Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Abonament RTV zapłaci więcej widzów. Co z ulgami dla osób z niepełnosprawnością?

09.03.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. tatiana240524/Freeimages.com
Wisząca na drzewie antena satelitarna

Poprawa ściągalności abonamentu – to główny cel nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, której projekt 7 marca 2017 r. ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Co się zmieni?

Drogą do zwiększenia ściągalności abonamentu ma być włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych oraz ich użytkowników. Ma to działać tak, że dostawcy telewizji płatnej odbiorą od klienta rejestrację odbiornika i przekażą ją Poczcie Polskiej. Jeśli zatem zawrzemy umowę z dostawcą np. kablówki, nie będziemy sami musieli osobno rejestrować odbiornika.

Prawo nie zadziała wstecz

Poczta Polska, z zapewnieniem bezpieczeństwa danych osobowych, będzie mogła pytać dostawców telewizji płatnej o dane klientów. Osoby, które już mają umowę z dostawcą płatnej telewizji, będą stosować się do nowych zasad od momentu rozpoczęcia ich obowiązywania – jakby zawarli tę umowę w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Dostawcy płatnej telewizji otrzymają wynagrodzenie, które pokryje ich koszty przekazywania informacji klientom i Poczcie Polskiej. Będą też mieli zapewniony zysk – od 6 do 10 proc. kosztów.

Odbiorcy, którzy mają obecnie zaległości w płaceniu abonamentu RTV, mają mieć ten dług umorzony.

Co z uprawnieniami do ulg?

Ma być prościej, nie zmienią się także na razie zasady zniżek i zwolnień m.in. dla osób z niepełnosprawnością.

- Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych zakłada, że osoby posiadające uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych zachowają je – zapewniło nas Centrum Informacyjne MKiDN. – Nie będzie konieczności ponownego zgłaszania swojego uprawnienia. Wysokość opłat nie ulega zmianie.

Nowelizacja ustawy obecnie jest w uzgodnieniach międzyresortowych, a do 24 marca trwają też jej konsultacje społeczne. Początkowo mówiło się, że nowelizacja miałaby wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Obecnie projektodawcy podkreślają jednak, że tzw. vacatio legis wynieść może od 1,5 do 2 miesięcy.

Kto jest zwolniony z abonamentu?

Na wszelki przypadek przypominamy, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu. Zgodnie z art. 4 obowiązującej obecnie ustawy, z abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są następujące osoby z niepełnosprawnością lub ich opiekunowie:

 • zaliczone do I grupy inwalidów lub
 • z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub
 • z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
 • trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub
 • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego lub
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB) lub
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% lub
 • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Zwolnionych z abonamentu jest więcej (m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby powyżej 75. roku życia), o czym przeczytać można na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tam też znaleźć można spis dokumentów, które uprawniają do zwolnienia z abonamentu.

Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje od kolejnego miesiąca po złożeniu w placówce Poczty Polskiej oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z niego i przedstawieniu odpowiednich dokumentów.

Abonament z PIT

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapowiedział, że zmieniane przepisy i tak są tylko przejściowe. Docelowo opłatę abonamentową mielibyśmy płacić wraz z podatkiem dochodowym (w ramach formularzy PIT i CIT) i składką na KRUS.

Z obecnych szacunków wynika, że składka wyniosłaby ok. 6 zł miesięcznie. Nowe przepisy zapowiedziane przez szefa resortu kultury miałyby wejść w życie na początku 2018 r.

Komentarz

 • ciekawe z czego ma opłacić osoba, która ma mniejszy dochód niż minimum socjalne?
  masakra
  10.03.2017, 17:08
  renta socjalna zabrana, stopień umiarkowany jedynie, został zasiłek pielęgnacyjny plus stały, oraz dodatek mieszkaniowy i energetyczny, łącznie mniej niż minimum socjalne, jak opłacić abonament? Pomijam że nie oglądam TVP bo tego oglądać się nie da.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas