Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Abonament RTV zapłaci więcej widzów. Co z ulgami dla osób z niepełnosprawnością?

09.03.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. tatiana240524/Freeimages.com
Wisząca na drzewie antena satelitarna

Poprawa ściągalności abonamentu – to główny cel nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, której projekt 7 marca 2017 r. ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Co się zmieni?

Drogą do zwiększenia ściągalności abonamentu ma być włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych oraz ich użytkowników. Ma to działać tak, że dostawcy telewizji płatnej odbiorą od klienta rejestrację odbiornika i przekażą ją Poczcie Polskiej. Jeśli zatem zawrzemy umowę z dostawcą np. kablówki, nie będziemy sami musieli osobno rejestrować odbiornika.

Prawo nie zadziała wstecz

Poczta Polska, z zapewnieniem bezpieczeństwa danych osobowych, będzie mogła pytać dostawców telewizji płatnej o dane klientów. Osoby, które już mają umowę z dostawcą płatnej telewizji, będą stosować się do nowych zasad od momentu rozpoczęcia ich obowiązywania – jakby zawarli tę umowę w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Dostawcy płatnej telewizji otrzymają wynagrodzenie, które pokryje ich koszty przekazywania informacji klientom i Poczcie Polskiej. Będą też mieli zapewniony zysk – od 6 do 10 proc. kosztów.

Odbiorcy, którzy mają obecnie zaległości w płaceniu abonamentu RTV, mają mieć ten dług umorzony.

Co z uprawnieniami do ulg?

Ma być prościej, nie zmienią się także na razie zasady zniżek i zwolnień m.in. dla osób z niepełnosprawnością.

- Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych zakłada, że osoby posiadające uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych zachowają je – zapewniło nas Centrum Informacyjne MKiDN. – Nie będzie konieczności ponownego zgłaszania swojego uprawnienia. Wysokość opłat nie ulega zmianie.

Nowelizacja ustawy obecnie jest w uzgodnieniach międzyresortowych, a do 24 marca trwają też jej konsultacje społeczne. Początkowo mówiło się, że nowelizacja miałaby wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Obecnie projektodawcy podkreślają jednak, że tzw. vacatio legis wynieść może od 1,5 do 2 miesięcy.

Kto jest zwolniony z abonamentu?

Na wszelki przypadek przypominamy, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu. Zgodnie z art. 4 obowiązującej obecnie ustawy, z abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są następujące osoby z niepełnosprawnością lub ich opiekunowie:

 • zaliczone do I grupy inwalidów lub
 • z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub
 • z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
 • trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub
 • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego lub
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB) lub
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% lub
 • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Zwolnionych z abonamentu jest więcej (m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby powyżej 75. roku życia), o czym przeczytać można na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tam też znaleźć można spis dokumentów, które uprawniają do zwolnienia z abonamentu.

Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje od kolejnego miesiąca po złożeniu w placówce Poczty Polskiej oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z niego i przedstawieniu odpowiednich dokumentów.

Abonament z PIT

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapowiedział, że zmieniane przepisy i tak są tylko przejściowe. Docelowo opłatę abonamentową mielibyśmy płacić wraz z podatkiem dochodowym (w ramach formularzy PIT i CIT) i składką na KRUS.

Z obecnych szacunków wynika, że składka wyniosłaby ok. 6 zł miesięcznie. Nowe przepisy zapowiedziane przez szefa resortu kultury miałyby wejść w życie na początku 2018 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Abonament RTV
  Antyklerykał
  04.05.2017, 11:48
  Czy można odmówić płacenia abonamentu RTV ze względu na klauzulę sumienia? Dlaczego mam płacić abonament na dewocyjne/nacjonalistyczne media?
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego mam płacić 6 PLN miesięcznie???
  taki1rencista
  01.04.2017, 22:03
  ....Jeśli nie oglądam telewizji WCALE!!! Wcale = zero, null, ani nawet jednej godziny miesięcznie!!! Będzie to więc rabunek w biały dzień, a ponadto zdaje się, że sprzeczny z prawem, gdyż TVP jest spółką, a ja z nią nie podpisywałem żadnej umowy, czyli ściąganie tych 6 PLN miesięcznie będzie zwyczajnie BEZPRAWNE!!!
  odpowiedz na komentarz
 • a co z niezdolnością do samodzielnej egzystencji?
  maria
  29.03.2017, 13:43
  Osoba całkowicie niezdolna do pracy zwolniona jest z opłaty, ale osoba mająca orzeczenie ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie jest wymieniona w przepisach i musi starać się o znaczny stopień, aby skorzystać z uprawnienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego kablówki nie ponoszą kosztów abonamentu
  Wojciech Ochman
  19.03.2017, 21:33
  Przecież nadają te same programy ? Płacąc za abonament w kablówce powinni oni odprowadzać abonament RTV. Jeśli ujawniają dane osobowe klientów to może ktoś wreszcie znajdzie porządnego papugę by zaskarżyć kablówki za ujawnianie danych osobowych? Gdzie jest w tym momencie ochrona danych osobowych?
  odpowiedz na komentarz
 • UE pomoze?
  polski obywatel
  15.03.2017, 15:43
  Mam nadzieję ze UE pomoże polakom i zablokuje PIS przed nałożeniem na polaków haraczu niezgodnego z prawem unijnym. Polacy liczą na pomoc UE i liczymy ze UE stanie na wysokości zadania i przyhamuje moherowe zapędy?
  odpowiedz na komentarz
 • nie
  mama
  13.03.2017, 11:39
  Tym pisuarom nie podoba się to, ze jeśli w rodzinie jest ON i na nią zarejestrowany jest abonament to cała rodzina ogląda :) Co to za władza która uwielbia za ludzi podejmować decyzje . Niech zakodują całą tv co za problem , skoro jak twierdzi tvp 1 mają rekordy oglądalności. Ja nie płacę i nie zamierzam , mam nadzieję, że ta ustawa zostanie zbojkotowana. To jest jawne złodziejstwo w biały dzień.
  odpowiedz na komentarz
 • A co jesli w moim gospodarstwie nie ma telewizji i radia
  Basik64
  12.03.2017, 11:07
  Gdzie powinam zglosic jesli nie posiadam telewizora i radia...Lub jesli zakupi
  odpowiedz na komentarz
 • przymus oglądania TVP1 i 2? Czy to już totalitaryzm?
  A
  11.03.2017, 11:57
  pomysł fatalny jak poprzedni za PO, a jeszcze dostawcy kablówki od państwa dostaną zwrot za koszty - Z NASZYCH PODATKÓW-czyli zapłacimy podwójnie. A Ty szaraku płać bez końca, żeby chociaż za coś, co chcesz zakupić. Wg mnie ta ustawa narusza prawa konstytucyjnej wolności do decydowania o tym, co chcesz zakupić czy wprowadzić do domostwa. Tak naprawdę TVP powinna być częścią oferty kablowej na prawach dla pozostałych nadawców, to klient decyduje wówczas, który zestaw chce zakupić, jeśli w ogóle jest zainteresowany odbiornikiem telewizyjnym czy radiowym!
  odpowiedz na komentarz
 • Abonament TV
  Głucha
  10.03.2017, 20:34
  Co jeszcze te PIS uary zabiorą??? Mamy rodzić dzieci kalekie i za wszystko płacić bo rządowi brakuje kasy? Dodatek pielęgnacyjny wraz z rentą rodzinną wzrósł aż o 9,45. Cholernie dużo. Jestem głucha mam TV nie znam języka migowego i w większości programów telewizji cyfrowej oglądam obrazki. Programy informacyjne czytam w komputerze bo prowadzący rzadko kiedy mają poprawną wymowę a więc aparaty nie zdają egzaminu z rozumienia mowy zaś z ust mówiącego w TV niewiele daje się wyczytać. ZA CO MAM PŁACIĆ, ZA OGLĄDANIE OBRAZKÓW CZY ZA SAM TELEWIZOR???????
  odpowiedz na komentarz
 • ciekawe z czego ma opłacić osoba, która ma mniejszy dochód niż minimum socjalne?
  masakra
  10.03.2017, 17:08
  renta socjalna zabrana, stopień umiarkowany jedynie, został zasiłek pielęgnacyjny plus stały, oraz dodatek mieszkaniowy i energetyczny, łącznie mniej niż minimum socjalne, jak opłacić abonament? Pomijam że nie oglądam TVP bo tego oglądać się nie da.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie wszyscy opiekunowie...
  Grażyna W
  10.03.2017, 10:00
  Nie wszyscy opiekunowie. Tylko Ci, którzy pobierają zasiłek dla opiekuną. Ja się niestety nie łapię na zwolnienie
  odpowiedz na komentarz
 • Umorzenie zaległości
  Kazimierz
  10.03.2017, 08:01
  Nie zabiegano, aby wszyscy opłacali abonament. Dziś nagradza się tych, którzy obowiązku nie dokonywali umorzeniem zaległości. Sprawiedliwe?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas