Kto zdobył VI Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych?

22.09.2009
Autor: Marek Winiarczyk. Fot.: Marek Winiarczyk

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur Giżycko zakończono tegoroczny cykl regat (maj, lipiec, sierpień, wrzesień) Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Organizatorami regat byli: Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. W ostatniej edycji wystartowało 21 załóg. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo wystartowało 9 załóg, a w kategorii żeglarzy niesłyszących 12 załóg. Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo ścigali się na Sasankach, a żeglarze niesłyszący na Omegach.

Zwycięzcy. Fot.: Marek Winiarczyk

Wśród żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo dominował Andrzej Bury z Jastrzębia Zdroju, aktualny Mistrz Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, który wygrał  trzy wyścigi i tylko w pierwszym wyścigu dał się wyprzedzić Zbyszkowi Szczepaniakowi z Mrągowa. Trzecie miejsce zajmował Waldek Woźniak z Włocławka. W kategorii żeglarzy niesłyszących "Gumiś", wielokrotny i aktualny Mistrz Polski, po niepowodzeniach w drugiej i trzeciej edycji Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych rozegranych w lipcu i sierpniu, pokazał wreszcie klasę i wygrał wszystkie cztery wyścigi.

20 września wiatr stężał do 2 – 4 B i rozegrano dwa ostatnie wyścigi. W swoich kategoriach oba wygrali Zbyszek Szczepaniak i Tomasz Gumiński. Po podliczeniu wyników okazało się, że w tej Edycji Bury pokonał Szczepaniaka tylko jednym punktem.

Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Trzy najlepsze załogi w obu kategoriach otrzymały specjalne nagrody pieniężne ufundowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Każdy z zawodników wylosował książkę o tematyce żeglarskiej. Organizatorzy zaprosili zawodników na VI Regaty Żeglarskie o Puchar PFRON, które odbędą się w dniach 25 – 27 września.