Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Reforma orzecznictwa. Doradźmy rządowi!

01.03.2017
Autor: Redakcja, fot. Freeimages.com/A. Greniuk
Trzy megafony

Prace rozpoczął powołany przez premier Beatę Szydło zespół, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności. Jak powinno wyglądać nowe orzecznictwo? Czy należy połączyć istniejące systemy? Jak przeprowadzić tę reformę? Wypowiedz się i Ty!

O zmianach w orzecznictwie mówiło się w kręgach rządowych już od dłuższego czasu.

- Wieloletnie badania moje i innych ekspertów wskazują, że mamy w Polsce różne systemy orzecznictwa, które są niescalone, nieskoordynowane i nieuznające swoich decyzji – uważa prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). – W konsekwencji mamy wielkie rozproszenie, dodatkowe koszty i orzecznictwo nieodpowiadające potrzebom współczesności.

Nadciąga rewolucja?

To właśnie prof. Gertruda Uścińska prowadzi prace Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, powołanego do życia 2 lutego 2017 r. przez premier Beatę Szydło, który 28 lutego zebrał się po raz pierwszy.

W jego wchodzą przedstawiciele ZUS, KRUS, a także resortów edukacji, obrony narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, finansów i rozwoju, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

W pracach zespołu wezmą też udział przedstawiciele PFRON, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Orzecznictwa Lekarskiego, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także eksperci.

Zespół ma w ciągu roku przeanalizować obecny system orzekania i opracować nowy, ujednolicony. Zapowiada się więc rewolucja lub co najmniej gruntowna zmiana.

Podpowiedz rządowi!

Jak powinno wyglądać nowe orzecznictwo? Czy należy połączyć istniejące systemy? Jak przeprowadzić tę reformę?

Kto wie o tym wszystkim lepiej, niż same osoby z niepełnosprawnością?

Dlatego zwracamy się do Was, osób z niepełnosprawnością, a także do Waszych rodziców i opiekunów. Podpowiedzmy wspólnie rządowi, jak nowy system orzekania o niepełnosprawności powinien wyglądać, co jest w nim najważniejsze, co zachować z obecnych przepisów, a co jest do zmiany lub usunięcia.

Mamy obietnicę prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS i przewodniczącej zespołu, że pochyli się nad przesłanymi przez Was postulatami!

Dlatego chcemy do 12 marca 2017 r. zebrać Wasze opinie, a także poprosić o nie przedstawicieli organizacji, zrzeszających osoby z niepełnosprawnością i działających na ich rzecz, i przesłać je decydującym o reformie.

Co dokładnie zrobimy?

Proponujemy Wam opisanie najważniejszych kwestii w trzech krótkich punktach (do ok. 1,5 tys. znaków). Pozwoli to przekazać skondensowane, konkretne informacje, co zwiększy możliwość wzięcia ich pod uwagę.

Wasze postulaty chcemy bowiem przesłać rządowi, resortowi pracy, zespołowi oraz jego przewodniczącej, prezes ZUS prof. Gertrudzie Uścińskiej.

Wiemy, że dyskusjom o systemie orzekania o niepełnosprawności towarzyszą duże emocje i wcale się temu nie dziwimy. Apelujemy jednak o tzw. parlamentarny język wypowiedzi oraz skupianie się na przyszłości i możliwościach. Opublikujemy jedynie merytoryczne uwagi, które nie będą nikogo obrażać.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy chcą występować pod nazwiskiem, dlatego gwarantujemy anonimowość. Postulaty podpisywać będziemy tylko imieniem, a nazwiska użyjemy jedynie wówczas, gdy autor sobie tego wyraźnie zażyczy.

Nasze zasady są więc bardzo proste

  1. Wskaż trzy najważniejsze sprawy do uregulowania,
  2. postulaty powinny być merytoryczne, opisane krótko „parlamentarnym” językiem,
  3. należy podpisać się swoim imieniem (gwarantujemy anonimowość) i ew. nazwiskiem.

Wasze wypowiedzi, spełniające ww. warunki, otrzymane przez nas do 12 marca 2017 r., prześlemy do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy oraz jej przewodniczącej, prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Opublikujemy je także na naszym portalu.

Uwagi można wpisywać w komentarzu pod tym artykułem lub przesłać nam mailem na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl

Weź udział w dyskusji!

Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie!

Czekamy na Twoje postulaty!

Komentarz

  • jest źle
    niepełnosprawna
    05.03.2017, 14:48
    Jest źle teraz obecnie, a to efekt poprzedniej reformy. Poprawić się nie da, gdyż: 1--- jak wszystkim młodym lekko chorym odebrać renty socjalne? Podostawali od razu stopień znaczny lub umiarkowany Chcą mieć rentę socjalna jako dodatek jako małe wyrównanie za to że są lekko chorzy. Zlikwidować dofinansowanie z PFRON dla takich właśnie osób, od razu znajdą się pieniądze w budżecie dla Ciężko chorych. Zlikwidować ogólnie PFRON, gdyż żeby ta instytucja istniała najpierw trzeba odebrać innym m.in. pracodawcom. 2---Składki społeczne dla rolników takie same jak dla osób działalność gospodarcza, bo czym przecież jest gospodarstwo rolne jak właśnie prywatną działalnością. Płacą małe składki a pobierają normalne renty i emerytury z tychże niskich swoich wpłat, państwo musi dokładać. Składka na NFZ od rencisty normalnego od pracownika normalnie policzona jest , a od rolnika w preferencyjnej uldze..!!! Rolnik płaci niższy podatek od nieruchomości, od tego prowadzi własną działalność, a co za tym idzie po raz kolejny ma lżej i korzystać z dróg szkół i i innych instytucji chce. Powie ktoś że ciężka praca, tak ciężka praca tez jest u posadzkarza, u stolarza, u glazurnika, u kładzącego gipsy(pyły i dźwigania) itp. Orzeczenie jak mówicie ZUS KRUS i inne .... Pomyślcie ile lat ZUS kuleje bo dokładać trzeba do KRUS-owców. Szukacie pieniędzy - one są właśnie w wyżej wymienionych aspektach. A teraz dla przykładu zachorowanie po 30r.ż. obecna ustaw godzi w ciężko chorych, wymagania składkowe/nieskładkowe, chociaż jest w dramatycznej sytuacji. a zaraz obok widzimy obraz jak młody lekko chory dostaje stopień znaczny i rentę socjalną. Ta właśnie renta powinna być dla każdego ciężko chorego bez względu na wiek. I koeljny temat w temacie renty to renty rodzinne, idiotyzmem jest rozdawanie rent rodzinnych tylko dlatego że umarł członek rodziny, mamy taki obraz np. mąż umarł, kobieta powyżej 50r.ż. i świadomie rezygnuje z pracy bo dostała niemal 1000zł renty rodzinnej. Siedzi w domu tyłek grzeje bo darmowe pieniądze ma. To [przykłady do poprawienia jak się już tak przymierzacie państwo_nowa Komisja_Zespół do zmianna lepsze.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas