Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON będzie rządową agencją wykonawczą

04.08.2009
Autor: Oprac.: Magdalena Gajda. Fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Gazeta Prawna

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie straci osobowości prawnej – zapewnia Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Siedziba PFRON w Warszawie. Fot.: Piotr StanisławskiPodczas posiedzenia Senatu 31 lipca głosowano nad nową ustawą o finansach publicznych. Zgodnie z jej założeniami od 2012 roku PFRON podobnie jak inne państwowe fundusze celowe miał stracić osobowość prawną. Zlikwidowano by również jego zarząd i radę nadzorczą. Sam fundusz miałby podlegać bezpośrednio ministrowi pracy i polityki społecznej.

Część senatorów była jednak zdania, że po utracie osobowości prawnej przez PFRON system pomocy dla osób z niepełnosprawnością będzie bardziej kosztowny, a przyniesie mniej korzyści. Senator Stanisław Kogut z PiS zgłosił nawet poprawkę, która wykluczałaby PFRON spod działania nowych przepisów, ale w głosowaniu została ona odrzucona. W efekcie cała ustawa o finansach publicznych została przyjęta z pewnymi poprawkami i trafiła do ponownego rozpatrzenia w Sejmie.

Szansą na to, aby PFRON zachował osobowość prawną, jest przekształcenie funduszu w agencję wykonawczą, podlegającą pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych i usytuowaną w Kancelarii prezesa Rady Ministrów. Jarosław Duda zapewnia, że takie są właśnie zamierzenia rządu. Jego zdaniem zmiany będą miały charakter organizacyjny i powinny usprawnić, a nie utrudnić działanie funduszu.

Jako agencja wykonawcza, PFRON nie tylko zachowa osobowość prawną. W jego radzie nadzorczej znajdą się też przedstawiciele strony społecznej, czyli np. organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Według planów, centrala PFRON nie zostanie zlikwidowana.

Istnieje jednak pewne zagrożenie dla przyszłej działalności funduszu jako agencji. Zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych agencje wykonawcze będą musiały corocznie wpłacać do budżetu państwa nadwyżkę środków ustalonych na koniec roku, po uregulowaniu należności podatkowych.   A w poprzednich latach zdarzało się przecież, że fundusz nie wydawał nawet kilkuset milionów złotych rocznie.

Zdaniem Jarosława Dudy, zmiana organizacyjna spowoduje, że środki funduszu będą wydawane bardziej efektywnie. Tłumaczy, że już w tym roku, po wprowadzeniu nowych zasad wypłacania dofinansowań do płac pracowników z niepełnosprawnością, PFRON nie powinien wykazać żadnej nadwyżki pieniężnej.  Od stycznia, podstawa naliczania wysokości dofinansowań do pensji osób z niepełnosprawnością wzrosła o 36 proc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • CZY ktoś tu kręci
    ms
    08.08.2009, 18:09
    Całkiem niedawno – wg PAP z 2009-07-23 ten sam minister/chyba ten sam?! powiedział : Od 2012 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie podlegał ministrowi pracy i polityki społecznej; rozwiązaniu ulegną dotychczasowa rada nadzorcza i zarząd funduszu - przewiduje nowelizacja ustawy o finansach publicznych, która trafiła do Senatu. Zgodnie z tą nowelizacją fundusze celowe (a takim jest właśnie PFRON) będą funkcjonowały w formie wyodrębnionego rachunku bankowego. Biuro i terenowe biura PFRON od przyszłego roku mają funkcjonować jako jednostki budżetowe, a koszty obsługi biura mają być finansowane ze środków budżetowych. Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda zapewnia, że zmiany "wynikają z porządkowania funduszy". - W praktyce PFRON nadal będzie obsługiwał dofinansowania do osób niepełnosprawnych (tzw. system SOD), nadal będą funkcjonowały programy celowe dla osób niepełnosprawnych - powiedział Duda. ZATEM KTÓREJ WYPOWIEDZI WIERZYĆ?
    odpowiedz na komentarz
  • PFRON
    Ewa Kołodziejczyk
    06.08.2009, 20:00
    Bardzo słusznie, może wreszcie ktoś zadba o dobro osób niepełnosprawnych, decyzje podejmowane zwłaszcza w roku 2009 z "Zadaniami zlecanymi" były bardzo nie jasne. Programy komputerowe opracowane do wniosków posiadały bardzo dużo błędów o których informowano. PFRON przy tych wnioskach nie zwrócił uwagi, ze małe Stowarzyszenia i Fundacje nie zatrudniają sztabów pracowników, zwłaszcza informatyków, opracowania wniosków wypełniają osoby które na co dzień nie zajmują się tym. PFRON wcześniej nie przeprowadził szkoleń w sprawie prawidłowego wypełnienia wniosków.Odrzucone wnioski komentowane były tylko w punktach bez opisu dokładnego w czym tkwiły błędy. Można podać przykład "źle opisana płyta CD" ( co to oznacza?). PFRON nie zwrócił uwagi, że gro osób w Stowarzyszeniach lub Fundacjach pracuje charytatywnie i przeważnie są to osoby starsze.Jeżeli mamy pomagać osobą niepełnosprawnym należy traktować je z należnym szacunkiem. W agencji rządowej należy bardziej angażować przedstawicieli Organizacji Pozarządowych ponieważ to oni posiadają wiedzę o terenie na którym pracują i o potrzebach ludzi niepełnosprawnych. Popieram wniosek lecz również bardzo chciałabym zapoznać się z treścią nowych przepisów, które winny być przedyskutowane z Organizacjami, osobami niepełnosprawnymi lub ich rodzicami.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas