby z niepełnosprawnością. Tak jak w podkarpackiej gminie Ropczyce, gdzie skupiono się na dzieciach. Za ponad 485 tys. zł w komputery z internetem wyposażonych będzie 40 uczniów z ubogich środowisk, zagrożonych patologią społeczną. Jednym z kryteriów były także dobre wyniki w nauce. Na młodych skupiono się także w podwarszawskim Halinowie. Zauważono, że brak internetu jest współczesnym piętnem. Dzieci, które go nie mają, są często przez rówieśników postrzegane jako gorsze. W projekcie za 2,5 mln zł kupiony będzie sprzęt dla ok. 200 rodzin. Nie zapominają jednak także o osobach z niepełnosprawnością.

- Uważam, że włączenie osób niepełnosprawnych w ten projekt jest niezwykle ważne, bo często również należą do osób wykluczonych cyfrowo – mówiła Jolanta Damasiewicz, burmistrz Halinowa. –W gminie nie mamy bazy osób niepełnosprawnych, bo nie wydajemy orzeczeń o niepełnosprawności. Natomiast, gdy zaczęliśmy rekrutować osoby do tego projektu, okazało się, że tych orzeczeń o niepełnosprawności jest wbrew pozorom bardzo dużo. Wielu jest rencistów na terenach wiejskich. Dużo dzieci, z racji różnych schorzeń, też ma orzeczenia o niepełnosprawności.

Dziecko przy komputerze. Fot.: Jyn Meyer/www.sxc.hu

Pani burmistrz nie ukrywa, że w rekrutacji do projektu osób z niepełnosprawnością bardzo pomogło lokalne Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kubuś". Podobnie było w śląskiej gminie Świerklany. Tam w ocenie zgłoszeń od osób z niepełnosprawnością pomagało miejscowe Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Inwalidów i ich Opiekunów "Sonio". Komputerów będzie w sumie 50, zaczną je instalować jeszcze w lipcu. Wójt Świerklan Stanisław Gembalczyk opowiadał, że ludzie nie mogli uwierzyć, że to za darmo. Pytali, co muszą zrobić w zamian. Tymczasem jedyne, czego mogą się spodziewać, to kontrola stanu sprzętu. Gdy będzie z nim coś nie tak, może być nawet odebrany i przekazany innej osobie. Wójt jest jednak pewien, że projekt się powiedzie i uda się ludziom zaszczepić nową technologię na całe życie.

- Myślę, że jak im się da komputery, nauczy się na nich pracować, to oni sobie potem, po zakończeniu projektu, kupią następne – mówił. Potrafią je już wtedy obsługiwać, także dlatego, że będą solidnie przeszkoleni. Aż 10 proc. pieniędzy projektu można wydać na szkolenia. Tego typu nauka cieszy się zaś ogromnym powodzeniem. W Grodzisku Mazowieckim, gdzie również realizują projekt z Działania 8.3, na organizowane wcześniej tego typu kursy, ludzie walili drzwiami i oknami. Dlatego tam zapewniają aż 80 godzin szkoleń. Za 1,34 mln zł komputery i internet otrzyma 100 gospodarstw domowych, z czego 10 stanowisk komputerowych przeznaczonych jest dla osób z niepełnosprawnością. Z kolei w gminie Przemków na Dolnym Śląsku osoby z niepełnosprawnością znajdują się w 1/4 spośród 100 gospodarstw domowych, które otrzymają komputery z internetem. Jednym z głównych założeń realizowanego tam projektu jest wzrost poczucia własnej wartości wśród osób defaworyzowanych społecznie.

- Chodzi o to, żeby również tym osobom dać większe szanse cywilizacyjne, rozwojowe – podkreślał Włodzimierz Marciński. – Tę technologię traktujemy jako technologię przyszłościową, otwierającą nowe kierunki aktywności życiowej. Osoby niepełnosprawne mogą tutaj znaleźć całkowicie nowe możliwości. Chociażby świadczenia pracy, ale i swojego rozwoju. To są osoby, które często mają mniejszą mobilność, tymczasem internet sprowadza świat do miejsca, w którym się jest.

364 mln euro do wydania
Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają dostęp do komputerów i internetu także dzięki specjalistycznemu sprzętowi i oprogramowaniu, o którym mówiła podczas konferencji Małgorzata Piątkowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska podkreślał zaś, że digitalizacja obejmuje całość życia społecznego. Internet to dziś miejsce zdobywania informacji, nauki, rozrywki, spotkań z innymi. Także pracy, o czym wspominał Rafał Hubczyk z firmy DGA, która zajmuje się jej internetowym wydaniem – telepracą. - Komputer nie jest już nowinką, jest już zwykłym narzędziem pracy. Internet też – mówił.

Wtórował mu Tomasz Prokopowicz, zastępca dyrektora Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, instytucji współodpowiedzialnej za Działanie 8.3. - Internet jest dziś czymś tak powszechnym, że brak umiejętności lub możliwości korzystania z niego powoduje, iż człowiek sam w sobie czuje się gorszy, gdy nie ma możliwości pełnego korzystania z wiedzy, która jest dostępna i która mogłaby mu służyć – stwierdził.

Globus i myszka komputerowa. Fot.: www.sxc.hu

Działanie 8.3 ma za zadanie włączyć do tego nowoczesnego świata osoby, które samodzielnie miałyby na to małe szanse. Do wydania jest ponad 364 mln euro. Do tej pory wpłynęły zaledwie 72 projekty. Pozytywną weryfikację ma szansę przejść nieco ponad 60 z nich.

- To nie jest dużo, biorąc pod uwagę to, że w Polsce jest 2,5 tys. samorządów – przyznaje Tomasz Prokopowicz. – Widzimy coraz większe zainteresowanie tym działaniem. Mamy informacje o dużych projektach, które mają zostać złożone, na 2-3 tysiące stanowisk komputerowych. Do złożenia takiego wniosku szykuje się konsorcjum 70 samorządów z Wielkopolski. Liczymy na to, że projektów będzie dużo więcej.

Kolejny nabór wniosków zaczyna się 13 lipca, a kończy 11 września. Warto więc spytać w swojej gminie o to, czy składa ona wniosek do Działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jeśli nie, można przedstawić jego założenia lokalnej organizacji pracującej na rzecz osób z niepełnosprawnością, może jej uda się namówić samorządowców do działania. Warto samemu zadbać o to, by być w jednym ze 100 tys. polskich gospodarstw domowych z darmowym komputerem i dostępem do internetu.

Więcej informacji na stronach: www.wwpe.gov.pl, www.poig.gov.pl, www.mswia.gov.pl, www.mrr.gov.pl.

Data opublikowania dokumentu: 2009-07-08, 14.42

Skomentuj na forum Wydrukuj

Komentarze

CZY DAWNO BYŁEŚ NA CHILURGI

JESTEM PRZECIW TO KASA WYWALONA W BŁOTO DZISIAJ JAK KOMU TRZEBA KOMPA ...

ODYSEUSZ
16:34 10.08.2009
natalia

skad wziasc taki wniosek na darmowy komputer?i pszedewszystkim kto je ...

natalia ba...
21:47 09.08.2009
wniosek do UM Gdyni/Wydz.Pozyskiwania środkó unijnych/Pełnomocnik Prezydenta d/s ON

Proponuję coś takiego: Prosimy gminę Gdynia o złożenie wniosku do Dzi...

Grazyna
16:31 09.08.2009
komputer na 8 lat za darmo

Pytałam w urzędzie gminy o możliwość skorzystania z tej oferty. Powied...

Maria
22:23 05.08.2009
Komp za darmo

Kanał jak zwykle dużo się gada mało robi.Ja od stycznia czekam na głup...

Łukasz
08:42 05.08.2009
Komputery za darmo w Warszawie

Chciałabym wiedzieć, skąd wziąć wniosek i gdzie go złożyć. Szukałam wi...

Bożena
18:41 04.08.2009
komputery w trojmiescie

potwierdazm info innych internautow ze miasto gdynia nie jest zinteres...

dorota z g...
12:02 27.07.2009
sauron

,,czlowiek jest tyle wart ile moze dac drugiemu,,umozliwic wszystkim n...

Gość
22:20 24.07.2009
komputery za darmo!???

obawiam sie ze otrzymaja je nie ci ktorzy maja niskie dochody,sa bezro...

bepelnospr...
15:14 24.07.2009
komputer za darmo

prosze podac gdzie nalezy skladac wnioski i w jakiej formie poniwarz ...

niepelnosp...
15:00 24.07.2009
komputer za darmo

prosze podac gdzie nalezy skladac wnioski i w jakiej formie poniwarz ...

niepelnosp...
15:00 24.07.2009
komputer dla niepelnosprawnego w gdyni

pytalem o mozliwosc otrzymania komputera na 8 lat z urzedu miasta gdzn...

niepelnosp...
14:50 24.07.2009
hej

Mnie również bardzo podoba się ten pomysł/ Czy jest ktoś w stanie odpo...

Gość
10:54 24.07.2009
Nowy świat.

Aby raz adekwatne postanowienie, popieram i osobiście jestem bardzo ...

Niutkowski
08:51 24.07.2009
przeciwdziałanie wykluczeniom niepełnosprawnych

pomysł znakomity!WIDZĘ W TYM WIELKĄ SZANSĘ NA UMOŻLIWIENI NIEPEŁNOSPRA...

Jolanta Ra...
12:44 23.07.2009
CHORY

ciekawe do kogo sie zglosic i jakie bedom naprawde warunki przyznania ...

em-bary9
12:37 15.07.2009
witam

to zbyt piękne by było prawdziwe, pewnie jak zwykle tylko na obietnica...

modlisia
16:12 14.07.2009
opłata za internet

Posiadam laptopa [wprawdzie używany ale składałem na niego przez 2 lat...

amelka -1
20:20 13.07.2009
Rozdają komputery z dost.do internetu.

Jest to nadzwyczaj ważna sprawa, nie tylko w kwestii wciągnięcia polsk...

Janusz Kre...
10:39 10.07.2009
Za darmo???

nie wierzę.... jeżeli rozdają ... ciekawe

xx
19:32 09.07.2009
pytanie

mam niski dochod faktyczny ale komputer posiadam( ze srodkow PERON )i ...

tenktos
18:32 09.07.2009
Ciekawa jestem, !!!!

Ciekawa jestem w jaki sposób potraktują niepełnosprawnych w miastach p...

Mieszkanka...
17:23 09.07.2009
Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji