Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

List Piotra Pawłowskiego do Telewizji Polsat ws. dostępności przekazu „Tańca z Gwiazdami”

06.03.2017
Autor: Piotr Pawłowski, fot. Mateusz Różański (1), A. Świetlik (2)
Iwona Cichosz i Stefano Terrazzino

Iwona Cichosz to osoba głucha, która występuje w programie Telewizji Polsat – „Dancing with the Stars Taniec z Gwiazdami”. Dzięki jej występowi przed ekranami zasiadły tysiące Głuchych, które chciały kibicować przedstawicielce swojego środowiska. Niestety, przez brak napisów lub tłumaczenia na język migowy wypowiedzi prowadzących, jurorów i uczestników nie były dla nich dostępne. Integracja wspiera działania środowiska Głuchych, dlatego Piotr Pawłowski wystosował list do władz Telewizji Polsat, którego treść publikujemy na portalu Niepelnosprawni.pl.

Piotr Pawłowski

Szanowni Państwo,

Cieszę się, że w programie „Dancing with the Stars Taniec z Gwiazdami” w Telewizji Polsat miliony widzów mogą podziwiać występy Iwony Cichosz – przedstawicielki środowiska Głuchych. Doceniam, iż po występach Jana Meli to już kolejny uczestnik programu z niepełnosprawnością.

Działania Państwa są krokiem naprzód w budowaniu świata bez barier. Jako przedstawiciel jednej z największych organizacji działającej na rzecz osób z niepełnosprawnością zdaję sobie sprawę, iż nie jest to łatwy proces. 

Dzięki występowi Iwony Cichosz przed ekranami zasiadły tysiące Głuchych, które chciały kibicować przedstawicielce swojego środowiska. Niestety, przez brak napisów  lub tłumaczenia na język migowy wypowiedzi prowadzących, jurorów i uczestników nie były dla nich dostępne.

Tuż po emisji odcinka pojawiła się petycja środowiska Głuchych, w której możemy przeczytać:

„Środowisko g/Głuchych spotyka się z wieloma barierami. Ich przełamywanie jest naszą codziennością. Prowadzonych jest wiele działań mających na celu zniwelowanie tych barier – są to obowiązujące przepisy prawne, m.in. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ustawa o języku migowym, są to też różne inicjatywy komercyjne
i społeczne, w których bierze się pod uwagę potrzebę dostosowania rozwiązań tak,
aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. (…)

Telewizja Polsat pomaga nam Głuchym przełamać jedną z tych barier – zaprosiła naszą koleżankę do występu i pokazania, że człowiek z wadą słuchu może osiągać sukcesy. Prosimy o przełamanie kolejnej – umożliwienie nam obejrzenia programu z napisami”.

Dostępność przekazów audiowizualnych jest niezwykle istotna w życiu osób z niepełnosprawnościami. Brałem aktywny udział w ratyfikacji Konwencji ONZ, która zakłada pełen dostęp do dóbr i usług - w tym również przekazów medialnych dla osób z niepełnosprawnościami. Polskie przepisy także zawierają zalecenia dotyczące dostępności audycji telewizyjnych – udogodnień dla osób z dysfunkcją słuchu w postaci napisów lub tłumaczenia na język migowy. Dlatego w pełni popieram te postulaty, które pozwolą otworzyć Państwa program na środowisko Głuchych.

Wierzę, że w następnym odcinku uda się Państwu pokonać te bariery.

Z poważaniem,

Piotr Pawłowski
Prezes Stowarzyszenia
Przyjaciół Integracji


Iwona Cichosz opowiada o swoim występie w „Tańcu z Gwiazdami”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Super Iwona Cichosz
    Grażyna i Jerzy Serafińscy
    07.03.2017, 19:58
    ( Grażyna i Jerzy Serafińscy ) Bardzo proszę potrzeba brak słowa napisz TV . Pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas