Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Abonament RTV zapłaci więcej widzów. Co z ulgami dla osób z niepełnosprawnością?

09.03.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. tatiana240524/Freeimages.com
Wisząca na drzewie antena satelitarna

Poprawa ściągalności abonamentu – to główny cel nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, której projekt 7 marca 2017 r. ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Co się zmieni?

Drogą do zwiększenia ściągalności abonamentu ma być włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych oraz ich użytkowników. Ma to działać tak, że dostawcy telewizji płatnej odbiorą od klienta rejestrację odbiornika i przekażą ją Poczcie Polskiej. Jeśli zatem zawrzemy umowę z dostawcą np. kablówki, nie będziemy sami musieli osobno rejestrować odbiornika.

Prawo nie zadziała wstecz

Poczta Polska, z zapewnieniem bezpieczeństwa danych osobowych, będzie mogła pytać dostawców telewizji płatnej o dane klientów. Osoby, które już mają umowę z dostawcą płatnej telewizji, będą stosować się do nowych zasad od momentu rozpoczęcia ich obowiązywania – jakby zawarli tę umowę w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Dostawcy płatnej telewizji otrzymają wynagrodzenie, które pokryje ich koszty przekazywania informacji klientom i Poczcie Polskiej. Będą też mieli zapewniony zysk – od 6 do 10 proc. kosztów.

Odbiorcy, którzy mają obecnie zaległości w płaceniu abonamentu RTV, mają mieć ten dług umorzony.

Co z uprawnieniami do ulg?

Ma być prościej, nie zmienią się także na razie zasady zniżek i zwolnień m.in. dla osób z niepełnosprawnością.

- Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych zakłada, że osoby posiadające uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych zachowają je – zapewniło nas Centrum Informacyjne MKiDN. – Nie będzie konieczności ponownego zgłaszania swojego uprawnienia. Wysokość opłat nie ulega zmianie.

Nowelizacja ustawy obecnie jest w uzgodnieniach międzyresortowych, a do 24 marca trwają też jej konsultacje społeczne. Początkowo mówiło się, że nowelizacja miałaby wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Obecnie projektodawcy podkreślają jednak, że tzw. vacatio legis wynieść może od 1,5 do 2 miesięcy.

Kto jest zwolniony z abonamentu?

Na wszelki przypadek przypominamy, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu. Zgodnie z art. 4 obowiązującej obecnie ustawy, z abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są następujące osoby z niepełnosprawnością lub ich opiekunowie:

 • zaliczone do I grupy inwalidów lub
 • z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub
 • z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
 • trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub
 • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego lub
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB) lub
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% lub
 • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Zwolnionych z abonamentu jest więcej (m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby powyżej 75. roku życia), o czym przeczytać można na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tam też znaleźć można spis dokumentów, które uprawniają do zwolnienia z abonamentu.

Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje od kolejnego miesiąca po złożeniu w placówce Poczty Polskiej oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z niego i przedstawieniu odpowiednich dokumentów.

Abonament z PIT

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapowiedział, że zmieniane przepisy i tak są tylko przejściowe. Docelowo opłatę abonamentową mielibyśmy płacić wraz z podatkiem dochodowym (w ramach formularzy PIT i CIT) i składką na KRUS.

Z obecnych szacunków wynika, że składka wyniosłaby ok. 6 zł miesięcznie. Nowe przepisy zapowiedziane przez szefa resortu kultury miałyby wejść w życie na początku 2018 r.

Komentarz

 • a co z niezdolnością do samodzielnej egzystencji?
  maria
  29.03.2017, 13:43
  Osoba całkowicie niezdolna do pracy zwolniona jest z opłaty, ale osoba mająca orzeczenie ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie jest wymieniona w przepisach i musi starać się o znaczny stopień, aby skorzystać z uprawnienia.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas