Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Marriott Everest Run – akcja dot. choroby Pompego

20.02.2017
Autor: inf. pras.
plakat kampanii Nasz Everest

W sobotę, 18 lutego 2017 r., odbyła się inauguracja kampanii społecznej budującej świadomość o rzadkiej chorobie Pompego – „Nasz Everest” podczas trzeciej edycji Marriott Everest Run (MER) – 24-godzinnego biegu po schodach.

Marriott Everest Run to bieg po schodach, który trwa 24 godziny. W tegorocznej edycji uczestniczyło w nim ponad dwustu zawodników, w tym himalaista – Jarosław Gawrysiak i autorka projektu Siła Marzeń - Korona Ziemi – Miłka Raulin.

Himalaiści są także ambasadorami rozpoczętej kampanii budującej świadomość o chorobie Pompego „Nasz Everest”, której chorzy zmagają się z problemami oddechowymi, wyjątkowym zmęczeniem oraz słabnącymi mięśniami kończyn.

Zdobycie celu

Żeby osiągnąć wysokość Everestu „wystarczyło” 65 razy pokonać 42 piętra Hotelu Marriott

W Marriott Everest Run nie liczyło się tempo, trzeba było jedynie w wyznaczonym limicie czasu osiągnąć dowolnie wyznaczony przez siebie cel. I tak osoby, które zaplanowały dostać się na Łysicę – na górze klatki schodowej stawili się pięć razy, a na Kasprowy Wierch – piętnaście razy.

Więcej informacji na temat Marriott Everest Run odnaleźć można na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Warunki jak na ośmiotysięczniku

- Podczas wspinaczki na ośmiotysięcznik oddychamy powietrzem o niższej zawartości tlenu, co sprawia, że znacznie szybciej się męczymy – mówi Jarosław Gawrysiak, himalaista. – W trakcie biegu po schodach wystawiamy na próbę własne możliwości oddechowe i siłę naszych mięśni. Jako zawodnicy biegnący po schodach możemy poczuć na własnej skórze z jakimi objawami na co dzień zmagają się osoby dotknięte rzadką chorobą Pompego.  Dla nich wejście nawet po najmniejszych schodach jest jak zdobycie Mount Everestu – dodaje Gawrysiak.

Jak podkreśla Maciej Ptasiński – prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobą Pompego – problemem, z którym wciąż zmagają się pacjenci jest niska świadomość społeczna na temat istnienia choroby i jej objawów.

Późna postać choroby Pompego swoimi objawami może przypominać np. dystrofie mięśniowe obręczowo-kończynowe, zapalenie wielomięśniowe, a nawet rdzeniowy zanik mięśni. Niejednoznaczne objawy choroby sprawiają, że diagnoza może trwać nawet 8 lat, co obniża szanse pacjentów na szybkie podjęcie leczenia oraz na prowadzenie aktywnego życia.  Kampania „Nasz Everest” ma to zmienić. Projekt ma być także źródłem wsparcia i motywacji dla zdiagnozowanych pacjentów, których w Polsce jest obecnie około 30.

Więcej informacji na temat kampanii „Nasz Everest” oraz choroby Pompego odnaleźć można na stronie internetowej chorobyspichrzeniowe.pl.

Choroba Pompego

Choroba Pompego to schorzenie nerwowo-mięśniowe, spowodowane niedoborem enzymu, który odpowiedzialny jest za rozkład jednej z substancji metabolizmu (glikogenu). W efekcie tego niedoboru w komórkach mięśni gromadzą się wielocukry, które prowadzą do niszczenia i osłabienia mięśni kończyn i mięśni oddechowych. Choroba Pompego może się pojawić u osób w każdym wieku. Obecnie może być skutecznie leczona za pomocą refundowanej terapii, która uzupełnia niedobory enzymu w organizmie pacjenta i daje szansę na aktywne życie. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Sport jest

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas