Stowarzyszenie przyjaciół Integracja

Najnowszy numer - Integracja 1/2009

 

 Przeczytacie w Integracji 1/2009

Nowy rok z "Integracją" zaczynamy przeglądem tematów dotyczących wszystkich najważniejszych dziedzin życia. Piszemy o tym, jakie progi i bariery w naszym kraju musi pokonać człowiek chcący uczestniczyć w życiu społecznym, realizować się zawodowo i dbać o sferę duchową.

Dostępność kościołów dla osób z niepełnosprawnością to poważny problem, z jakim od lat borykają się nasi Czytelnicy – i to nie tylko z powodu barier fizycznych, uniemożliwiających osobom z niepełnosprawnością ruchową wstęp do świątyń. Okazuje się, że problem jest szerszy – dotyczy również osób niewidomych, niesłyszących i z niepełnosprawnością intelektualną.

Aby osoba z niepełnosprawnością w miarę możliwości mogła jak najpełniej korzystać z życia, czasem potrzebuje niewielkich udogodnień. Niewielkich z pozoru, bo gdy bliżej przyjrzeć się zaopatrzeniu w naszym kraju w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, to wyłania się ponury obraz. Limity refundacji na sprzęt będący nierzadko podstawą i warunkiem godziwej egzystencji są najczęściej absurdalną przeszkodą nie do pokonania już na starcie do normalnego życia.

Elementem normalności jest oczywiście dostęp do pracy. W naszym kraju, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnością, od lat aktywnych zawodowo jest ok. 16 proc. tych obywateli. I niewielu poszukuje pracy. Dlaczego sytuacja nie zmienia się, pomimo miliardów złotych zainwestowanych w ostatnich latach przez PFRON, a także instytucje unijne w to, by sytuacja uległa ożywieniu? Polecamy specjalną debatę na ten temat, jaka w gronie specjalistów rynku pracy odbyła się w naszej redakcji.

Podczas gdy większość z nas zmaga się z codziennymi problemami życia powszedniego, obok żyją ludzie, którzy sięgają szczytów Ziemi. I nie tylko myślami – wysokogórskie podboje są bowiem realnym wyzwaniem, niezależnie od kondycji fizycznej. Osoby bez nóg, niewidome, ze schorzeniami wewnętrznymi również docierają do miejsc niedostępnych dla większości śmiertelników. Jak oni to robią? Przeczytacie na łamach „Integracji”!

W cyklu skierowanym do rodziców tym razem szczególną uwagę zwracamy na najmłodszych – niemowlęta. Główny temat naszych rozważań dotyczy problemów, jakie dotykają, a czasem przerastają rodziców w pierwszych miesiącach życia dziecka z niepełnosprawnością.

Czasem człowiek musi niejako narodzić się na nowo już w dorosłym życiu. Nieoczekiwanie i wbrew swej woli – gdy pojawi się niepełnosprawność. To koszmarny sen, który, kiedy się ziści, trzeba przeżyć… na ile to możliwe. Jak i z kim uda się to zrobić? Podjęliśmy próbę uporządkowania informacji na temat źródeł pomocy w nieoczekiwanych sytuacjach.

Sporo uwagi poświęciliśmy też nadziei, jaką niesie technologia i współczesna medycyna osobom zmagającym się z niesprawnością ruchową. Badania są czasochłonne i kosztowne, ale z każdym dniem przybliżają do polepszenia jakości życia. Szkoda, że wiele istniejących już wynalazków jest, niestety, dostępnych tyko dla najbogatszych ludzi…

Na łamach tego wydania znajdzą Państwo również wiele informacji z zakresu aktualnie obowiązujących przepisów prawa, nowelizacji najważniejszych ustaw etc.
Dzielimy się również wrażeniami z wydarzeń ważnych dla "Integracji" – rozstrzygnięcia pod koniec zeszłego roku plebiscytu Człowiek bez barier oraz grudniowej Wielkiej Gali Integracji, podczas której wręczyliśmy Premierowi RP Donaldowi Tuskowi projekt polskiej ustawy antydyskryminacyjnej. To, mamy nadzieję, początek Ważnych Zmian, o których chcemy pisać w kolejnych wydaniach naszego magazynu.

Życzymy ciekawej lektury!

Zespół redakcyjny

KRS 0000 144 578
Fundacja Integracja
Infolinia
801 801 015
Nr konta Fundacji Integracja
14 1370 1037 0000 1701 4021 2501