Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes ZUS w „Rzeczpospolitej”: ICF wskazówką w nowym systemie orzekania

27.02.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum ZUS
Prof. Gertruda Uścińska

- Jestem zwolenniczką podejścia funkcjonalnego do orzeczeń lekarskich. Na szczeblu międzynarodowym została opracowana Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF), która może stanowić wskazówkę do opracowania nowego systemu orzekania o niepełnosprawności w Polsce – powiedziała w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W połowie lutego 2017 r. prof. Uścińska została przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma dokonać przeglądu systemów orzecznictwa w Polsce, z założeniem ich ujednolicenia, a także opracować projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy.

Unowocześnić i ujednolicić orzecznictwo

Prace Zespołu mają zakończyć się w marcu 2018 r. Pierwsze posiedzenie ma się odbyć do 4 marca br. O swoich planach związanych z pracą Zespołu prezes ZUS opowiedziała dziennikowi „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w wywiadzie przeprowadzonym przez Mateusza Rzemka, prof. Uścińska uważa, że nowy system orzeczniczy powinien zachęcać osoby z niepełnosprawnością do aktywności. Prezes ZUS krytykuje też dzielenie na grupy i kategorie pod względem stopnia dysfunkcji. Jej zdaniem do każdej osoby orzekanej powinno się podchodzić indywidualnie i dokładnie przyglądać się jej potrzebom oraz możliwościom.

Prof. Uścińska zapowiada też w wywiadzie ujednolicenie systemu orzecznictwa.

- W różnych systemach obowiązują różne zasady przyznawania uprawnień i późniejszego ich kontrolowania – czytamy w „Rzeczpospolitej”. – To musi się zmienić, bo powoduje nie tylko niepotrzebne zamieszanie i niezrozumienie systemu ze strony osób niepełnosprawnych, ale także generuje wysokie koszty dla systemu orzeczniczego.


Cały wywiad z prezes ZUS, prof. Gertrudą Uścińską, do przeczytania w dzienniku „Rzeczpospolita” i na jego stronie internetowej.

Obszerny wywiad z prof. Gertrudą Uścińską już wkrótce także w programie „Misja Integracja” i na portalu Niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nareszcie .
  Anna
  01.03.2017, 13:54
  Nareszcie może zostaną wprowadzone sensowne zmiany . Wszyscy wiemy ,ze ON ze znacznym nawet stopniem wymagają różnej pomocy . Weryfikacja orzeczeń jest bardzo potrzebna .
  odpowiedz na komentarz
 • nowe zasady a stała niepełnosprawność
  Maria
  01.03.2017, 13:06
  Co ze stałymi orzeczeniami o niepełnosprawności? czy będą weryfikowane, czy jak ma to wyglądać, Zastanawia mnie to bardzo.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowe zasady w orzecznictwie
  siostra - mama
  28.02.2017, 10:58
  Jestem za, pierwsza zgłoszę potrzebę i zmianę w orzeczeniu moich podopiecznych nie funkcjonujących.Brat z orzeczenia ZUS zespół Downa 51 lat ma znaczny stopień ....sam nie może egzystować ,córka porażenie czterokończynowe leżąca pampersowana nie mówiąca itd.....z ZUS-u dostaje rentę socjalną a orzeczenie że wymaga opieki bez zapisu że sama nie może egzystować czyli grupa umiarkowana.Nie będę dużo pisała o różnicy ich funkcjonowaniu bo brat sam je a córkę nie.Jest konieczność zmian w orzeczeniu dla ludzi nie funkcjonujących a i skromnie powiem że powinny dla nich być inne świadczenia.Jeśli ktoś nie potrzebuje zmiany orzeczenia nie powinien być zmuszany do tej zmiany czyjś wybór i wola, PEFRON natomiast daje znaczny. I inne zapisy . -pozdrawiamy
  odpowiedz na komentarz
 • będzie cud, mniej orzecznień
  szok
  28.02.2017, 05:58
  kolejny dramat szykują rządzący tylko po to by wymusić na ON by podjęły pracę i padły trupem z wycieńczenia lub trupem z głodu jak tej pracy nie podejmą, super
  odpowiedz na komentarz
 • Zmany
  Człowiek nie lubiący zmian
  27.02.2017, 16:13
  W jakim celu w ogóle są te zmiany. Skoro kiedyś coś zostało ustanowione i ktoś nad tym myślał by zrobić z tego system jaki dziś z powodzeniem funkcjonuje to po co tworzyć coś nowego co tylko zamąci i strząchnie już czymś co jest zrozumiałe i poukładane? Czy system orzekania i podział na grupy jest zły? Chyba dobry skoro ktoś kiedyś to wynalazł. Lepsze jest wrogiem dobrego pamiętajmy o tym.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas