Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek a dodatek pielęgnacyjny

27.02.2017
Autor: Marian

Jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym i niezdolna do samodzielnej egzystencji od ok. 8 lat otrzymuję zasiłek pielęgnacyjny 153 PLN. W marcu br. ukończę 75 lat życia i otrzymałem już decyzję o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego 208,67 PLN. Dzisiaj otrzymałem zawiadomienie z MOPS o wszczęciu postępowania pozbawiającego mnie zasiłku pielęgnacyjnego. Czy z tego wynika, że koszt opieki nad zdrowym emerytem i emerytem niezdolnym do żadnego wysiłku i samodzielnej egzystencji jest równoznaczny? Niestety, ja tu nie widzę „dobrej zmiany”, ale pastwienie się nad człowiekiem starym i chorym, który bez jednego dnia przerwy, uczciwie przepracował 45 lat (bez 4-ch m-cy).

Szanowny Panie,

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem przyznawanym przez wójta, burmistrza lub prezydenta, wypłacanym na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, a dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS.

Na naszym portalu może Informacje dotyczące:,

  1. zasiłku pielęgnacyjnego,
  2. dodatku pielęgnacyjnego.

Ustawodawca uznał, że zarówno zasiłek pielęgnacyjny dla osób, które ukończyły 75 lat (i nie mają prawa do emerytury), jak i dodatek pielęgnacyjny dla osób otrzymujących świadczenia emerytalne, spełniają podobną funkcję, tj. służą częściowemu pokryciu kosztów wynikających z niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji oraz pomocy innej osoby w codziennym funkcjonowaniu.

W myśl obowiązujących przepisów, można więc otrzymywać albo jedno, albo drugie świadczenie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas