Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Abonament RTV zapłaci więcej widzów. Co z ulgami dla osób z niepełnosprawnością?

09.03.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. tatiana240524/Freeimages.com
Wisząca na drzewie antena satelitarna

Poprawa ściągalności abonamentu – to główny cel nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, której projekt 7 marca 2017 r. ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Co się zmieni?

Drogą do zwiększenia ściągalności abonamentu ma być włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych oraz ich użytkowników. Ma to działać tak, że dostawcy telewizji płatnej odbiorą od klienta rejestrację odbiornika i przekażą ją Poczcie Polskiej. Jeśli zatem zawrzemy umowę z dostawcą np. kablówki, nie będziemy sami musieli osobno rejestrować odbiornika.

Prawo nie zadziała wstecz

Poczta Polska, z zapewnieniem bezpieczeństwa danych osobowych, będzie mogła pytać dostawców telewizji płatnej o dane klientów. Osoby, które już mają umowę z dostawcą płatnej telewizji, będą stosować się do nowych zasad od momentu rozpoczęcia ich obowiązywania – jakby zawarli tę umowę w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Dostawcy płatnej telewizji otrzymają wynagrodzenie, które pokryje ich koszty przekazywania informacji klientom i Poczcie Polskiej. Będą też mieli zapewniony zysk – od 6 do 10 proc. kosztów.

Odbiorcy, którzy mają obecnie zaległości w płaceniu abonamentu RTV, mają mieć ten dług umorzony.

Co z uprawnieniami do ulg?

Ma być prościej, nie zmienią się także na razie zasady zniżek i zwolnień m.in. dla osób z niepełnosprawnością.

- Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych zakłada, że osoby posiadające uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych zachowają je – zapewniło nas Centrum Informacyjne MKiDN. – Nie będzie konieczności ponownego zgłaszania swojego uprawnienia. Wysokość opłat nie ulega zmianie.

Nowelizacja ustawy obecnie jest w uzgodnieniach międzyresortowych, a do 24 marca trwają też jej konsultacje społeczne. Początkowo mówiło się, że nowelizacja miałaby wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Obecnie projektodawcy podkreślają jednak, że tzw. vacatio legis wynieść może od 1,5 do 2 miesięcy.

Kto jest zwolniony z abonamentu?

Na wszelki przypadek przypominamy, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu. Zgodnie z art. 4 obowiązującej obecnie ustawy, z abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są następujące osoby z niepełnosprawnością lub ich opiekunowie:

 • zaliczone do I grupy inwalidów lub
 • z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub
 • z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
 • trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub
 • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego lub
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB) lub
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% lub
 • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Zwolnionych z abonamentu jest więcej (m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby powyżej 75. roku życia), o czym przeczytać można na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tam też znaleźć można spis dokumentów, które uprawniają do zwolnienia z abonamentu.

Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje od kolejnego miesiąca po złożeniu w placówce Poczty Polskiej oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z niego i przedstawieniu odpowiednich dokumentów.

Abonament z PIT

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapowiedział, że zmieniane przepisy i tak są tylko przejściowe. Docelowo opłatę abonamentową mielibyśmy płacić wraz z podatkiem dochodowym (w ramach formularzy PIT i CIT) i składką na KRUS.

Z obecnych szacunków wynika, że składka wyniosłaby ok. 6 zł miesięcznie. Nowe przepisy zapowiedziane przez szefa resortu kultury miałyby wejść w życie na początku 2018 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Abonament RTV
  Antyklerykał
  04.05.2017, 11:48
  Czy można odmówić płacenia abonamentu RTV ze względu na klauzulę sumienia? Dlaczego mam płacić abonament na dewocyjne/nacjonalistyczne media?
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego mam płacić 6 PLN miesięcznie???
  taki1rencista
  01.04.2017, 22:03
  ....Jeśli nie oglądam telewizji WCALE!!! Wcale = zero, null, ani nawet jednej godziny miesięcznie!!! Będzie to więc rabunek w biały dzień, a ponadto zdaje się, że sprzeczny z prawem, gdyż TVP jest spółką, a ja z nią nie podpisywałem żadnej umowy, czyli ściąganie tych 6 PLN miesięcznie będzie zwyczajnie BEZPRAWNE!!!
  odpowiedz na komentarz
 • a co z niezdolnością do samodzielnej egzystencji?
  maria
  29.03.2017, 13:43
  Osoba całkowicie niezdolna do pracy zwolniona jest z opłaty, ale osoba mająca orzeczenie ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie jest wymieniona w przepisach i musi starać się o znaczny stopień, aby skorzystać z uprawnienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego kablówki nie ponoszą kosztów abonamentu
  Wojciech Ochman
  19.03.2017, 21:33
  Przecież nadają te same programy ? Płacąc za abonament w kablówce powinni oni odprowadzać abonament RTV. Jeśli ujawniają dane osobowe klientów to może ktoś wreszcie znajdzie porządnego papugę by zaskarżyć kablówki za ujawnianie danych osobowych? Gdzie jest w tym momencie ochrona danych osobowych?
  odpowiedz na komentarz
 • UE pomoze?
  polski obywatel
  15.03.2017, 15:43
  Mam nadzieję ze UE pomoże polakom i zablokuje PIS przed nałożeniem na polaków haraczu niezgodnego z prawem unijnym. Polacy liczą na pomoc UE i liczymy ze UE stanie na wysokości zadania i przyhamuje moherowe zapędy?
  odpowiedz na komentarz
 • nie
  mama
  13.03.2017, 11:39
  Tym pisuarom nie podoba się to, ze jeśli w rodzinie jest ON i na nią zarejestrowany jest abonament to cała rodzina ogląda :) Co to za władza która uwielbia za ludzi podejmować decyzje . Niech zakodują całą tv co za problem , skoro jak twierdzi tvp 1 mają rekordy oglądalności. Ja nie płacę i nie zamierzam , mam nadzieję, że ta ustawa zostanie zbojkotowana. To jest jawne złodziejstwo w biały dzień.
  odpowiedz na komentarz
 • A co jesli w moim gospodarstwie nie ma telewizji i radia
  Basik64
  12.03.2017, 11:07
  Gdzie powinam zglosic jesli nie posiadam telewizora i radia...Lub jesli zakupi
  odpowiedz na komentarz
 • przymus oglądania TVP1 i 2? Czy to już totalitaryzm?
  A
  11.03.2017, 11:57
  pomysł fatalny jak poprzedni za PO, a jeszcze dostawcy kablówki od państwa dostaną zwrot za koszty - Z NASZYCH PODATKÓW-czyli zapłacimy podwójnie. A Ty szaraku płać bez końca, żeby chociaż za coś, co chcesz zakupić. Wg mnie ta ustawa narusza prawa konstytucyjnej wolności do decydowania o tym, co chcesz zakupić czy wprowadzić do domostwa. Tak naprawdę TVP powinna być częścią oferty kablowej na prawach dla pozostałych nadawców, to klient decyduje wówczas, który zestaw chce zakupić, jeśli w ogóle jest zainteresowany odbiornikiem telewizyjnym czy radiowym!
  odpowiedz na komentarz
 • Abonament TV
  Głucha
  10.03.2017, 20:34
  Co jeszcze te PIS uary zabiorą??? Mamy rodzić dzieci kalekie i za wszystko płacić bo rządowi brakuje kasy? Dodatek pielęgnacyjny wraz z rentą rodzinną wzrósł aż o 9,45. Cholernie dużo. Jestem głucha mam TV nie znam języka migowego i w większości programów telewizji cyfrowej oglądam obrazki. Programy informacyjne czytam w komputerze bo prowadzący rzadko kiedy mają poprawną wymowę a więc aparaty nie zdają egzaminu z rozumienia mowy zaś z ust mówiącego w TV niewiele daje się wyczytać. ZA CO MAM PŁACIĆ, ZA OGLĄDANIE OBRAZKÓW CZY ZA SAM TELEWIZOR???????
  odpowiedz na komentarz
 • ciekawe z czego ma opłacić osoba, która ma mniejszy dochód niż minimum socjalne?
  masakra
  10.03.2017, 17:08
  renta socjalna zabrana, stopień umiarkowany jedynie, został zasiłek pielęgnacyjny plus stały, oraz dodatek mieszkaniowy i energetyczny, łącznie mniej niż minimum socjalne, jak opłacić abonament? Pomijam że nie oglądam TVP bo tego oglądać się nie da.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie wszyscy opiekunowie...
  Grażyna W
  10.03.2017, 10:00
  Nie wszyscy opiekunowie. Tylko Ci, którzy pobierają zasiłek dla opiekuną. Ja się niestety nie łapię na zwolnienie
  odpowiedz na komentarz
 • Umorzenie zaległości
  Kazimierz
  10.03.2017, 08:01
  Nie zabiegano, aby wszyscy opłacali abonament. Dziś nagradza się tych, którzy obowiązku nie dokonywali umorzeniem zaległości. Sprawiedliwe?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas