Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Reforma orzecznictwa. Doradźmy rządowi!

01.03.2017
Autor: Redakcja, fot. Freeimages.com/A. Greniuk
Trzy megafony

Prace rozpoczął powołany przez premier Beatę Szydło zespół, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności. Jak powinno wyglądać nowe orzecznictwo? Czy należy połączyć istniejące systemy? Jak przeprowadzić tę reformę? Wypowiedz się i Ty!

O zmianach w orzecznictwie mówiło się w kręgach rządowych już od dłuższego czasu.

- Wieloletnie badania moje i innych ekspertów wskazują, że mamy w Polsce różne systemy orzecznictwa, które są niescalone, nieskoordynowane i nieuznające swoich decyzji – uważa prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). – W konsekwencji mamy wielkie rozproszenie, dodatkowe koszty i orzecznictwo nieodpowiadające potrzebom współczesności.

Nadciąga rewolucja?

To właśnie prof. Gertruda Uścińska prowadzi prace Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, powołanego do życia 2 lutego 2017 r. przez premier Beatę Szydło, który 28 lutego zebrał się po raz pierwszy.

W jego wchodzą przedstawiciele ZUS, KRUS, a także resortów edukacji, obrony narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, finansów i rozwoju, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

W pracach zespołu wezmą też udział przedstawiciele PFRON, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Orzecznictwa Lekarskiego, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także eksperci.

Zespół ma w ciągu roku przeanalizować obecny system orzekania i opracować nowy, ujednolicony. Zapowiada się więc rewolucja lub co najmniej gruntowna zmiana.

Podpowiedz rządowi!

Jak powinno wyglądać nowe orzecznictwo? Czy należy połączyć istniejące systemy? Jak przeprowadzić tę reformę?

Kto wie o tym wszystkim lepiej, niż same osoby z niepełnosprawnością?

Dlatego zwracamy się do Was, osób z niepełnosprawnością, a także do Waszych rodziców i opiekunów. Podpowiedzmy wspólnie rządowi, jak nowy system orzekania o niepełnosprawności powinien wyglądać, co jest w nim najważniejsze, co zachować z obecnych przepisów, a co jest do zmiany lub usunięcia.

Mamy obietnicę prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS i przewodniczącej zespołu, że pochyli się nad przesłanymi przez Was postulatami!

Dlatego chcemy do 12 marca 2017 r. zebrać Wasze opinie, a także poprosić o nie przedstawicieli organizacji, zrzeszających osoby z niepełnosprawnością i działających na ich rzecz, i przesłać je decydującym o reformie.

Co dokładnie zrobimy?

Proponujemy Wam opisanie najważniejszych kwestii w trzech krótkich punktach (do ok. 1,5 tys. znaków). Pozwoli to przekazać skondensowane, konkretne informacje, co zwiększy możliwość wzięcia ich pod uwagę.

Wasze postulaty chcemy bowiem przesłać rządowi, resortowi pracy, zespołowi oraz jego przewodniczącej, prezes ZUS prof. Gertrudzie Uścińskiej.

Wiemy, że dyskusjom o systemie orzekania o niepełnosprawności towarzyszą duże emocje i wcale się temu nie dziwimy. Apelujemy jednak o tzw. parlamentarny język wypowiedzi oraz skupianie się na przyszłości i możliwościach. Opublikujemy jedynie merytoryczne uwagi, które nie będą nikogo obrażać.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy chcą występować pod nazwiskiem, dlatego gwarantujemy anonimowość. Postulaty podpisywać będziemy tylko imieniem, a nazwiska użyjemy jedynie wówczas, gdy autor sobie tego wyraźnie zażyczy.

Nasze zasady są więc bardzo proste

  1. Wskaż trzy najważniejsze sprawy do uregulowania,
  2. postulaty powinny być merytoryczne, opisane krótko „parlamentarnym” językiem,
  3. należy podpisać się swoim imieniem (gwarantujemy anonimowość) i ew. nazwiskiem.

Wasze wypowiedzi, spełniające ww. warunki, otrzymane przez nas do 12 marca 2017 r., prześlemy do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy oraz jej przewodniczącej, prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Opublikujemy je także na naszym portalu.

Uwagi można wpisywać w komentarzu pod tym artykułem lub przesłać nam mailem na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl

Weź udział w dyskusji!

Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie!

Czekamy na Twoje postulaty!

Komentarz

  • NIEDORZECZNOŚĆ ORZECZNICZA!!!!
    ALICJA
    17.03.2017, 10:54
    UJEDNOLICIĆ FORMY ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI TO NIE TYLKO PRZYZNANIE STOPNIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ALE UWZGLĘDNIENIE PRZEZ SAM ZUS OPINII ZARÓWNO Z MOPS ORAZ LEKARZY MEDYCYNY PRACY, KTÓRZY NA PODSTAWIE BADAŃ NIE DOPUSZCZAJĄ CHOREGO DO PRACY ZE WZGLĘDU NA ROZLEGŁĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ ZAWODOWĄ. ZROZUMIAŁYM JEST, ŻE PO JAKIMŚ WYPADKU NALEŻY SIĘ REHABILITACJA ABY PACJENT MÓGŁ POWRÓCIĆ DO PRACY ALE JEŚLI TO NIE CZYNI POPRAWY, TO WYSŁAĆ GO JUŻ NA RENTĘ I EWENTUALNIE SPRAWDZAĆ JEGO STAN ZDROWIA. W PRZYPADKU GDY KTOŚ WYSTĘPUJE DO ZUS O RENTĘ, BO LEKARZ MEDYCYNY PRACY NIE CHCE GO DOPUŚCIĆ ALBOWIEM NIE SPEŁNIA ON OCZYWISTYCH WYMOGÓW W DOTYCHCZAS WYKONYWANEJ PRACY ORAZ NIE POZWALA JEGO STAN ZDROWIA NA PRZEKWALIFIKOWANIE TO KIEROWAĆ GO NA TAKĄ RENTĘ, A NIE POZOSTAWIAĆ CHOREGO NA PASTWĘ LOSU, GDZIE NAWET ZAKŁADY PRACY CHRONIONEJ NIE SĄ W STANIE PRZYJĄĆ DO PRACY TAKIEJ OSOBY, BOWIEM NIE SĄ W STANIE ZAPEWNIĆ BEZPIECZNYCH WARUNKÓW PRACY. SAMA OD KILKU LAT BORYKAM SIĘ Z TAKIM PROBLEMEM, GDY JESTEM ZAREJESTROWANA W URZĘDZIE PRACY, ZUS NIE CHCE PRZYZNAĆ RENTY, A JESTEM OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ Z UMIARKOWANĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ LOKOMOCYJNĄ I USZKODZENIEM CAŁEGO KRĘGOSŁUPA, GDZIE RÓWNIEŻ LEKARZ MEDYCYNY PRACY NIE DOPUSZCZA DO PRACY. PONADTO WALCZĘ W SĄDZIE, GDZIE BIEGLI SĄDOWI PONIŻAJĄ DALEJ I MIMO TAK ZNACZNEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI WYMYŚLAJĄ SWOJE TEORIE!!! PO TRZYDZIESTU LATACH PRACY JESTEM NA UTRZYMANIU MĘŻA I DZIECI, A MAJĄC 56 LAT PRZYJDZIE JUŻ TYLKO CZEKAĆ NA EMERYTURĘ, BO NAWET URZĄD PRACY NIE JEST W STANIE PRZEDSTAWIĆ MI JAKĄKOLWIEK PROPOZYCJĘ, A MOJE OSOBISTE POSZUKIWANIA NIC NIE DAJĄ!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas